Reklama

Niedziela Częstochowska

Zapomniany założyciel paulinów. Za tydzień rozpocznie się Rok bł. Euzebiusza

Maciej Orman

– Rok jubileuszowy, który rozpoczniemy 20 stycznia, będzie nas ukierunkowywał na to, byśmy z wdzięcznością przyjęli naszą bogatą historię – powiedział 13 stycznia o. Arnold Chrapkowski, generału zakonu paulinów, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Kurii Generalnej zakonu na Jasnej Górze, zapowiadającej obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu paulinów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Duchowym ojcem, który wyznaczył kierunek duchowości paulińskiej, jest św. Paweł Pierwszy Pustelnik. W wyniku prześladowań uciekł na pustynię, gdzie dotknął żywej obecności Boga, stąd nasza dewiza: „Sam na sam z Bogiem”. Natomiast bł. Euzebiusz żyjący na Węgrzech dał organizacyjne podstawy funkcjonowania zakonu – podkreślił o. Chrapkowski.

Jak dodał, jubileusz jest również okazją do ufnego spojrzenia w przyszłość. – Mimo słabości, wątpliwości i przeciwności, których doświadczali Paweł i Euzebiusz, mamy patrzeć z nadzieją, którą daje Bóg, być otwartymi na Jego działanie i iść na peryferie ludzkiego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Generał zakonu wyraził życzenie, by rok jubileuszowy był okazją do duchowej odnowy każdego paulina i do ponownego odkrycia przez ojców i braci Boga działającego w świecie. – Modlimy się, aby ten rok był czasem odnowy ducha i zaangażowania w życie Kościoła – podsumował o. Chrapkowski.

Przeor częstochowskiego sanktuarium o. Marian Waligóra wyraził radość, że Jasna Góra „może przypomnieć piękną historię początków zakonu”. – Na Sali Rycerskiej przygotowujemy specjalną wystawę. To będzie dobra lekcja dla pielgrzymów, którzy kojarzą nas tylko z Jasną Górą. Zobaczą, że zakon ma bogatą historię i że paulini przybyli tutaj z Węgier.

Na Jasnej Górze i w innych klasztorach paulińskich pojawi się również „Palos-Bus” –mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu, przygotowana przez zakonników węgierskich. W częstochowskim sanktuarium 25 stycznia zainauguruje ją generał zakonu o. Arnold Chrapkowski.

Podziel się cytatem

Na Jasnej Górze działa również Wspólnota bł. Euzebiusza. Jej celem jest modlitwa za paulinów i zrzeszanie osób, które chcą czerpać z ich duchowości. Do wspólnoty należy 320 osób, głównie rodziny paulinów. Inicjatorem, opiekunem i animatorem jest o. Marek Nowacki, który odpowiada też za stronę: cbe.paulini.pl, na której dostępne są szczegółowe informacje dotyczące Roku bł. Euzebiusza i kalendarium zaplanowanych wydarzeń.

Na rok jubileuszowy o. Michał Legan przygotował cykl 12 filmów poświęconych założycielowi paulinów. – Spróbujemy odpowiedzieć, na ile jego postać jest aktualna. Kolejne filmy cyklu Płomyki w zakon zebrane będą publikowane 11. dnia każdego miesiąca w 2020 r. na kanale YouTube. Z ciekawymi osobami będziemy rozważać filary życia i duchowości bł. Euzebiusza. Na ekranie pojawią się m.in. abp Grzegorz Ryś, o. Leon Knabit i kard. Konrad Krajewski.

Reklama

– Rok jubileuszowy to czas modlitwy i refleksji. Będą nam w nich przewodzić Jasnogórski Instytut Maryjny i nowicjat pauliński, który organizuje zaplecze modlitewne – powiedział o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu i koordynator Roku bł. Euzebiusza.

Do postaci bł. Euzebiusza nawiązują również tegoroczne rozważania Pawełkowe, głoszone podczas nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, która potrwa do 19 stycznia. Sama nowenna jest przygotowaniem do obchodzonej dzień później uroczystości bł. Ojca Euzebiusza. Jej główne obchody pod przewodnictwem kard. Pétera Erdő oraz z udziałem generała zakonu paulinów odbędą się w bazylice św. Stefana w Budapeszcie.

Rok jubileuszowy z okazji 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza pod hasłem: „Dziedzictwo – świadectwo – proroctwo” zakończy się 20 stycznia 2021 r.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-01-13 17:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budujmy jedność w rodzinach i wspólnotach wokół Maryi – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia

Karol Porwich/Niedziela

Poraniona, „aresztowana”, od „burzących kolubryn mocniejsza” - Matka Boża w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przypomina o związku Matki Chrystusa z dziejami naszego narodu. Ten szczególny dzień Jej „polskich imienin” jest wciąż zachętą – jak wyraził to Przeor Jasnej Góry, o Samuel Pacholski - byśmy jako wspólnota Kościoła budowali jedność w naszych rodzinach i parafiach wokół Maryi. Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele KEP, którzy dzień wcześniej obradować będą na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Łódź: Uroczystości 3 Maja

2024-05-03 18:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady