Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: Zmarł abp Bolesław Pylak

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Archiwum „Niedzieli Lubelskiej”

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Dziś w godzinach południowych w Lublinie zmarł abp Bolesław Pylak, emerytowany metropolita lubelski. Miał 97 lat. Był najstarszym polskim biskupem. Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane wieczorem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym. Podczas II wojny światowej pracował w Urzędzie Gminy w swojej rodzinnej miejscowości, jednocześnie utrzymując kontakty z polskim podziemiem niepodległościowym. W 1941 r. wstąpił w szeregi Batalionów Chłopskich, otrzymując pseudonim „Kalina”. Po uzyskanej konspiracyjnie maturze w 1943 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Rok później rozpoczął studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

29 czerwca 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Polski. W latach 1948–1949 pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie i prefekt tamtejszych szkół. Następnie w latach 1950–1951 był duszpasterzem w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kłodnicy i Wszystkich Świętych w Depułtyczach. W 1959 r. został kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Lublinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1949–1953 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył je ze stopniem doktora teologii dogmatycznej na podstawie pracy „Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa. Projekt Konstytucji dogmatycznej na Soborze Watykańskim”.

W 1952 r. został zatrudniony w Katedrze Dogmatyki na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, równocześnie zostając wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. W latach 1958–1966 sprawował urząd wicerektora tego seminarium. W 1978 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1987 r. profesorem zwyczajnym teologii. Pracę na uniwersytecie zakończył w roku 1994.

14 marca 1966 r. Paweł VI mianował ks. prof. Pylaka biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej; sakry udzielił mu 29 maja tegoż roku w katedrze lubelskiej miejscowy biskup Piotr Kałwa, a współkonsekratorami byli biskupi: przemyski Ignacy Tokarczuk i pomocniczy lubelski Jan Mazur. Za hasło przewodnie swojego posługiwania wybrał słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem), zaczerpnięte z hymnu „Te Deum”. W swej diecezji, bp Pylak pełnił szereg ważnych funkcji, był m.in. wikariuszem generalnym (1966-74 r.) i kapitulnym. 9 czerwca 1975 r. został mianowany biskupem diecezjalnym lubelskim, a ingres do katedry odbył 20 lipca tegoż roku. Z racji urzędu, został równocześnie Wielkim Kanclerzem KUL.

Reklama

Gdy w wyniku reformy administracyjnej Kościoła w Polsce św. Jan Paweł II podniósł 25 maja 1992 r. diecezję lubelską do rangi archidiecezji i ustanowił metropolię lubelską, bp Pylak został jej pierwszym arcybiskupem-metropolitą. 29 czerwca 1992 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął z rąk Ojca Świętego paliusz metropolity.

14 czerwca 1997 r., mając prawie 76 lat, ustąpił ze swego urzędu, równocześnie przestał być członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej w jej łonie był m.in. członkiem Rady Głównej KEP oraz szeregu rad i komisji.

Zmarł 6 czerwca 2019 r. w swoim mieszkaniu w Domu Księdza Seniora w Lublinie w wieku 97 lat. Przeżył 74 lata kapłaństwa i 53 lata biskupstwa.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2019-06-06 13:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mlanówek: Zmarł ks. Stanisław Jurczuk, znany duszpasterz i przyjaciel osób niepełnosprawnych

KS. STANISŁAW JURCZUK

Youtube.com

KS. STANISŁAW JURCZUK

Dziś w nocy odszedł do Domu Ojca w wieku 63 lat ks. Stanisław Jurczuk, założyciel i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, inicjator pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych na Jasną Górę. Człowiek do końca oddany ludziom potrzebującym, niestrudzony organizator.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...