Reklama

Kościół

Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Korea.net/foter.com

Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O godz. 17.49 samolot Boeing 777 "Monte Argentario" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował w Abu Zabi. Papież będzie tam przebywał w dniach 3-5 lutego br. Głównym celem wizyty pod hasłem: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju” jest udział Ojca Świętego w spotkaniu międzyreligijnym, którego tematem jest: "Braterstwo ludzkie". Będzie to pierwszy pobyt głowy Kościoła katolickiego w tym kraju i w ogóle na Półwyspie Arabskim. Jest to 27. podróż zagraniczna papieża Bergoglio.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W budynku lotniska papieża powitał następca tronu emira Abu Zabi, książę Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Dwoje dzieci w tradycyjnych strojach ofiarowały papieżowi kwiaty. Nie było żadnych wystąpień. Papież i książę przeszli przed kompanią reprezentacyjną. Przedstawiono sobie delegacje Watykanu i rządu ZEA.

Wśród witających byli także wikariusz apostolski dla Arabii Południowej, bp Paul Hinder, nuncjusz apostolski w ZEA, abp Francisco Padilla i ambasador ZEA przy Stolicy Apostolskiej, pani Al Otaiba Hissa Abdulla

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszkowi towarzyszą: kard. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich i prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoni.

Papieża powitał też Wielki Immam Uniwersytetu al-Azhar w Kairze, szejk Ahamed al-Tayyib, jeden z głównych organizatorów międzyreligijnego spotkania.

Z lotniska papież pojechał wraz szejkiem Ahamedem al-Tayyibem do Pałacu Al Mushrif, jednej z oficjalnych państwowych rezydencji państwa zarezerwowany dla znamienitych gości, który znajduje się w centralnej dzielnicy miasta Abu Zabi. Tam Franciszek będzie nocował.

Jutro 4 lutego w południe (9 czasu polskiego) w pałacu prezydenckim odbędzie się oficjalna ceremonia powitalna. Tam też Franciszek zostanie przyjęty przez księcia następcę tronu. O godz. 17.00 (14.00 czasu polskiego) papież spotka się z członkami rady starszych Wielkiego Meczetu, a następnie weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym.

W konferencji poświęconej ludzkiemu braterstwu obok papieża Franciszka wezmą udział m. in.: wielki szejk islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmad al Tayyeb, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, norweski pastor Olav Fykse Tveit, minister tolerancji ZEA, szejk Nahyana bin Mubaraka Al Nahyana, sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit, duchowi przywódcy muzułmanów sunnickich a także przedstawiciele judaizmu, buddyzmu i bahaitów.

Reklama

Na liście mówców znaleźli się także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, były Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić, patriarcha maronicki kard. Béchara Boutros Raï Bechara Rai i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio, Marco Impagliazzo.

Dwudniowa "Globalna konferencja na temat braterstwa ludzkiego" z udziałem 700 uczestników, wśród których będzie kilku przywódców politycznych regionu, jest organizowana przez Muzułmańską Radę Starszych - Muslim Council of Elders. To założone w 2014 stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy kraju - Abu Zabi, a jego celem jest przełamanie podziałów i waśni w łonie islamu, a także obrona tej religii przed ekstremistami, krzewienie przesłania ludzkich wartości i tolerancji. Na czele Rady stoi wielki szejk Ahmad al-Tayyeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar.

Program konferencji składa się z trzech części tematycznych: "zasady braterstwa ludzkiego", "wspólna odpowiedzialność" oraz "wyzwania i szanse". Głównym inicjatorem konferencji jest rząd ZEA, który od lat zdecydowanie promuje idee tolerancji religijnej.

Uznana już za historyczną wizyta Franciszka w ZEA spotyka się z nadzwyczajnym zainteresowaniem światowych mediów. Dotychczas akredytowało się prawie 700 dziennikarzy z 30 krajów, aby relacjonować pobyt papieża w Abu Zabi.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-03 20:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Emiratach: zadaniem religii jest budowanie braterstwa i pokoju

Religie są powołane do budowania braterskiego współistnienia ludzi różnych wyznań w oparciu o edukację i sprawiedliwość, a także odrzucenie wojny i przemocy – powiedział papież Franciszek

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?