Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego do Norwegii

Adrianna Sierocińska

W czwartek, 22 września z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach kopia łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego wyruszyła do Norwegii, by tam nawiedzać katolickie parafie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 24 września po Norwegii będzie peregrynowała kopia łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego z krakowskich Łagiewnik, pobłogosławiona przez papieża Benedykta XVI. W specjalnym samochodzie-kaplicy obok wizerunku Miłosiernego znajdują się także relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Podróży towarzyszy kustosz obrazu i wicerektor łagiewnickiego Sanktuarium ks. Aleksander Wójtowicz. „Jest to inicjatywa księży tarnowskich, którzy pracują w tym kraju i chcą tamtejszym ludziom przybliżyć orędzie o Bożym Miłosierdziu” – wyjaśnia ks. Wójtowicz.

Obraz zostanie uroczyście powitany w Bergen w sobotę o godz. 18.00. Wtedy też zostanie odprawiona Msza św. dla wszystkich grup narodowych (w języku norweskim sprawowana przez bp. Bernta Ivara Eidsviga i z kazaniem bp. Leszka Leszkiewicza tłumaczonym na język norweski). Po Eucharystii zaplanowano ucałowanie relikwii i czuwanie. O godz. 24.00 rozpocznie się Msza św. w języku polskim pod przewodnictwem bp. Leszkiewicza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Gąsior pracujący w parafii w Bergen zaznacza, że pomysł peregrynacji tak naprawdę podsunął papież Franciszek, który obecny rok ogłosił jako Jubileusz Miłosierdzia. „Chcieliśmy się przygotować na te wydarzenia przede wszystkim w sposób duchowy. Stąd rekolekcje adwentowe, prowadzone przez o. Jana Wróblewskiego SVD, skupione były na temacie miłosierdzia. Widzialnym owocem tych rekolekcji było pragnienie, które obudził w nas rekolekcjonista, aby do naszej parafii i do Norwegii przybył Jezus Miłosierny w znaku obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik” – mówi ks. Gąsior.

Jak zaznacza polski kapłan, kult Bożego Miłosierdzia i przesłanie św. Faustyny jest już znane w Kościele Katolickim w Norwegii. „Znana jest dobrze Koronka do Bożego Miłosierdzia w języku norweskim, w wielu kościołach jest kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Co prawda nie ma jeszcze „Dzienniczka” św. Faustyny po norwesku, ale jest wiele fragmentów przetłumaczonych na ten język” – wylicza ks. Gąsior.

Reklama

W parafii w Bergen, gdzie znajduje się Brama Miłosierdzia zarejestrowanych jest prawie 19 tys. wiernych z ponad 120 krajów świata. Od 26 września do 30 września w parafii zaplanowano czuwanie poszczególnych grup narodowych. W piątek nastąpi pożegnanie wizerunku Jezusa Miłosiernego i w sobotę rano samochód z obrazem przejedzie do miejscowości Førde, oddalonej o 180 km na północ od Bergen.

Posługujący w parafii Polak zauważa, że widoczne są pozostałości po reformacji i obecny jeszcze w niektórych katolikach-konwertytach dystans do kultu obrazów. „Tym bardziej cieszymy się, że w naszej parafii ten pomysł został przyjęty. Już dziś pragniemy, aby widzialnym owocem tych wydarzeń była stała peregrynacja małego obrazu Jezusa Miłosiernego po poszczególnych rodzinach naszej parafii” – zapowiada ks. Gąsior.

Po peregrynacji w Bergen na stałe pozostaną relikwie kości św. Faustyny i krwi św. Jana Pawła II. „Dziękujemy Bogu za Jego miłosierdzie i prosimy o modlitwę, aby te wydarzenia zostały przeżyte z wiarą i przyniosły trwałe owoce w duszach ludzi żyjących na norweskiej ziemi” – apeluje ks. Gąsior.

Kopia obrazu „Jezu, ufam Tobie” wyjedzie z Norwegii 4 października i powróci do Polski. Od 2011 roku Jezus Miłosierny w tym znaku nawiedził parafie archidiecezji krakowskiej oraz diecezji tarnowskiej i bielsko-żywieckiej.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-23 12:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ks. prałat J. Kabziński odwołany z funkcji prezesa Centrum Jana Pawła II

Ks. Jan Kabziński, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Ks. Paweł Kummer

Ks. Jan Kabziński, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego 10 kwietnia ks. prałat Jan Kabziński został zwolniony z funkcji Prezesa Zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Więcej ...

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

Małgorzata z Kortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...