Reklama

Niedziela Wrocławska

„Starałem się zrozumieć człowieka” – książka o kardynale Henryku Gulbinowiczu

Kard.Henryk Gulbinowicz i autor książki Waldemar Niedźwiecki

AS

Kard.Henryk Gulbinowicz i autor książki Waldemar Niedźwiecki

W piątek 13 października w sali multimedialnej hotelu im. Jana Pawła II we Wrocławiu odbyła się prezentacja książki Waldemara Niedźwieckiego poświęcona kard. Henrykowi Gulbinowiczowi. To wspaniały prezent dla emerytowanego metropolity wrocławskiego z racji jego 94 urodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na spotkanie promocyjne przybył bohater publikacji oraz jej autor, jak i przedstawiciele Domu Wydawniczego Orbis Pictus, który wydał książkę. Nie zabrakło też znakomitych gości, na czele z metropolitą wrocławskim abp. Józefem Kupnym. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, władz miasta, duchowni, dziennikarze, przyjaciele księdza Kardynała.

Spotkanie promocyjne rozpoczął autor książki Waldemar Niedźwiecki. Podkreślił, że publikacja ta nie jest zapisem biograficznym życia ks. Kardynała, a raczej zbiorem wspomnień i opisem ważniejszych wydarzeń z życia byłego Metropolity. W książce nie zabrakło wspomnień osób, które podzieliły się swoimi wrażeniami ze spotkań z kard. Gulbinowiczem, który w pamięci wielu ludzi zapisał się, jako postać wyjątkowa nie tylko dla Kościoła wrocławskiego, ale też całego Dolnego Śląska. – Otwartość na drugiego człowieka, szacunek do każdego, to cechy, którymi promieniował ks. Kardynał. To właśnie sprawiło, że kard. Gulbinowicz zaskarbił sobie uznanie, szacunek i sympatię – powiedział Waldemar Niedźwiecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W swoim wystąpieniu kard. Henryk Gulbinowicz wyraził wdzięczność za tę publikację. W sposób szczególny wspomniał swoich rodziców i bliskich, wspomniał lata swojej młodości spędzone na Wileńszczyźnie, które ukształtowały go, jako człowieka i miały wielki wpływ na jego kapłaństwo i posługę pasterską.

Piękne słowa uznania dla życia i posługi ks. Kardynała wyraził w swoim wystąpieniu Stanisław Huskowski, były prezydent Wrocławia, poseł RP. Wspomniał min. zasługi ks. Kardynała z czasów „Solidarności” i walki o wolność, i prawa człowieka. Natomiast ks. Jerzy Rasiak podziękował za niezwykłą życzliwość ks. Kardynała dla ludzi mediów. Podkreślił też wyjątkową troskę kard. Gulbinowicza o sprawy medialne w archidiecezji wrocławskiej.

Wspaniałym prezentem urodzinowym była niespodzianka, którą przygotowano dla dostojnego Jubilata. Z okazji rocznicy urodzin Poczta Polska wyemitowała znaczki pocztowe z wizerunkiem kard. Henryka Gulbinowicza. Przedstawiciel Poczty Polskiej podkreślił, że jest to wyraz wdzięczności za wszystko, czego ks. Kardynał dokonał dla Dolnego Śląska.

Reklama

Na zakończenie spotkania kolejnym darem urodzinowym był tort z herbem biskupim kard. Gulbinowicza, który został podzielony między wszystkich uczestników uroczystości. Można też było nabyć prezentowaną książkę z własnoręcznym podpisem kard. Henryka Gulbinowicza.

Warto dodać, że książka ta będzie dostępna również w parafiach diecezji legnickiej. Wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać do swoich księży proboszczów.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-13 19:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po śmierci kard. Henryka Gulbinowicza

Abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci kard. Henryka Gulbinowicza

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli