Reklama

Komentarze

„Dobry wieczór” z papieskiego okna!

Fot. screenshot/TVP

Tradycji stało się zadość: Franciszek pojawił się w oknie papieskim w Krakowie! Padły słowa po polsku: „Dobry wieczór”, a potem papież wyraził radość, że widzi tak wiele entuzjazmu wśród młodych. Podzielił się też z młodymi refleksją o życiu jednego z wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, Macieja Szymona Cieśli, który zachorował na raka i zmarł 2 lipca 2016 roku. Papież zaskoczył wszystkich, gdy poprosił o ciszę i o modlitwę za niego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w oknie papieskim Franciszek prowadził spontanicznie. „Życie jest takie, kochani młodzi” – mówił, ale „wiara tego chłopaka, który pracował tyle dla Światowych Dni Młodzieży zaprowadziła go do Jezusa i teraz jest w niebie” – dodał i zaczął klaskać. „Również my pewnego dnia go spotkamy” – zapewnił papież. „Nie bójcie się!”- dodał i wywołał aplauz słuchających.

Znów jednak, nie sposób jednak przy tej okazji nie wspomnieć św. Jana Pawła II. To przecież "jego okno". Najpierw spoglądał z niego na Franciszkańską, gdy jako biskup, a później kardynał przez wiele lat mieszkał na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, a później przemawiał jako papież, za każdym razem, gdy przebywał w ukochanym swoim mieście. "Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz co się ze mną stało, muszę wskakiwać na parapet" - mówił do rozentuzjazmowanej młodzieży w 1979 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Właśnie z tego okna Papież Polak pożegnał się też z młodzieżą w 2002 roku. Dobrze pamiętam to spotkanie. Bardzo przejmujące i bardzo wzruszające. Ojciec Święty, bardzo słaby już i schorowany, ledwie słyszalnym głosem mówił, że "to jest spotkanie pożegnalne". I zaintonował śpiew: "Alleluja, żegnamy Cię". Z nostalgią wspominał też, że od pierwszego spotkania "tu, w tym oknie, minęły już 23 lata..., Jesteście inną młodzieżą. Ale nawyki są te same - dobre nawyki".

Z tego okna przemawiał też w czasie pielgrzymki do Polski w 2006 roku Benedykt XVI.

Można więc powiedzieć, że teraz, w roku 2016, ma miejsce kolejne spotkanie papieża z młodzieżą w oknie przy Franciszkańskiej. Chociaż oczywiście to trzeci papież pojawiający się w tym miejscu, to jednak sukcesja apostolska pozwala na właściwą interpretację tego faktu. Przemówienie Franciszka z tego miejsca pokazuje ciągłość dziejów i ciągłość Kościoła. Istotne jest tak naprawdę, że to spotkanie z Następcą świętego Piotra i Następcą Chrystusa na Ziemi. I w tej perspektywie "papieskie okno" nabiera innej symboliki, a spotkanie z papieżem jest nie pierwsze tylko kolejne.

Reklama

"Muszę powiedzieć jedną rzecz, która zasmuci wasze serca. Proszę o ciszę. To coś o jednym z was. Miał 22 lata, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego. Obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzymów, które ozdabiają miasto. Właśnie w tej pracy odnalazł swoją wiarę" - mówił papież o Macieju Szymonie Cieśli.

Przypomniał, że w listopadzie u wolontariusza lekarze zdiagnozowali raka. "Nie mogli nic zrobić. Jedynie amputować nogę. Chciał żyć podczas przyjazdu papieża. Miał zarezerwowane miejsce w tramwaju papieża. Zmarł 2 lipca" - powiedział Franciszek.

Poprosił o chwilę ciszy i modlitwę za "za przyjaciela z drogi życia". "Musimy przyzwyczaić się zarówno do rzeczy dobrych, jak i do złych. Życie takie jest, kochani młodzi" - dodał papież Franciszek. (PAP)

pru/ ulb/ mok/

Podziel się:

Oceń:

2016-07-27 21:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego nie ma fajerwerków? - młodzież w Kościele po ŚDM (analiza)

Mazur/Episkopat.pl

Duszpasterstwo młodzieży w Polsce, kierując się papieskimi wskazówkami, przeszło od spektakularnego "rabanu" do żmudnego "schodzenia z kanapy" i rezygnowania z "przedwczesnej emerytury". Bez medialnych „fajerwerków”, bo młodzi – jak prosił Franciszek – wrócili do swoich parafii i w dużej mierze skupili się na własnej formacji i lokalnych działaniach.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...