O dacie konklawe kardynałowie zadecydują dopiero po przybyciu do Rzymu wszystkich elektorów. Jak powiedział dziś dziennikarzom ks. Federico Lombardi SJ zdania pupuratów są podzielone. Jedni chcą szybkiego konklawe, inni wolą poczekać. Do tych, którzy nie spieszą się z wyborem nowego Papieża należy kard. Thomas Collins z Toronto.
„Kardynałowie, którzy pracują tu w Rzymie z Ojcem Świętym – powiedział kanadyjski purpurat – często się spotykają, dobrze się znają i wiedzą, jakie kto ma podejście do różnych spraw. Natomiast kardynałom takim jak ja, którzy są odpowiedzialni za diecezje i stanowią większość kolegium elektorów, brakuje okazji, by się spotkać, poznać sytuację Kościoła w świecie. Dlatego te dni przed konklawe są dla nas szansą, by przedyskutować różne problemy i lepiej się poznać, zanim jako elektorzy zasiądziemy na konklawe” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Collins.
Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe
2025-05-08 10:31
PAP
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.
Julia Osęka, delegatka z USA na Synod o synodalności: Leon XIV przedstawił się jak brat
2025-05-09 16:24
Rozmawiał Dawid Gospodarek (KAI)/KAI
PAP/ANDREA SOLERO
Leon XIV nawet w papieskich szatach przedstawił się nam jako brat, jako pielgrzym, jako ten, który szuka Chrystusa - mówi w rozmowie z KAI Julia Osęka, studentka fizyki i teologii na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, która była najmłodszą uczestniczką Synodu o synodalności jako delegatka Ameryki Północnej. Opowiada o swoich spotkaniach z nowym papieżem, jego stylu pracy i nadziejach związanych z początkiem pontyfikatu.
Kard. Müller: konklawe przebiegło bardzo harmonijnie - rzeczywistość zawsze różni się od filmu
2025-05-10 14:10
KAI
Karol Porwich/Niedziela
Kard. Gerhard Ludwig Müller
„Konklawe było bardzo harmonijne. Rzeczywistość zawsze różni się od filmu. Bóg łaskawie posłużył się sumieniem i kompetencjami Świętego Kolegium Kardynałów Kościoła Rzymskiego, aby wybrać następcę samego Piotra. Wierzymy w Ducha Świętego, który prowadzi Kościół Chrystusowy. I prosimy tego samego Ducha Bożego, aby umocnił nowo wybranego papieża Leona XIV do zjednoczenia Kościoła w wyznawaniu „Chrystusa, Syna Boga żywego” (Mt 16,16) - oświadczył kard. Gerhard Ludwig Müller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary.