Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: 25 lat Katolickiego Radia Via

Katolickie Radio Via świętowało jubileusz 25-lecia. Pierwsza dwugodzinna audycja katolickiej rozgłośni z Rzeszowa została wyemitowana 8 grudnia 1994 r. Z okazji jubileuszu została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, a słuchacze i pracownicy rozgłośni spotkali się na dniu otwartym w studiu radiowym przy ul. Zamkowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radiowe studia 8 grudnia szczelnie wypełnili słuchacze i dziennikarze. Był urodzinowy tort, pozdrawiania na antenie oraz liczne wspomnienia i życzenia.

Bp Jan Wątroba na radiowej antenie zwrócił uwagę na ewangelizacyjną funkcję rozgłośni. „Radio Via oświetla życie światłem Ewangelii. Czyni to zarówno wprost, jak i pośrednio, m.in. przez programy kulturalne i muzyczne. Jeśli słowo Boże jest obecne w życiu wiernych, to rzuca właściwe światło na wszystko w czym uczestniczymy na co dzień” – mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okazją do podziękowaniu Bogu za Radio Via była Mszy św. w kościele św. Rocha w Rzeszowie pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W koncelebrze uczestniczyli: bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny i 33 księży.

W homilii bp Białogłowski wiele miejsca poświęcił wdzięczności. „U początku istnienia radia stał pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Podejmując decyzję, że diecezja, która dopiero budowała swoje struktury, włącza także w plan działań stworzenie od podstaw radia, bp Kazimierz wykazał się odwagą i dalekowzrocznością” – podkreślił biskup.

Reklama

Z okazji jubileuszu radia ks. Witold Wójcik, dyrektor Radia Via, wręczył 42 srebrne mikrofony. Wśród wyróżnionych osób byli duchowni na czele z biskupami: Janem Wątrobą, Edwardem Białogłowskim, Kazimierzem Górnym, władze państwowe i samorządowe, dyrektorzy instytucji i właściciele firm współpracujących z radiem oraz wybrani pracownicy i współpracownicy.

„Rozgłośnia wpisała się nie tylko w życie diecezji rzeszowskiej, ale miasta Rzeszowa i wielu miejscowości na terenie Polski południowo-wschodniej. Przez codzienne programy informacyjne, reportaże i wywiady prezentujemy wiadomości ze świata polityki, kultury i sportu” – mówił ks. Witold Wójcik zwracając uwagę, że zainteresowania radia wykraczają poza życie Kościoła.

Katolickie Radio Via zostało powołane do istnienia dekretem bp. Kazimierza Górnego 1 października 1994 r. 8 grudnia 1994 r. została nadana pierwsza dwugodzinna audycja. Od 1 maja 1998 radio nadaje program całodobowy. Przez pierwsze 6 lat rozgłośnią kierował ks. Roman Jurczak. W tym czasie studio emisyjne mieściło się w Malawie, gdzie na pobliskim wzgórzu wybudowano wieżę i antenę nadawczą. Od lipca 2000 r. rozgłośnią kierował ks. Bogusław Przeklasa (zmarł w 2019 r.).

W 2000 r. studio emisyjne radia zostało przeniesione z Malawy do budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej w Rzeszowie. W 2007 r. zamontowano drugą antenę nadawczą na górze Liwocz k. Jasła. Obecnie sygnał radiowy ze studia w Rzeszowie kierowany jest do nadajników na Magdalence (103,8 FM) i Liwoczu (94,1 FM), a stamtąd rozchodzi się w promieniu prawie 150 km i dociera poza granice województwa podkarpackiego. W 2013 r. ks. Przeklasę zastąpił ks. Marek Chorzępa, a od 2014 r. funkcję dyrektora pełni ks. Witold Wójcik.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-08 17:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok od wejścia na FM – Radio Profeto świętuje!

Mija rok odkąd Radio Profeto nadaje w Małopolsce na 92.1 FM! Wszystko zaczęło się 26 czerwca 2014 roku, gdy w Internecie oficjalnie wystartowała sercańska rozgłośnia, z programem typowo ewangelizacyjnym i tylko chrześcijańską muzyką. Wtedy nikt nawet nie marzył o wejściu na fale…

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Watykańskie Obserwatorium: gdy matematyka tworzy most między dwoma wszechświatami

2025-07-10 17:18

Rb85/pl.wikipedia.org

Dwóch naukowców Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ojciec Gabriele Gionti, S.J. i ojciec Matteo Galaverni, ujawniło zaskakujący wynik. Istnieją dwa różne sposoby opisu grawitacji w obecności dodatkowego pola („pola skalarnego”) - „układu Jordana” i „układu Einsteina” - które, przy użyciu odpowiednich narzędzi matematycznych, nie tylko opisują tę samą fizykę, ale mogą nawet tworzyć nowe rozwiązania równań Einsteina, które opisują wszechświat w dużych skalach i które opisują fizycznie różne scenariusze wszechświata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski