Reklama

Polska

Przygotowania do procesów beatyfikacyjnych o. Joachima Badeniego OP i br. Gwali Torbińskiego OP

Rozpoczynają się prace przygotowujące procesy beatyfikacyjne o. Joachima Badeniego OP i br. Gwali Torbińskiego OP – informują na swojej stronie internetowej polscy dominikanie. Jest to postanowienie kapituły Polskiej Prowincji Dominikanów, która odbyła się w lutym br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akta kapituły zostały opublikowane w tym miesiącu, co oznacza, że postanowienie o wszczęciu procesów beatyfikacyjnych dwóch dominikanów nabrało mocy prawnej.

O. Joachim Kazimierz Stanisław Badeni OP urodził się 14 października 1912 r. w Brukseli, w rodzinie arystokratycznej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W młodości czerpał z życia pełnymi garściami, nawrócił się krótko przed wybuchem II wojny światowej pod wpływem mistycznego doświadczenia. Wojna rzuciła go do Rumunii, następnie dołączył do wojska polskiego na obczyźnie i ostatecznie trafił do sztabu gen. Sikorskiego. Najprawdopodobniej został przeszkolony na szpiega. W 1943 r., pod wpływem o. Ignacego Marii Bocheńskiego OP, wstąpił do seminarium duchownego a rok później przeniósł się do dominikanów. W 1947 r. przyjechał do Polski i tu został w 1950 r. wyświęcony na kapłana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posługiwał jako duszpasterz akademicki w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Był też przez pewien czas magistrem braci studentów. Stworzył i rozwijał duszpasterstwa, w tym krakowską „Beczkę” oraz opiekował się duchowo powstającą w Polsce Odnową w Duchu Świętym.

Był stałym spowiednikiem i kierownikiem duchowym wielu osób, szczególnie ceniono jego rady dotyczące poszukiwania żony lub męża oraz życia małżeńskiego. Słynął ze świetnych kazań. Centrum jego życia duchowego była Eucharystia, całe życie także z całego serca służył Maryi i darzył Ją głęboką miłością. Nieustannie pracował nad sobą i się nawracał.

Zostały po nim cieszące się popularnością książki, m. in. „Prosta modlitwa”, „Zobaczyć Boga”, „Kobieta boska tajemnica”.

Ostatnie tygodnie swojego życia spędził obłożnie chory, jednak starał się podchodzić do swojego cierpienia z humorem. Zmarł 11 marca 2010 r. w krakowskim klasztorze dominikanów. Jest pochowany w grobowcu dominikanów na Cmentarzu Rakowickim.

Reklama

Br. Gwala Walenty Torbiński urodził się 14 lutego 1908 r. w wielodzietnej rodzinie chłopskiej w Konstantowie k. Biłgoraja. Wykształcenie zakończył na czwartej klasie szkoły powszechnej. Do zakonu wstąpił we Lwowie, w maju 1933 r. Obłóczony w styczniu 1934 r., został bratem konwersem. Okres wojny spędził we Lwowie. Wtedy też, w styczniu 1941 r., złożył śluby wieczyste. Był jednym z ostatnich dominikanów, którzy opuszczali lwowski klasztor przed jego kasatą w 1946 r. Po wojnie pracował w Lublinie i w Poznaniu. W 1960 r. trafił do klasztoru krakowskiego i tu już pozostał do śmierci, pracując jako zakrystianin i pomocnik bibliotekarza.

Korzystając ze swojego miejsca pracy, bardzo dużo czytał i stale się douczał. Pomimo rosnącego stale osłabienia organizmu i towarzyszącego mu bólu, bez skargi przyjmował polecenia i starał się je wykonywać najlepiej, jak potrafił. Wiele się modlił. Według świadectw, miał przeżycia mistyczne, choć nigdy się nimi nie dzielił. Wśród dominikanów pozostawił po sobie opinię wielkiej świętości. Zmarł 13 lipca 1999 r. Został pochowany w grobowcu dominikanów na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-26 18:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fulton Scheen wkrótce beatyfikowany

Youtube.com

Papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona Johna Sheena. Dzięki temu hierarcha zaangażowany w telewizyjną ewangelizację Amerykanów będzie mógł zostać oficjalnie wyniesiony do chwały ołtarzy.

Więcej ...

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024