Z dala od miejskiego hałasu, politycznych gier i ciągłej gonitwy. Gdy inni próbowali budować kariery, on... zaszył się w jaskini. Dlaczego? Bo miał dość pustych słów i pozorów.
Święty Benedykt – dziś uznawany za ojca zachodniego monastycyzmu – nie przyszedł na świat po to, by mówić, jak żyć. On to pokazał i pociągnął za sobą tłumy.
Urodził się ok. 480 r. w Nursji – niedużym, ale znaczącym miasteczku w środkowych Włoszech. Cesarstwo Zachodniorzymskie właśnie się rozpadło, ziemie Italii przechodziły z rąk do rąk, a życie publiczne pełne było zamieszania, przemocy i braku zasad. W takim świecie dorastał młody Rzymianin z dobrej rodziny, wysłany – jak wielu jego rówieśników – na naukę do stolicy, by zdobyć wykształcenie i zająć odpowiednie miejsce w społeczeństwie.
Warszawa. Świadek wolności - ks. prał. Piotr Śliwka odznaczony przez Prezydenta RP
2025-07-11 12:24
ks. Mirosław Benedyk
Archiwum prywatne
Ks. prał. Piotr Śliwka po odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk ministra Andrzeja Dery w Belwederze.
Niektóre życiorysy są jak drogowskazy – ciche, ale wyraźne, wskazujące kierunek, w którym warto iść. Wśród takich postaci jest ks. prałat Piotr Śliwka – kapłan, który nie tylko głosił Ewangelię, ale w czasach próby żył nią odważnie i konkretnie. Jego długoletnia, ofiarna służba Kościołowi i Ojczyźnie została właśnie doceniona jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.
Norweska wyspa staje miejscem duchowego przebudzenia
2025-07-11 14:53
Karol Darmoros/KAI
Adobe Stock
Ruiny pierwszego klasztoru w Norwegii znów rozbrzmiewają modlitwą. W ten sposób przybywający na wyspę Selja doznają przemiany swojego życia i walczą o powrót katolicyzmu w to miejsce.