Irlandia Płn.: partia rządząca zachowa prawo antyaborcyjne
(KAI/RV) / Belfast / KAI
Robert Skupin/Fotolia.com
Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby obronić nasze obecne prawo i chronić najsłabszych w społeczeństwie – powiedziała Arlene Foster, premier Irlandii Północnej. Przyznała, że na ten autonomiczny region Zjednoczonego Królestwa wywierane są naciski na rzecz legalizacji aborcji.
Należąca do Demokratycznej Partii Unionistów (Democratic Unionist Party, DUP) szefowa rządu wspomniała również, iż władze miejscowe planują wsparcie rozwoju okołoporodowej opieki medycznej. Wszystko to odbywa się w opozycji do wezwań rządu centralnego w Londynie, które nalega na zmianę dotychczasowego prawa.
Premier Irlandii Północnej spotkała się z młodymi zaangażowanymi w lobby antyaborcyjne. Jej partia jest tradycyjnie pro-protestancka, ale ostatnio znajduje ona poparcie również u katolików ze względu na swoje stanowisko zgodne w wielu punktach z nauką społeczną Kościoła.
Obrońcy życia w jasnogórskiej zakrystii po Mszy św. w intencji prawnej ochrony nienarodzonych
30 listopada 2018 r. na Jasnej Górze obchodzono 1. rocznicę złożenia w Sejmie RP obywatelskiego projektu ustawy #ZatrzymajAborcję. Były to wyjątkowo smutne „urodziny”, bo przez te 12 miesięcy politycznej obstrukcji nie urodziło się, a właściwie zostało zabitych ponad tysiąc bezbronnych Polaków
Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie
Agnieszka Dziarmaga
kolegium.opoka.org
Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.
Watykańskie Obserwatorium: gdy matematyka tworzy most między dwoma wszechświatami
2025-07-10 17:18
tom/KAI
Rb85/pl.wikipedia.org
Dwóch naukowców Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ojciec Gabriele Gionti, S.J. i ojciec Matteo Galaverni, ujawniło zaskakujący wynik. Istnieją dwa różne sposoby opisu grawitacji w obecności dodatkowego pola („pola skalarnego”) - „układu Jordana” i „układu Einsteina” - które, przy użyciu odpowiednich narzędzi matematycznych, nie tylko opisują tę samą fizykę, ale mogą nawet tworzyć nowe rozwiązania równań Einsteina, które opisują wszechświat w dużych skalach i które opisują fizycznie różne scenariusze wszechświata.