Reklama

Czechy

Praga ubiega się o organizację centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży 2022

Kościół św. Mikołaja w Pradze

Julia A. Lewandowska

Kościół św. Mikołaja w Pradze

Stolica Czech ubiega się o organizację centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w 2022 r. 15 listopada Radio Praga podało, że Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie delegację praskiego magistratu. Głównym przedmiotem rozmowy była właśnie organizacja ŚDM za 5 lat, ponadto delegaci Rady Miejskiej stolicy Czech zaprosili papieża do jej odwiedzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według czeskiej rozgłośni Praga jest, jak na razie, jedynym kandydatem do organizacji ŚDM w 2022, ale zgłoszenia można nadsyłać do końca 2018. Organizatorem tych światowych spotkania młodych ludzi z całego świata w wieku 14-30 lat była Papieska Rada Świeckich, która w ramach przeprowadzanej przez Franciszka reformy Kurii Rzymskiej weszła w skład utworzonej 1 września 2016 Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, we współpracy z krajem-gospodarzem tego wydarzenia.

Centralne obchody XXXI ŚDM odbyły się w lipcu ub.r. w Krakowie z udziałem ponad dwóch milionów osób. W styczniu 2019 zorganizuje je Panama.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Światowe Dni Młodzieży odbywają się od 1986 roku z inicjatywy Jana Pawła II, ale już wcześniej - w Niedzielę Palmową 15 kwietnia 1984 zaprosił on młodych z całego świata do Rzymu na Jubileusz Młodzieży w ramach trwającego od 25 marca 1983 do 22 kwietnia 1984 Roku Świętego Odkupienia. Następny rok ONZ ogłosiła jako Międzynarodowy Rok Młodzieży i z tej okazji papież ponownie zwołał do Rzymu światowe spotkanie młodych ludzi. Wtedy też postanowił wprowadzić na stałe coroczne światowe spotkania młodych do kalendarza Kościoła, przy czym miała to być zawsze Niedziela Palmowa. Oficjalnie ogłosił to publicznie podczas spotkania z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej 20 grudnia 1984. Zarządził również, że w jednym roku Dzień będzie świętowany lokalnie, na szczeblu parafialnym i diecezjalnym, a w następnym będzie obchodzony centralnie, początkowo miał to być Rzym, ale już w 1987 obchody takie odbyły się w Buenos Aires.

Przyjęła się niepisana zasada, że obchody centralne odbywają się na przemian w Europie i na innych kontynentach; raz tylko odstąpiono od tej normy: w latach 1989 i 1991 miejscem kolejnych takich obchodów były Santiago de Compostela i Częstochowa (Jasna Góra). Łącznie dotychczas gospodarzami tych uroczystości było 13 miast, w tym dwukrotnie w Polsce (Częstochowa i Kraków). Każdy ŚDM przebiega pod własnym hasłem, ustanowionym przez papieża. W ub.r. były to słowa "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7), w tym roku (9 IV): „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).

Reklama

Światowy Dzień Młodzieży bywa nazywany „koniem pociągowym” Kościoła powszechnego w dziedzinie pracy z młodzieżą.

Najwięcej, bo ok. czterech milionów uczestników, przybyło w styczniu 1995 roku do stolicy Filipin - Manili. W liturgii na zakończenie ŚDM w Rio de Janeiro 2013 wzięło udział 3,7 mln osób.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-16 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024