Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: Ks. prof. Cisło: Chrześcijanie nie zabijają muzułmanów, a są mordowani

Bądźcie naszym głosem – prosił Polaków w imieniu prześladowanych
i cierpiących z powodu wojen abp Darwish

Małgorzata Czekaj

Bądźcie naszym głosem – prosił Polaków w imieniu prześladowanych i cierpiących z powodu wojen abp Darwish

- Chrześcijanie nie zabijają muzułmanów, a są mordowani- mówił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. prof. Waldemar Cisło podczas spotkania promującego jego książkę „Imigranci u bram. Kryzys uchodźcy i męczeństwo chrześcijan XXI wieku.”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach wstępu do spotkania głos zabrał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski

- Macie siedzącego przed sobą wybitnego człowieka. Naukowca o szerokich horyzontach i człowieka z ogromnym talentem organizacyjnym i miłosierdziem w sercu – mówił o ks. Cisło wojewoda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił on uwagę, że pomoc wschodowi jest organizowana w ostatnim czasie na coraz większą skalę. Nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Przypomniał o akcji Lubelszczyzna dla Syrii.

- Sugeruje się nam, że jesteśmy obojętni na los imigrantów i uchodźców, a to nie prawda. W woj. lubelskim w tym roku zostało przyjętych 1600 uchodźców – poinformował Przemysław Czarnek.

Nawiązując krótko do wypowiedzi wojewody ks. prof. Cisło powiedział: - Problem się upolitycznił i nie dostrzega się w nim człowieka.

Ks. prof. Cisło spotkanie oparł na omówieniu tematu: „Islam. Religia pokoju i tolerancji czy pretekst do podboju kulturowego i ekonomicznego świata”, który ukazał na przykładzie Arabii Saudyjskiej, gdzie kilkakrotnie gościł.

Ukazał kulisy funkcjonowania państwa w wielu aspektach, m. in. ekonomicznym i kulturowym. Przede wszystkim opowiadał o bardzo trudnej sytuacji żyjących tam chrześcijan.

- Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są otwarci na innych. Nie zmuszają do zmiany wiary. Z ich pomocy korzystają wszyscy, bez względu na wyznanie czy pochodzenie.

W Arabii saudyjskiej poza ambasadami nie można odprawiać mszy świętej. Nie można mówić nawet o chrześcijaństwie. Jest tylko kilku księży, którzy tygodniowo udzielają posługi nawet 15 tys osób. Chrześcijanie spotykają się w ukryciu nocami. Obserwuje się powrót do Kościoła podziemnego, jak w pierwszych wiekach.

Autor książki opowiedział, że w oficjalnych przewodnikach nie ma wzmianki o zabytkach pochrześcijanskich. Jest ich już bardzo niewiele, ponieważ są niszczone i burzone pod pozorem budów i modernizacji otoczenia.

Reklama

Ks. prof. Cisło zarysował charakterystyczne problemy tamtejszego Kościoła dotyczące np. pochówku zmarłych, których muzułmanie zakazują grzebać w świętej dla nich ziemi.

Dużo miejsca zostało też poświęcone trudnej sytuacji kobiet, zarówno muzułmańskich, jak i chrześcijanek. Nie mogą one poruszać się same po ulicach, mają zakaz prowadzenia samochodów, a prawa wyborcze otrzymały dopiero rok temu. Chrześcijańskie kobiety są nikim, ze względu na płeć, ale też na swoją religię. Bardzo często padają ofiarami napadów i gwałtów ze strony muzułmanów.

Spotkanie zostało zakończone pytaniami od uczestników.

Organizatorem wydarzenia były Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis oraz wydawnictwo „Biały Kruk”.

Ks. prof. Waldemar Cisło jest Dyrektorem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-22 20:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: kilka tysięcy osób pożegnało kapłana zamordowanego przez dżihadystów

Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ponad 3,5 tys. osób wzięło udział 28 lipca wieczorem w Saint-Etienne-du-Rouvray w Normandii w świeckim obrzędzie pożegnania 85-letniego ks. Jacquesa Hamela, zamordowanego w okrutny sposób przez dwóch dżihadystów trzy dni wcześniej w tamtejszym kościele. Uroczystości przewodniczył miejscowy burmistrz.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?