Reklama

Polska

1050. rocznica chrztu Polski: Poznań przywitał Obraz Nawiedzenia

Maria Niedziela

Apel Jasnogórski, który w poznańskiej bazylice farnej poprowadził 14 kwietnia metropolita częstochowski abp Wacław Depo, rozpoczął całonocne czuwanie przed Obrazem Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej. Przed godz. 21 kopia jasnogórskiego wizerunku Maryi przybyła z Gniezna do Poznania w ramach centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, które w stolicy Wielkopolski potrwają do 16 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Nawiedzenia uroczyście wprowadzony do poznańskiej fary, powitali poznańscy biskupi pomocniczy, kapłani i wierni archidiecezji poznańskiej. – Matko Boża, przyczyń się do tego, aby ta noc i jutrzejszy dzień czuwania były naszym wieczernikiem modlitwy umocnionym darami Ducha Świętego w 1050. rocznicę chrztu Polski. Przyczyń się do odnowienia naszej wiary, moralności i świętości naszych rodzin – mówił witając obraz proboszcz fary ksiądz kanonik Mateusz Misiak.

– Maryjo, w tej godzinie czuwania z Tobą na progu kolejnych lat życia narodu, które zapisujesz w swoim macierzyńskim sercu, zawierzamy Ci naszą nadzieję, aby Polska jako wspólnota osób zjednoczona z Bogiem i pomiędzy sobą, była sobą, była Polską. Polską wierną źródłom chrztu i zobowiązań z niego wypływających – modlił się natomiast abp Wacław Depo przewodnicząc modlitwie przed Obrazem Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Prosimy Cię, Matko i Królowi naszego narodu, aby wszyscy, którzy Ci zawierzyli i szczycą się Tobą, mieli dobrze ukształtowane sumienia dla rozeznawanie decyzji, na dobro i prawdę. By mieli odwagę odrzucenia pozorów wolności, która wykluczając Boga z życia publicznego staje się sama zniewoleniem i totalitaryzmem. Czuwaj nad naszym narodem, który ma prawo do własnej chrześcijańskiej tożsamości. Jednoczymy się przy Tobie zawsze i o taką jedność Polaków prosimy – wołał metropolita częstochowski.

Apel rozpoczął całonocne czuwanie w farze przy wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które prowadzą poszczególne ruchy religijne działające w archidiecezji poznańskiej, m.in. Pomocnicy Matki Kościoła, Domowy Kościół, Droga Neokatechumenalna i Wspólnoty Żywego Różańca.

O północy, podobnie jak podczas obchodów milenijnych w 1966 r., w farze zaplanowano Pasterkę Maryjną. – Parafia farna posiada relikwię z tamtego czasu, jaką jest ornat, w którym 50 lat temu w czasie czuwania Pasterkę Maryją celebrował abp Karol Wojtyła, dziś św. Jan Paweł II. Teraz podczas Pasterki założy go metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski – podkreśla ks. Mateusz Misiak, który przypomina, że również w 1966 r. to fara, główny kościół miasta, gościł wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Czuwanie w poznańskiej farze zakończy się w piątek 15 kwietnia o godz. 15.45, kiedy to sprzed kościoła wyruszy procesja z udziałem legata papieskiego kard. Pietro Parolina i ok. 175 biskupów. Przejdzie ona ul. Świętosławską, dalej przez Stary Rynek, ulicami Wielką i Chwaliszewo, przez Most Bolesława Chrobrego do najstarszej na ziemiach polskich katedry. Podczas niej Obraz Nawiedzenia będą nieśli biskupi, księża diecezjalni, kapłani zakonne i siostry zakonne, rodziny oraz młodzież, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa. Procesję zakończy Eucharystia, której o godz. 17 w katedrze przewodniczyć będzie legat papieski.

Po Mszy św. w katedrze również rozpocznie się czuwanie przy wizerunku Matki Bożej, które potrwa do godz. 21. Po nim obraz zostanie przewieziony do klasztoru sióstr karemlitanek na poznańskim Wzgórzu św. Wojciecha, skąd w sobotę rano wróci do diecezji płockiej, po której obecnie peregrynuje.

W ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu w piątek odbędzie się jeszcze zebranie plenarne Konferencji Episkopatu w budynku szkół katolickich przy ul. Głogowskiej, a w południe uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Będzie to pierwsze w historii Zgromadzenie Narodowe poza Warszawą.

16 kwietnia natomiast na miejskim INEA Stadion zaplanowano wielkie świętowanie jubileuszowe o charakterze ewangelizacyjnym dla ponad 30 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-15 07:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje dziękczynienie

Niedziela lubelska 51/2016, str. 8

Tadeusz Kuduk

Ewa Kamińska

Tadeusz Kuduk

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej w Lublinie zostały zaprezentowane 33 obrazy Tadeusza Kuduka. Wystawa nosi tytuł „Dziękczynienie”.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie