Reklama

Kultura

26. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który rozpocznie się 30 kwietnia w Częstochowie i potrwa do 8 maja, zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. - To dla nas duże wyróżnienie. Już drugi raz w historii Festiwalu patronat honorowy objął Prezydent RP. Pierwszy raz uczynił to w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński - podkreśliła na dzisiejszej konferencji prasowej Małgorzata Nowak, dyrektor 26. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku Festiwal gościł będzie w Częstochowie, gdzie odbędzie się najwięcej koncertów, ale obecny będzie on także w Krakowie, Wrzosowej/Poczesna, Radomsku, Nowej Brzeźnicy, Warszawie i Bydgoszczy.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu wystąpi 500 wykonawców, 6 orkiestr i 10 chórów i zespołów wokalnych, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Rosji.

Festiwal rozpocznie się 30 kwietnia koncertem inauguracyjnym w bazylice jasnogórskiej, podczas którego zabrzmi „Pasja wg. Św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Die Kölner Akademie (Niemcy) i Orkiestry Historycznej {oh!} (Polska).

W tym roku Festiwal upamiętni również 1050. rocznicę Chrztu Polski i 90. rocznicę urodzin kompozytora Juliusza Łuciuka.

W programie Festiwalu znajdą się również koncerty muzyki cerkiewnej, muzyki synagogalnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

„Muzyka za zbiorów jasnogórskich towarzyszy od kilku lat Festiwalowi. W tym roku wystąpi podczas Inauguracji Liturgicznej Festiwalu na Jasnej Górze Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta”” - podkreśli o. Nikodem Kilnar, paulin z Jasnej Góry, członek Rady Programowo-Artystycznej Festiwalu.

Jednym z ciekawszych wydarzeń Festiwalu będzie prawykonanie „Gregorian Jazz” Stanisława Fiałkowskiego oraz koncert „Verbum Incarnatum” z udziałem Pawła Gusnara, znakomitego saksofonisty sopranowego. Jedną z gwiazd Festiwalu będzie sopranistka Simone Kermes (Niemcy) oraz Narodowy Chór Ukrainy Dumka, który wykona Całonocne Czuwanie op. 37 Siergieja Rachmaninowa.

Reklama

Na Festiwalu wykonane zostaną również „Nieszpory Tatrzańskie” z udziałem Jana Karpiela Bułecki.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert w 1050. rocznicę Chrztu Polski pt. „Historia Polski losami Świętych opowiedziana” w wykonaniu: Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Chóru Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza i Orkiestry Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Festiwalowi towarzyszyć będzie projekt „Etno Gaude Mater” i wystawa Tadeusza Żaczka „Duchowe pogranicze”. Komitet honorowy Festiwalu tworzą: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej. Więcej informacji o Festiwalu na stronie

Podziel się:

Oceń:

2016-04-22 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Improwizacje na tematy pieśni maryjnych na organy i saksofon na Festiwalu „Gaude Mater” w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

„Improwizacje na tematy pieśni maryjnych” w wykonaniu Bogusława Grabowskiego (organy) i Macieja Sikały (saksofon) znalazły się w programie kolejnego dnia odbywającego się w Częstochowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Ludzie ośmiu błogosławieństw

2024-07-03 15:33

Paweł Wysoki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...