Reklama

Wiadomości

Sen. Szymański: duży odsetek kobiet w ciąży pije alkohol

WoGi/pl.fotolia.com

- Badania pokazują, że duży odsetek kobiet w ciąży pije alkohol – alarmuje senator Antonii Szymański, w komentarzu dla KAI, z okazji Dnia Świadomości FASD, obchodzonego 9 września. Senator VI kadencji, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny oraz Senackiej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, ostrzega przed skutkami zaniedbania problemów związanych z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy cały komentarz senatora Antoniego Szymańskiego:

9 września w wielu krajach obchodzony był Dzień Świadomości FASD. To ważne wydarzenie znalazło słaby oddźwięk w Polsce, choć badania pokazują, że duży odsetek kobiet w ciąży pije alkohol. Sytuacja ta budzi zdziwienie, bowiem jesteśmy w czasie, gdy tak wiele mówi się o ochronie dziecka w jego prenatalnym okresie i po urodzeniu. Nowe inicjatywy prawne zmierzają do tego, by żadne z nich nie straciło życia przez aborcję. Same zakazy nie wystarczą, trzeba budować kulturę poszanowania życia i eliminować wszystkie zjawiska jakie stoją jej na przeszkodzie. Może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że picie alkoholu przez kobietę w ciąży może spowodować niepowetowane szkody - utratę zdrowia, a nawet życia - powodować poważne zaburzenia umysłowe i fizyczne dziecka rozwijającego się w ich łonie, fachowo nazywane FASD - Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu (Fetal Alkohol Spectrum Disorder).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby spowodować FASD nie trzeba dużo pić. Czasem wystarczy kilka kieliszków wina lub szklanek piwa. Nawet tak niewielkie ilości alkoholu mogą uszkadzać różne narządy dziecka w okresie prenatalnym, w szczególności mózg.

Reklama

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że w Polsce rodzi się 3 dzieci z pełnoobjawowym FAS na 1000 żywo urodzonych. Dzieci z mniej nasilonymi uszkodzeniami poalkoholowymi jest znacznie więcej. Skutkiem działania alkoholu na rozwijający się płód może być poronienie, urodzenie martwego dziecka, przedwczesny poród, płodowy zespół alkoholowy – FAS oraz inne zaburzenia poalkoholowe. FAS to zespół zaburzeń rozwojowych występujący u osób, których matki spożywały alkohol w ciąży. U tych osób stwierdza się: niedobór wzrostu i wagi ciała, mały obwód głowy, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. FAS jest nieuleczalny, a więc występuje u dzieci i dorosłych. Można jedynie, dzięki kompleksowej pomocy różnych specjalistów, pomóc osobom nim dotkniętym w lepszym funkcjonowaniu. FAS to jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję w ciąży.

Tymczasem na polskich uczelniach medycznych tematyka związana z FASD jest podejmowana w niewielkim zakresie. To zapewne powoduje, że położne i ginekolodzy okazjonalnie informują kobiety w ciąży o konieczności zachowania całkowitej abstynencji alkoholowej. W opłakanym stanie jest również diagnoza FASD. Lekarze pediatrzy oraz lekarze specjaliści zajmujący się leczeniem dzieci rzadko kwalifikują wspomniane zaburzenia, jako FASD, ponieważ nie są szkoleni w tym zakresie. Jeśli zaś nie rozpozna się FASD odpowiednio wcześnie, nie udzieli dziecku fachowej pomocy, rozwijają się u niego wtórne objawy: zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania, depresje. Często takie dzieci popadają w konflikty z prawem, uzależniają się od alkoholu czy innych środków uzależniających, nie kończą szkoły, przez co grozi im wykluczenie społeczne.

Z uwagi na konsekwencje tego stanu rzeczy konieczna jest szeroka edukacja, dotyczącą wpływu alkoholu na dziecko rozwijające się w łonie matki. Powinna obejmować: działania profilaktyczne informujące o skutkach picia alkoholu w ciąży nie tylko młode kobiety, lecz także całe społeczeństwo poprzez artykuły w prasie, spoty, audycje radiowe i telewizyjne czy dostępne w ośrodkach zdrowia broszury, ulotki i plakaty. Konieczne jest przygotowanie kadry medycznej do prowadzenia diagnozy, terapii i rehabilitacji osób z FASD. Tematyka FASD powinna trafić do programów studiów medycznych i szkoleń podyplomowych dla lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów i logopedów. Ważna jest także oferta terapii dla kobiet w ciąży uzależnionych od alkoholu.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-12 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Alkohol – śmiercionośny „pokarm”

Adobe.Stock

Śmiertelny wypadek w Brzegu. Niemal 50 tys. nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję w pierwszej połowie tego roku. Alkohol zbiera tragiczne żniwo.

Więcej ...

Rzym: w Bazylice św. Pawła za Murami powstaje wizerunek Leona XIV

2025-07-10 17:45
Papież Leon XIV w bazylice św. Pawła za Murami

@Vatican Media

Papież Leon XIV w bazylice św. Pawła za Murami

Rozpoczęły się prace przy mozaice, która będzie przedstawiać Ojca Świętego Leona XIV w Bazylice św. Pawła za Murami. Wkrótce wizerunek 267. papieża zostanie umieszczony na ścianie bazyliki. To tradycja sięgająca XIX wieku.

Więcej ...

Wimbledon - pierwszy finał Świątek w Londynie

2025-07-10 19:12
Iga Świątek

PAP/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski