Reklama

Wiadomości

Rada Szkół Katolickich: reforma oświaty ogromnym wyzwaniem organizacyjnym

LS

Wprowadzona w nowym roku reforma oświaty będzie dla szkół katolickich ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, związanym także z utrzymaniem szkół ponadgimnazjalnych. Docenić trzeba zaproponowany kierunek wychowawczy oraz zwrócenie uwagi na rozwój osobowy ucznia, co powinno być w kolejnych latach dopracowywane - brzmi stanowisko Rady Szkół Katolickich, które w jej imieniu wystosował przewodniczący RSK ks. Zenon Latawiec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniżej tekst przesłanego KAI stanowiska Rady Szkół Katolickich:

Reforma oświaty, która wchodzi w życie w 2017 roku, stanowi ogromne wyzwanie także dla szkolnictwa katolickiego, przede wszystkim organizacyjne. Gimnazja katolickie, które powstawały na przestrzeni 17 lat, w 60% funkcjonowały w połączeniu z liceami lub w formule trzech szkół. Stanowią najliczniejszą grupę szkół katolickich z największą liczbą uczniów. W znaczącym stopniu stanowiły w połączeniu z liceami sześcioletnie szkoły z dobrymi wynikami kształcenia opartego na wychowaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reforma strukturalna w dużej mierze motywuje szkolnictwo katolickie do poszerzenia oferty szkolnictwa podstawowego w miejsce poziomu gimnazjalnego. Będzie to jednak wymagało dodatkowej bazy lokalowej. Dużym wyzwaniem będzie także utrzymanie i rozwój liceów ogólnokształcących bez gimnazjów.

W reformie programowej doceniamy kierunek wychowawczy, także w procesie kształcenia, oraz zwrócenie uwagi na rozwój osobowy ucznia. Bardzo ważne dla dzieci i młodzieży jest zakorzenienie ich w kulturze i dziedzictwie własnego narodu. Ten kierunek został przyjęty w projektach podstaw programowych i trzeba go dopracowywać. Wymaga to nowych form doskonalenia się nauczycieli.

Szkolnictwo katolickie chce być obecne w systemie oświaty z tym wszystkim, co jest jego misją. I dlatego podejmie trud odpowiedzialnego wdrażania reformy.

Ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich

---

Szkolnictwo katolickie w Polsce obejmuje sieć szkół prowadzonych przez tzw. kościelne osoby prawne (zgromadzenia zakonne, diecezje lub parafie), bądź przez różne stowarzyszenia i fundacje, a także przez osoby prywatne. Zrzeszone jest w Radzie Szkół Katolickich będącej jednostką organizacyjną erygowaną w 1994 r. przez Episkopat Polski. Rada wspiera szkoły w zakresie organizacyjno-prawnym i formacyjnym m.in. przez szkolenia kadr kierowniczych w zakresie zarządzania oświatą. Z uwagi na ciekawy program edukacyjny oraz nacisk na wychowanie, a także rozszerzona oferta językowa oraz dodatkowe zajęcia, szkoły katolickie cieszą się renomą i zaufaniem rodziców.

Reklama

W PRL przetrwało ledwie kilka renomowanych żeńskich liceów prowadzonych m.in. przez nazaretanki, niepokalanki, zmartwychwstanki, urszulanki czy prezentki, a także męskie liceum księży pijarów oraz zasadnicza szkoła zawodowa salezjanów. Rozkwit katolickiego szkolnictwa rozpoczął się po roku 1991, gdy umożliwiły to zmiany prawne, a w szczególności ustawa o systemie oświaty. Od tego czasu trwa stały wzrost liczby szkół katolickich w Polsce.

Z danych Rady Szkół Katolickich wynika, że w 2015 r. działało w Polsce 610 katolickich placówek oświaty: 194 szkoły podstawowe, 209 gimnazjów, 134 licea ogólnokształcące oraz 73 szkoły innego typu: zawodowe, artystyczne oraz technika. Uczy się w nich łącznie 66 tys. 365 uczniów.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-11 11:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

300 dla każdego ucznia

©Pio Si - stock.adobe.com

Więcej ...

Sędzia zdradził Polskę dla rosyjskiego miru

2024-05-12 13:04

Adobe Stock

Ucieczka w kierunku Moskwy sędziego Tomasza Szmydta jest najbardziej widowiskową zdradą narodową w całej historii III RP. Sytuacja jest po wielokroć bardziej niebezpieczna niż agenturalne historie z lat 90., bo niestety żyjemy w czasach, gdy Rosja znów toczy swoje neoimperialne wojny, które są realnym zagrożeniem dla naszej państwowości.

Więcej ...

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania