Ponad tysiąc dzieci zostało uprowadzonych od 2013 r. w Nigerii przez dżihadystów z Boko Haram - ogłosił Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w czwartą rocznicę porwania 276 uczennic w Chibok, spośród których ponad sto nadal pozostaje w rękach islamistów. - Ta ataki na dzieci i szkoły są niepojęte - oświadczył Mohamed Malick Fall, kierujący UNICEF w Nigerii.
Terrorystyczne działania Boko Haram, które chce ustanowić kalifat w północno-wschodniej Nigerii, spowodowały co najmniej 20 tys. ofiar śmiertelnych i zmusiły 2,6 mln ludzi do ucieczki ze swych domów.
Szczególnym celem ataków Boko Haram są szkoły, zwłaszcza te,w których program ma charakter świecki, gdyż nazwa ugrupowania w nigeryjskim języku hausa znaczy „zachodnia edukacja jest grzechem”. Jego bojownicy zabili już co najmniej 2295 nauczycieli i zniszczyli ponad 1400 szkół.
Od czasu objęcia władzy w 2015 r. prezydent Muhammadu Buhari podejmuje działania zbrojne przeciwko Boko Haram, które choć osłabione po utracie części zajmowanych przez siebie terenów, nie przestało podejmować krwawych ataków przeciwko cywilom. Np. w lutym br. uprowadziło 111 uczennic w Dapchi. Większość z nich została wkrótce uwolniona.
Włoski Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym odrzucił, jako niedopuszczalny, wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu kodeksu karnego zakazującego eutanazji. Sprawa została wniesiona przez sąd we Florencji, który zakwestionował art. 579 kodeksu karnego, penalizujący tzw. „zabójstwo za zgodą”. Oznacza to, że nie ma podstaw, by zalegalizować eutanazję, jako prawo, przysługujące w świetle konstytucji. Niemniej jednak wyrok TK budzi niepokój wśród obrońców życia.