Reklama

Historia

150. rocznica bitwy małogoskiej

Co roku hołd powstańcom oddają dziesiątki kielczan

TER

Co roku hołd powstańcom oddają dziesiątki kielczan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w parafialnym kościele, sesje naukowe w Krakowie i Małogoszczu, imprezy turystyczne, wystawy – tak Małogoszcz obchodzi 150. rocznicę jednej z największych bitew powstania styczniowego, stoczonej 24 lutego 1963 r. i zakończonej klęską Polaków. Była ona inspiracją do powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. Mszy św. w parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji powstańców i poległych wówczas mieszkańców Małogoszcza przewodniczył kanclerz kieleckiej kurii, ks. prałat Andrzej Kaszycki. W homilii przypomniał, jak ważne jest życie społeczne i narodowe, budowane w oparciu o Dekalog i wartości. „Powstania narodowe miały na celu odbudowanie domu polskiego na trwałych fundamentach - Bogu, Chrystusie, Maryi” – mówił. Zauważył także, że powstanie miało sens, bo ukształtowało narodowego ducha i uczyło, że „ciągle należy powstawać wobec krzywdy”.

Mszę św. poprzedziła modlitwa na mogiłach powstańczych na cmentarzu parafialnym, którą poprowadził proboszcz ks. Henryk Makuła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli m.in.: starosta jędrzejowski – Edmund Kaczmarek, władze lokalne, kombatanci, delegacje zakładów pracy oraz szkół, które w Małogoszczu noszą imiona związane z powstaniem styczniowym: LO im. Bohaterów Powstania Styczniowego oraz Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1963 roku.

Dzisiaj zorganizowany także został złaz turystyczny "Po małogoskiej ziemi" – dla uczestników były do wyboru trzy ok. 10-kilometrowe trasy. Rocznicowe obchody zakończy niedzielny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu.

Obchody 150. rocznicy bitwy pod Małogoszczem trwają od kilku dni.

Rozpoczęły się już w czwartek 21 lutego w Krakowie. W konferencji naukowej zorganizowanej w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli m.in. udział rektor uczelni prof. Wojciech Nowak, prezes Polskiej Akademii Umiejętności - prof. Andrzej Białas oraz historycy m.in. z Krakowa, Lwowa oraz Wrocławia. Sesja dotyczyła genezy i przebiegu powstania styczniowego.

Reklama

Z kolei 22 lutego w piątek w Małogoszczu odbyła się kolejna konferencja naukowa. Wśród tematów poruszanych podczas jej trwania dominowały wątki związane z samą bitwą i jej okolicznościami. Prof. Wiesław Caban z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach specjalizujący się w powstańczej problematyce, mówił np. o poglądach i postawach ziemian z okolic Małogoszcza wobec powstania. Omawiano także role kobiet w powstaniu. Sesji towarzyszyła wystawa fotograficzna „Meandry Wiernej Rzeki”.

Burmistrz Jan Głogowski ocenia pozytywnie społeczny odzew wobec sesji i w ogóle obchodów rocznicy. „Swoje referaty przedstawiło w Krakowie i Małogoszczu 20 naukowców, w tym wielu z tytułami profesorskimi, wykłady odbywały się przy wypełnionych po brzegi salach. Społeczeństwo ziemi małogoskiej autentycznie żyje obchodami rocznicowymi” – mówi w rozmowie z KAI.

Z kolei wczoraj (w sobotę 23 stycznia) dla uczestników małogoskiej sesji naukowej zaproponowano wycieczkę po miejscach, które 150 lat temu były areną starć oddziałów Mariana Langiewicza z carską armią. Objazd obejmował Małogoszcz, Rembieszyce, Krzcięcice, Jędrzejów.

Bitwa pod Małogoszczem odbyła się 24 lutego 1863 r. i była jedną z największych bitew powstania styczniowego, zakończoną klęską Polaków. 2,5 tysięczny oddział gen. Mariana Langiewicza został w niej pokonany przez Rosjan, którzy na powstańców uderzyli z kilku stron. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej oraz o 200 zabitych Rosjanach. Małogoszcz po upadku powstania już nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-25 09:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Korzeń, z którego wyrasta teraźniejszość

Biskup Jan Piotrowski święci obelisk na Białogonie

TER

Biskup Jan Piotrowski święci obelisk na Białogonie

160 lat temu Polacy rozpoczęli największe w naszej historii powstanie. Nie szczędzili życia ani krwi, mając nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

Więcej ...

Abp Paglia: chrońmy życie w obliczu kultury odrzucenia

2024-06-14 20:34

wikipedia

Do ochrony ludzkiego życia w obliczu kultury odrzucenia wezwał prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia. Otworzył on dziś w rzymskim Pałacu św. Kaliksta spotkanie zorganizowane w 30. rocznicę śmierci jej inicjatora i pierwszego prezesa, prof. Jérôme’a Lejeune’a.

Więcej ...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych