Reklama

Europa

28. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna dotarła do celu

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

M. i M. Osip-Pokrywka

Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

28. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna dotarła do celu. We wtorek, 24 lipca, przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie modliło się ponad ośmiuset pielgrzymów, którzy dotarli do Wilna z Suwałk. W tym roku pątnicy pielgrzymowali pod hasłem „Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pielgrzymce wędrowało siedem grup: trzy salezjańskie, dwie pallotyńskie, dwie połączone w tym roku grupy złota i czerwona animowana przez kapłanów diecezji ełckiej - łącznie 830 osób. Najstarszym pielgrzymem była licząca 83 lata p. Wanda, zaraz za nią p. Stanisław mający 80 lat. Najmłodsze dzieci to jednoroczny Marcin i dwuletnia Hela.

Oprócz polskich pątników, pielgrzymowały osoby z Austrii, Białorusi, Wielkiej Brytanii, USA, Litwy, Niemiec, Ukrainy. W pielgrzymce uczestniczyło łącznie 19 księży, 4 kleryków, 3 braci zakonnych oraz 9 sióstr zakonnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymów u Pani Ostrobramskiej powitał bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Wszyscy pątnicy leżąc krzyżem dziękowali Bogu i Matce Najświętszej za przeżyty czas rekolekcji w drodze. Zwieńczeniem osiągnięcia celu była wspólna Msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, którą celebrowali przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur, biskup ełcki oraz biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej Arūnas Poniškaitis.

W homilii biskup ełcki podkreślał wielkość godności człowieka. „Jesteśmy tutaj, bo zeszliśmy z kanapy i weszliśmy w buty pielgrzymie. Przeszliście ponad 260 kilometrów, aby dzisiaj w tym miejscu, gdzie niebo całuje się z ziemią, spotkać się z Bogiem i Maryją, naszą Matką, Matką Miłosierdzia. Cała trasa pielgrzymkowa była wieczernikiem, gdzie trwaliście razem z Maryją na modlitwie, oczekując na moc Ducha Świętego. Był i wiatr, i deszcz, i burze, które nie przeszkadzały wam w pielgrzymowaniu, aby dzisiaj z radością stanąć tutaj, przed Maryją, przed Jej obliczem i powiedzieć – jesteśmy. Dzisiaj jesteście uwolnieni od strachu i lęku, a napełnieni miłością, odwagą, nadzieją i radością”– mówił biskup.

Wyrażając wdzięczność za trud pielgrzymowania, biskup wskazał na gotowość Matki Najświętszej do niesienia pomocy. „Nieśliście nie tylko butelkę wody i kromkę chleba, ale nieśliście intencje swoje i najbliższych z rodziny, intencje dziękczynne za Kościół i naszą Ojczyznę, za wolność i niepodległość otrzymaną 100 lat temu. Za Kościół na Litwie i naród litewski, który przygotowuje się do pielgrzymki papieża Franciszka, który przybywa, by umocnić w wierze i przywieźć nadzieję. Cały trud pielgrzymowania i wszystkie intencje składamy Tobie Maryjo, abyś ofiarowała je Ojcu” – mówił kapłan.

Reklama

Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszyli z tablicą dedykowaną Danucie Siedzikównie „Ince” ze srebrnym sercem, w którym znalazła się ziemia z grobu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Ponadto niesiono także kolejną figurę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, jako dar dla jednej z parafii Wileńszczyzny. Uroczystość przekazania tablicy ze srebrnym „Sercem dla Inki” miała miejsce podczas Eucharystii odprawionej w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Butrymańcach.

Dzisiaj każdy podkreślał swą radość, gdyż szczęśliwie dotarli do celu mimo bąbli na nogach i zmęczenia. Przewodnik pielgrzymki ks. Tomasz Pełszyk już planuje XXIX pielgrzymkę. Zaznaczył, że „wyjątkowość pielgrzymki polegała m.in. na tym, że udało nam się po raz kolejny pokonać tę trasę i spotkać tych ludzi, z którymi spotykamy się od lat”. Wskazał, że „darem pielgrzymki jest też doświadczanie wspólnoty”.

Wielu pielgrzymów zostanie na Litwie jeszcze kilka dni. Będą zwiedzali Wilno, Troki, pojadą też szlakiem marszałka Piłsudskiego do Zułowa, Powiewiórki, Bezdan i Pikeiliszek.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Kult Matki Ostrobramskiej od stuleci rozwijał się nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. Zapoczątkowana przed laty przez księży salezjanów pielgrzymka ostrobramska stała się dla tysięcy pątników już tradycyjną, wakacyjną drogą do Boga.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-25 06:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz na otwarciu wystawy z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy

Stelmasiak Artur

W Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarto dziś wieczorem międzynarodową wystawę poświęconą 630. rocznicy chrztu Litwy.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?