Reklama

Polska

XV Dzień Papieski w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

„W życiu małżeńskim i rodzinnym musi być wiara, musi być zawierzenie. Nie da się w pełni żyć sakramentem, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji XV Dnia Papieskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II – patron rodziny”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał, że św. Jan Paweł II, którego przecież tak dobrze pamiętamy, wielokrotnie o rodzinie mówił i do rodzin się zwracał. Przypominał, że jeśli rodzina będzie Bogiem silna, to i naród będzie silny. Dlatego fundamentem życia małżeńskiego i rodzinnego musi być wiara i pełne zawierzenie Bogu.

„Oczywiście jest wiele zagrożeń zewnętrznych i nie można powiedzieć, że rodzina nie jest dzisiaj w kryzysie. Człowiek wierzący, który przyjmuje sakrament małżeństwa, pamięta jednak, że nie da się nim w pełni żyć, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Wętkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązał też do czytanej dziś Ewangelii o bogatym młodzieńcu. - Co przeszkodziło mu pójść za Jezusem? Co dziś nam przeszkadza? Bogactwo? Ani w tym, ani w innym fragmencie Jezus nie wnosi zastrzeżenia do tego, że człowiek posiada dobra – stwierdził bp Wętkowski. Zastrzeżenie Jezusa – tłumaczył dalej – polega na tym, że to nie człowiek zarządza dobrami i rzeczami materialnymi, ale one zarządzają nim.

„Rzeczy budują nasz dzień, budują, albo niszczą nasze relacje z innymi, człowiek nie potrafi się bez nich obyć. Rządzi nim jego majątek, jego pieniądze, jego poglądy. Taki człowiek nie jest wolny, jak nie był wolny ów młodzieniec z Ewangelii. On nie poszedł za Jezusem, bo był spętany przez to, co posiadał. Każdy z nas może być tak spętany nie tylko przez rzeczy, ale i przez swoje myślenie” – dodał.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wskazał też na św. Jana Pawła II jako przykład człowieka w pełni wolnego, który wolności uczył i do wolności nas wychowywał. Wielokrotnie prosił, by nie stawiać mu pomników, ale zrobić coś dobrego. I spełnieniem tej prośby jest wsparcie fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga zdolnym uczniom i studentom z ubogich rodzin. W ten sposób – jak mówił bp Wętkowski – inwestujemy w tych młodych ludzi i tym samym inwestujemy w dobrą przyszłość.

Reklama

O tym, czym jest to wsparcie i co młodym ludziom daje, mówiła pod koniec Mszy św. jedna ze stypendystek. Jak przyznała, młodzież niczego nie chce za darmo. Za wsparcie odwdzięcza się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale także zaangażowaniem społecznym i pracą wolontariacką. Oprócz niej z pomocy fundacji korzysta w archidiecezji gnieźnieńskiej jeszcze 41 stypendystów.

Mszę św. wspólnie z biskupem pomocniczym gnieźnieńskim celebrowali m.in. ks. Piotr Halczuk, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w archidiecezji gnieźnieńskiej, kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. Zbigniew Przybylski oraz ks. Wojciech Rzeszowski, rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Obecni byli także klerycy pierwszego roku, którzy 10 października, podczas inauguracji roku, zostali oficjalnie przyjęci do seminaryjnej wspólnoty.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się koncert Chóru św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej fary, a po nim nieoficjalne, rodzinne spotkanie stypendystów i ich rodziców z udziałem bp. Wętkowskiego.

Koncerty, czuwania modlitewne, konkursy i spotkania odbywają się również w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej i potrwają przez cały najbliższy tydzień nazywany Dniami Papieskimi.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-11 16:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II budował Kościół przez nadzieję pokładaną w młodych

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Młodzi czuli, że Jan Paweł II jest dla nich ojcem, który ich kocha i od nich wymaga – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Sanktuarium św. Jana Pawła II podczas Mszy św., która była centralnym punktem obchodów Dnia Papieskiego w Krakowie.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?