Reklama

Anioł Pański

„Anioł Pański”: papież zachęca do wspierania modlitwą prac Synodu

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wspierania modlitwą prac Synodu, aby Duch Święty, uczynił ojców synodalnych w pełni uległymi jego natchnieniom - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Przed chwilą zakończyła się w bazylice św. Piotra celebracja eucharystyczna, rozpoczynająca XIV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Ojcowie synodalni, pochodzący ze wszystkich części świata i zgromadzeni wokół Następcy Piotra, przez trzy tygodnie będą się zastanawiać nad powołaniem i misją rodziny w Kościele i społeczeństwie, aby dokonać uważnego rozeznania duchowego i duszpasterskiego. Utkwimy nasze spojrzenie w Jezusie, aby określić, na podstawie Jego nauczania prawdy i miłosierdzia, najbardziej odpowiednie drogi dla stosownego zaangażowania Kościoła z rodzinami i dla rodzin, aby pierwotny plan Stwórcy dotyczący mężczyzny i kobiety mógł być realizowany i działał w całym swym pięknie i mocy w dzisiejszym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgia tej niedzieli proponuje właśnie podstawowy tekst Księgi Rodzaju dotyczący komplementarności i wzajemności między mężczyzną i kobietą (por. Rdz 2,18-24). Biblia powiada, że dlatego opuszcza człowiek swego ojca i matkę i łączy się ze swoją żoną, i oboje stają się jednym ciałem, to znaczy jednym życiem, tym samym istnieniem (por. w. 24). W tej jedności małżonkowie przekazują życie nowym istotom ludzkim: stają się rodzicami. Uczestniczą w stwórczej mocy samego Boga. Ale zwróćmy uwagę! Bóg jest miłością i bierzemy udział w Jego dziełach, kiedy miłujemy z Nim i jak On. W tym celu, jak mówi św. Paweł, miłość rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (por. Rz 5 5). Jest to także miłość, jaką zostają obdarzeni małżonkowie w sakramencie małżeństwa. Jest to miłość, która karmi ich relację, poprzez radości i smutki, chwile spokojne i trudne. Jest to miłość, która pobudza chęć zrodzenia dzieci, oczekiwania na nie, przyjęcia ich, wykarmienia, wychowania ich. Jest to ta sama miłość, jaką w dzisiejszej Ewangelii Jezus okazuje dzieciom: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże” (Mk 10,14).

Reklama

Dzisiaj prosimy Pana, aby wszyscy rodzice i wychowawcy na świecie, a także całe społeczeństwo, stali się narzędziami tej gościnności i tej miłości, z jaką Jezus obejmuje najmniejszych. On spogląda w ich serca z czułością i troskliwością ojca a zarazem i matki. Myślę o dzieciach głodnych, opuszczonych, wykorzystywanych, zmuszanych do udziału w wojnie, odrzuconych. Bolesne jest oglądanie obrazów dzieci nieszczęśliwych, z ich zagubionym spojrzeniem, uciekających przed biedą i konfliktami, pukających do naszych drzwi i naszych serc błagając o pomoc. Niech Pan nam pomoże abyśmy nie byli społecznościami - twierdzami, ale społecznościami - rodzinami, zdolnymi do przyjmowania, ze stosownymi regułami, ale do przyjmowania, przyjmowania zawsze z miłością.

Zachęcam was do wspierania modlitwą prac Synodu, aby Duch Święty, uczynił ojców synodalnych w pełni uległymi jego natchnieniom. Przyzywajmy matczynego wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się duchowo ze tymi wszystkimi, którzy w tej chwili w Sanktuarium w Pompejach odmawiają „Suplikę do Matki Bożej Różańcowej”.

[po modlitwie:] Pragnę skierować do Pana modlitwę za ofiary osuwiska, które zniszczyło całą wioskę w Gwatemali, a także za ofiary powodzi, jakie miały miejsce we Francji na Lazurowym Wybrzeżu. Bądźmy blisko ludzi, którzy doznali poważnych szkód, także poprzez konkretną solidarność.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-04 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Najważniejszym zadaniem Synodu jest wsparcie rodzin

Artur Stelmasiak

"Naszym głównym zadaniem duszpasterskim jest wsparcie rodziny, a nie uderzanie w nią" - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Przedstawiamy tekst autoryzowanego w wywiadu metropolity poznańskiego dla papieskiej rozgłośni.

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Debata na Wilanowie

2024-06-17 20:34

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro - 18 czerwca - w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbędzie się debata poświęcona wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UKSW książce Jarosława Sellina „Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy