Reklama

Jan Paweł II

Marszałek Sejmu: przestrogi Jana Pawła II są nadal aktualne

Sformułowane przez Jana Pawła II przestrogi, dotyczące m.in. groźby sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym, są nadal aktualne - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas spotkania edukacyjnego pt. "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” zorganizowanego w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbywa się z okazji pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski oraz 30. rocznicy odzyskania wolności.

Jak powiedział Marek Kuchciński, obecnie uważamy za oczywistość ogromny wpływ Papieża i Kościoła katolickiego na proces upadku komunizmu oraz na powstawanie suwerennych, demokratycznych państw w Europie Środkowej i Wschodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wspierając te zmiany, Jan Paweł II mówił nam, jak budować sprawiedliwe państwo, jak utrwalać związki polityki z etyką. Konsekwentnie uświadamiał, że demokracja musi mieć aksjologiczne fundamenty. Mówił o groźbie sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym; że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm - zaznaczył Marek Kuchciński.

Jak podkreślił, dzisiaj przestrogi Jana Pawła II są jakże aktualne. - Można rzec, że im dłużej żyjemy, tym ta aktualność wzrasta - także ze względu na wyraźny przekaz, który Jan Paweł II formułował dla obrony chrześcijaństwa jako fundamentu cywilizacji - dodał marszałek Sejmu.

Marszałek wymienił trzy zadania, które zostały kiedyś przytoczone przez papieża Polaka i są nadal aktualne. Pierwszym zadaniem jest dbałość o wartości stanowiące fundament demokracji: godność, poszanowanie praw człowieka, dobro wspólne.

Zadanie drugie to budowanie dobrego demokratycznego państwa. - Ojciec Święty na Sali Posiedzeń w Sejmie 20 lat temu mówił o zasadniczej roli, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie powinien być człowiek. Podkreślał, że wszelkie przemiany ekonomiczne muszą służyć kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego - przypomniał Marek Kuchciński.

Trzecie zadanie dotyczy miejsca Polski w Europie. - Papież, popierając nasze wstąpienie do Unii Europejskiej, mówił, że nową jedność Europy - jeśli chcemy, by była ona trwała - winniśmy kształtować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś kształtowały - z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów - wyjaśnił marszałek Sejmu.

Reklama

Zdaniem Marka Kuchcińskiego, w 1999 r., gdy papież przemawiał w polskim parlamencie, okazało się, że wiele formułowanych dziesięć lat wcześniej nadziei społeczno-politycznych i gospodarczych nie spełniło się, "system zbudowanej wówczas demokracji jest ułomny", a "z dobrych zmian nie korzysta duża, zbyt duża grupa Polaków, o których wtedy państwo zapomniało".

- Papież mówił do senatorów i posłów, do ówczesnego prezydenta. Wszyscy go słuchali, ale czy wszyscy dobrze i uważnie rozumieli jego słowa - zastanawiał się marszałek Sejmu.

Zacytował też słowa papieża do parlamentarzystów: "Wiem, że po długich latach brak pełnej suwerenności państwa i autentycznego życia politycznego nie jest rzeczą łatwą tworzenie nowego, demokratycznego ładu i porządku instytucjonalnego. - Dzisiaj, po 20 latach, te słowa są bardzo aktualne. Dlatego staramy się postępować według tych wskazówek - powiedział, nawiązując do polityki państwa zmierzającej do unowocześniania jego poszczególnych sektorów, umacniania roli rodziny i życia całego społeczeństwa "w Polsce, w sercu Europy".

Podziel się:

Oceń:

2019-05-30 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zobaczyłem jakby twarz Baranka

Ks. prof. Tadeusz Styczeń o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli