Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski na Adwent 2018

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Dzieli nas kilka tygodni od świąt Bożego Narodzenia i chodzi o to, by na tę kolejną rocznicę przyjścia Zbawiciela na świat przygotować jak najlepiej nasze serca, sumienia i miłość wobec Boga i drugiego człowieka – zwrócił się do wiernych archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski. Przed I niedzielą nowego roku liturgicznego metropolita wystosował do wiernych list oraz przesłanie video.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim liście abp Jędraszewski zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa z jakimi w codzienności zmaga się każdy chrześcijanin. Przywołał m.in.: zatracenie wewnętrznej wolności i cudownej zdolności miłowania oraz zbytnie zatroskanie problemami codzienności, które nie pozwalają odpowiedzialnie myśleć o czekających nas sprawach ostatecznych. - Współczesna kultura pragnie nas za wszelką cenę zamknąć w jednej chwili - każe żyć chwilą, odcinając się od przeszłości i zabraniając myśleć o tym co nas czeka – zauważa arcybiskup. Przypomina jednocześnie, że „adwent, który rozpoczynamy jest czasem, który rozrywa nas z niewoli chwili bieżącej i każe skierować nasze myśli, nasze serca, nasze pragnienia, a także nasze nadzieje w przyszłość”. W swoim liście arcybiskup wyraźnie zaznacza, że „żeby nie ulec niebezpiecznym zjawiskom, chrześcijanin musi żyć duchem Adwentu”.

Życie każdego katolika, według arcybiskupa, musi stać się swoistą pielgrzymką i czasem czujności, oczekiwania i modlitwy. - Do takiej właśnie postawy wzywa nas Pan Jezus, wołając: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 36) – twierdzi hierarcha i dodaje, że „prawdziwa i autentyczna miłość domaga się właśnie czujności, aby nie zaprzepaścić żadnej nadarzającej się okazji do dawania świadectwa swojej wierności wobec Boga i gotowości do obdarowywania innych dobrocią własnego serca”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup zwraca też uwagę, że adwent przeżywany nie tylko jako okres liturgiczny, ale i jako czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana ma przypominać, że „całe nasze życie jest adwentem to znaczy przygotowywaniem się pełnym oczekiwań pełnych ufności na spotkanie twarzą w twarz z Chrystusem w wieczności”. - Przygotowaniem na chwilę, która zadecyduje, jaka ta wieczność będzie! – dodaje. Podpowiada, by oba wymiary adwentu przeżywać jak najlepiej, także przez adwentowe praktyki. Zachęca do uczestnictwa w mszach roratnich, które odbywają się m.in. w Kaplicy Zygmuntowskiej w Katedrze Wawelskiej.

Reklama

Hierarcha na rozpoczynający się w niedzielę Adwent polecił wiernym wpatrywanie się w dwie postaci, które towarzyszyć będą w liturgicznym przezywaniu nadchodzącego czasu – św. Jana Chrzciciela oraz Maryję. - Wołanie św. Jana o uznanie istnienia Boga, o wewnętrzne nawrócenie i o prostowanie dróg dla zbliżającego się Pana, pozostaje ciągle aktualne – zaznaczył abp Jędraszewski. Jako drugi przykład podał osobę Przenajświętszej Maryi Panny określając ją mianem „Dziewicy czuwającej”.

Do wiernych archidiecezji metropolita zwrócił się także z życzeniami na czas przeżywania Adwentu. „Wiernego i wytrwałego przenikania całego życia cnotami wiary, nadziei i miłości” – życzył, dodając, że „gdy ostatecznie przyjdzie Pan, będziemy mogli przywitać Go sercem dziecka, z ufnością zwracającego się do Boga pełnym wewnętrznego ciepła słowem: „Abba” – Ojcze!”.

List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej w niedzielę 2 grudnia - I niedzielę Adwentu.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-01 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z nadzieją w Adwent i rok

Figura Matki Bożej Niepokalanej z 1898 r. przy rondzie
im. abp. I. Tokarczuka w Rzeszowie

Ks. Tomasz Nowak

Figura Matki Bożej Niepokalanej z 1898 r. przy rondzie im. abp. I. Tokarczuka w Rzeszowie

Więcej ...

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...