Reklama

Polska

Trwa nabór na kapelanów dla nowej formacji sił zbrojnych

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezjach trwa nabór na kapelanów dla nowej formacji sił zbrojnych. Będą służyć posługą duszpasterską żołnierzom WOT

W tworzonych właśnie batalionach Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) pracować będzie 70 kapelanów. Wskaże ich Ordynariat Polowy WP, a przeszkolą instytucje wojskowe - poinformował PAP rzecznik prasowy Ordynariatu ks. płk Zbigniew Kępa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W polskich diecezjach trwa nabór na kapelanów dla nowej formacji sił zbrojnych. Chętni do pracy kapelanów przejdą odpowiednie przeszkolenie. Jak powiedział rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa „ich podstawowym obowiązkiem będzie zapewnienie posługi duszpasterskiej żołnierzom WOT, organizowanie uroczystości religijnych i religijno-patriotycznych, formacja etyczna i patriotyczna żołnierzy, pomoc w sprawach religijnych dotyczących służby i życia osobistego i rodzinnego”.

Rzecznik poinformował, że w obronie terytorialnej pracować będzie 70 kapelanów - będą to księża diecezjalni lub zakonni. Ich pracę będzie koordynował dziekan WOT, mianowany przez biskupa polowego Wojska Polskiego.

Ordynariat Polowy wskaże kandydatów do posługi wśród żołnierzy WOT, natomiast instytucje wojskowe określą ich zdolność do podjęcia takiej pracy. Księża, którzy będą pracować w WOT muszą bowiem spełniać takie same wymagania, jak pozostali żołnierze - zaznaczył ks. Kępa.

Rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak poinformował PAP, że kapelani muszą spełniać wymagania określone ustawą o powszechnym obowiązku obrony, m.in. mieć obywatelstwo polskie; być zdolnymi do pełnienia służby wojskowej i spełniać wymagania w zakresie maksymalnego wieku. Kapelanów - którzy będą mieć stopnie oficerskie - obowiązuje ograniczenie wieku do 63 lat.

Dodał, że obecnie w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej pracuje pięciu kapelanów zawodowych.

Do tej pory żołnierze uczestniczyli już w mszach św. polowych odprawianych przez tych księży - powiedział ppłk Pietrzak.

Reklama

Docelowo kapelani zawodowi z Ordynariatu Polowego WP będą pełnili służbę w 17 brygadach. Z kolei na szczeblu batalionów pracować będą kapelani niezawodowi, wywodzący się z lokalnych parafii.

Walor lokalności jest dla nas bardzo ważny. Tak jak nasi żołnierze mają się wywodzić z terenu, na którym będą służyć, tak samo kapelani mają wywodzić się z lokalnej społeczności - podkreślił ppłk Pietrzak.

Księża ci na co dzień będą pracować w swoich parafiach i pełnić służbę wtedy, gdy żołnierze obrony terytorialnej będą potrzebowali opieki duszpasterskiej np. w niedziele i święta przypadające w okresie szkoleń wojskowych.

Informację o tym, że prowadzony jest nabór na kapelanów dla WOT zamieściła KAI oraz archidiecezja krakowska - na swojej stronie internetowej. Archidiecezja zachęca księży do zgłaszania się i informuje, że „po przedstawieniu kandydatów biskupowi polowemu przez metropolitę krakowskiego i weryfikacji przez Wojskowe Komendy Uzupełnień, duchowni zostaną skierowani do odbycia kursu oficerskiego”. Kursy mają się odbywać w sierpniu, w latach 2018-2020.

Wojska Obrony Terytorialnej - jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych - zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, żołnierze terytorialnej służby wojskowej mają być związani z ludnością i rejonem ewentualnych działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę, odciążając w ten sposób jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych zadaniach obronnych. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT ma wspierać i uzupełniać działania służb ratowniczych.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-06 18:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Bądź przy mnie" - kapelani uczestniczą w programie całościowej opieki nad chorymi na COVID-19

Karol Porwich/Niedziela

Kapelani różnych wyznań szkolą się do uczestnictwa w całościowym, medycznym i duchowym, programie opieki nad pacjentami. Takie wsparcie we współpracy z personelem medycznym szczególnie jest potrzebne na oddziałach covidowych. Program "Bądź przy mnie" współtworzą Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie, Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Polska Rada Ekumeniczna.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj