Reklama

Polska

Pogrzeb ks. prof. Józefa Kudasiewicza

ARCHIWUM NIEDZIELI KIELECKIEJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kielcach odbył się dzisiaj pogrzeb ks. prof. Józefa Kudasiewicza – wybitnego biblisty związanego z lubelskim KUL i kieleckim WSD, wychowawcy pokoleń biblistów, autora wielu poczytnych publikacji z dziedziny m.in. biblistyki i duchowości maryjnej. Mszy św. w kieleckiej bazylice przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. Ks. Kudasiewicz zmarł 16 listopada w 86. roku życia i 60. roku kapłaństwa.

Pogrzebową Eucharystię wraz z bp. Ryczanem koncelebrowali bp Piotr Skucha – biskup pomocniczy sosnowiecki, bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski oraz biskupi pomocniczy kieleccy – Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, a także opat cysterski o. Edward Stradomski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii biskup Ryczan zacytował ostatnie zadnie z testamentu ks. prof. Kudasiewicza: „Witaj Królowo Matko Miłosierdzia”, gdzie słowo „Miłosierdzie” zostało zapisane wielką literą, jako „zaufanie do końca Świętej Księdze”. „Dał ci Pan łaskę spotkania ze Świętą Księgą – taki otrzymałeś talent. Pokochałeś ją na dobre i na złe, sercem i umysłem, poświęciłeś jej lata medytacji - mówił biskup. - Stałeś się mistrzem dla studentów biblistyki”.

Na Mszy św. obecni byli rektorzy uczelni, m.in. Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach – ks. dr Grzegorz Kaliszewski, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – prof. dr hab. Jacek Semaniak oraz kilku uczelni kieleckich. W uroczystości wzięli udział m.in.: delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zgromadzeń zakonnych. Obecnych było kilkuset księży diecezji kieleckiej, uczniowie śp. Księdza Profesora, rodzina i przyjaciele.

Po Mszy św. trumnę z ciałem zmarłego przewieziono do jego rodzinnej miejscowości Kije koło Pińczowa do kościoła św. Piotra i św. Pawła. Tam Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Kazimierz Gurda, a homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Ciało zmarłego zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w Kijach w grobowcu księży.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz urodził się 23 lipca 1926 r. w Kijach k. Pińczowa (woj. świętokrzyskie). W 1954 r. uzyskał stopień magistra i licencjat teologii. W 1957 r. obronił doktorat na podstawie rozprawy „Geneza symboliki małżeńskiej w eklezjologii św. Pawła”.

W 1958 r. studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 1959 r. uzyskał licencjat nauk biblijnych. Uzupełnieniem studiów w Rzymie był wakacyjny pobyt w Szkole Biblijnej w Jerozolimie. Po powrocie do kraju w lutym 1961 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w WSD w Kielcach, a od października na KUL-u, gdzie prowadził wykłady z języków biblijnych. W 1965 r. był adiunktem katedry Egzegezy Nowego Testamentu. Habilitował się w 1971 r. na podstawie rozprawy pt. „Jeruzalem w życiu i działalności zbawczej Jezusa. Studium z teologii św. Łukasza”.

Od 1972 r. do przejścia na emeryturę w 1997 r. kierował Katedrą Teologii Biblijnej Nowego Testamentu przy Instytucie Nauk Biblijnych KUL.

W 1979 r. decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1989 r. – profesora zwyczajnego. Był członkiem zwyczajnym m.in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Mariologicznego oraz Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Był członkiem redakcji naukowej czasopisma „Verbum Vitae” i „Współczesnej Ambony”. Kilkakrotnie odznaczany za osiągnięcia naukowe, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1993 roku.

Ostatnia znacząca nagroda to Feniks 2012. Kapituła Jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznała ją ks. prof. Kudasiewiczowi za całokształt osiągnięć naukowych, autorstwo i współautorstwo licznych publikacji, podejmowanie i wyjaśnianie w swoich książkach i pracach trudnych zagadnień świata nauki, Biblii i wiary, popularyzację wiedzy.

Pod kierunkiem ks. Kudasiewicza powstało 240 prac magisterskich, 27 licencjackich i 14 doktorskich. W jego dorobku dominują publikacje z zakresu teologii biblijnej Nowego Testamentu. Przez ks. prof. Mariana Ruseckiego został nazwany „ojcem polskiej teologii biblijnej”.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-21 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eksporta ciała ks. Wojciecha Jasińskiego

Eksporta ks. Wojciecha Jasińskiego

ks. Mirosław Benedyk

Eksporta ks. Wojciecha Jasińskiego

Wieczorem we wtorek 9 stycznia eksporta ciała ks. Wojciecha Jasińskiego do kościoła w Starczowie rozpoczęła uroczystości pogrzebowe. Obrzędowi wniesienia ciała proboszcza przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...