Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Stanisław Budzik o rezygnacji Papieża

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Stanisław Budzik o rezygnacji Ojca Świętego Benedykta XVI: Ta decyzja z pewnością została bardzo dobrze przemyślana i skonsultowana na modlitwie z Panem Bogiem; możemy ją spokojnie przyjąć i mieć nadzieję, że przyniesie dobre owoce dla przyszłości Kościoła.

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, podczas konferencji prasowej, jaka została zwołana w Kurii Metropolitalnej w Lublinie w dwie godziny po ogłoszeniu abdykacji przez Ojca Świętego Benedykta XVI, mówił o wielkim zaskoczeniu, szacunku i żalu. - Przeżywamy historyczną chwilę. Moimi uczuciami, jakie się teraz rodzą, są ogromne zaskoczenie, szacunek i żal. Ojciec Święty w sposób perfekcyjny zaskoczył świat i Kościół. Nikt się tego nie spodziewał - podkreślał. Metropolita przywoływał swoje spotkania z papieżem w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to odbył z nim aż cztery rozmowy. - Benedykt XVI był w świetnej formie intelektualnej, przypominał sobie swoje konfrontacje z Lublinem, wizytę w seminarium duchowym i doktorat honoris causa, który otrzymał na KULu - wspominał ks. Arcybiskup. (29 lutego br. minie 25 lat od uchwały Senatu KUL, która jednogłośnie przyznała mu tytuł doktora honoris causa). - Jest to ogromne zaskoczenie, bo Kościół takiej sytuacji dawno nie przeżywał. Abdykacja zdarzyła się tylko raz, pod koniec XIII w., kiedy to papież Celestyn V w 1294 r. zrezygnował z pełnienie urzędu dla życia kontemplacyjnego. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje takie rozwiązanie, więc wbrew obawom nie będzie w Kościele zamieszania - zapewniał Pasterz.

Abp Stanisław Budzik mówił też o wielkim szacunku wobec decyzji Ojca Świętego. - Podjąć decyzję o odejściu z ważnej funkcji to decyzja trudna i nie każdy się na nią zdobywa; odejść z pełnienia takiej funkcji to decyzja nieporównanie trudniejsza od jakiejkolwiek innej. To, że papież ją podjął, dowodzi niezwyklej odwagi. Myślę, że okazuje on też swoją pewność, jaką miał w sprawach wiary, Kościoła i świata; pewność, którą czerpie z wielkiej bliskości ze swoim mistrzem Chrystusem, wielkie otwarcie się na działanie Ducha Świętego - podkreślał Metropolita. Jak mówił abp Budzik, decyzji Ojca Świętego towarzyszy również uczucie żalu. - Benedykt XVI był papieżem przez nas kochanym; w jego pontyfikacie widzieliśmy przedłużenie pontyfikatu Jana Pawła II. Benedykt XVI przez wiele lat współpracy z bł. Janem Pawłem II współkształtował jego pontyfikat na tak ważnym stanowisku jak prefekt Kongregacji Nauki Wiary; on jako świadek świętości swojego poprzednika wyniósł Jana Pawła II do chwały ołtarzy - podkreślał ks. Arcybiskup. Jak zapewniał, uczucie żalu przenika pewność, że ta decyzja papieża, jak i wszystkie inne, jest przemyślana i przemodlona. - Kościół rozpoczyna kolejny etap wędrówki przez ziemię. Pozostaje nam modlić się by ten, który weźmie w swoje ręce ster Kościoła cieszył się asystencją Ducha Świętego i życzliwością wiernych jak Benedykt XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-02-12 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice. „Dies Episcopi” – 23. rocznica sakry biskupiej abp. Wiktora Skworca

KEP

W Uroczystość Objawienia Pańskiego przypada 23. rocznica sakry biskupiej metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Z tej okazji przewodniczył on uroczystej Mszy świętej w Katedrze Chrystusa Króla. Homilię wygłosił kanclerz kurii metropolitalnej – ks. Jan Smolec.

Więcej ...

Św. Ireneusz przypomina o naszych początkach

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Nadanie św. Ireneuszowi tytułu doktora Kościoła przypomina nam o początkach chrześcijaństwa, o tym, że nasz Kościół rodził się pośród prześladowań. Wskazuje na to abp Olivier de Germay, odnosząc się do niedawnej decyzji Papieża o uhonorowaniu tego starożytnego biskupa.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024