Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: szkołę w naszej narodowej kulturze nazywamy „matką”

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie, gdzie 1 września odbyła się dolnośląska inauguracja roku szkolnego 2015/2016 oraz obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W homilii bp Dec przedstawił kilka dualizmów, czyli takich zdwojeń, które spotykamy w codziennym świecie ze szczególnym uwzględnieniem dwóch podstawowych zadań każdej szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncentrując się w pierwszym rzędzie na dwoistości w życiu religijnym kaznodzieja mówił: - Bóg i świat, Bóg i stworzenie to pierwszy dualizm. Bóg jest niestworzony, jest bez początku i bez końca. My natomiast, wraz ze światem mamy tu na ziemi początek życia i koniec. Jest świat doczesny i świat wieczny; świat doczesny poznajemy zmysłami i rozumem, świat wieczny poznajemy poprzez Boże Objawienie i wiarę - mówił.

Następnie bp Dec wskazał na zdwojenia w życiu szkolnym. Mówił o podstawowych zadaniach każdej szkoły, która powinna obdarzać wiedzą i wychowywać. - Szkołę w naszej narodowej kulturze nazywamy „matką”, bo właśnie szkoła jak dobra matka winna nas wychowywać: uczyć kochać drugich, innym służyć, uczyć tak żyć, aby innym z nami było dobrze. Uczenie takiej postawy łączy się z odwagą stawiania wymagań, gdyż każde miłowanie drugiego człowieka jest wymagające, po prostu nas kosztuje. Szkoła powinna doprowadzać do takiej sytuacji, aby wychowanie przez nauczycieli i wychowawców przechodziło w samowychowanie, czyli żeby uczniowie sami świadomie nauczyli się podejmować dobre decyzje moralne i promieniować na innych prawością, uczciwością i serdecznością - podkreślał bp Dec.

Biskup świdnicki w 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypomniał również o dualizmie wojny i pokoju. - Wojna jest wielkim złem, pokój zaś jest wielkim dobrem. Nie możemy wymazywać z naszej pamięci wydarzeń, które zrodziły się z bezbożnictwa. Jej inicjatorzy pogardzili Ewangelią, pogardzili Bogiem i człowiekiem. Pamiętajmy, że świat tworzony bez Boga staje się światem przeciwko człowiekowi - zaznaczył bp Dec.

Reklama

Przyznał, że hasła rewolucji francuskiej: wolność, równość, braterstwo, nie mogą być zrealizowane bez złączenia ich z Bogiem. - Trzeba, żeby o tym także wiedzieli przywódcy Unii Europejskiej. Dlatego jest nam tak bardzo potrzebna więź z Panem Bogiem, na co dzień w trakcie naszej edukacji rodzinnej i szkolnej. Bóg i Jego prawo, które nam dał nie jest wrogiem człowieka. Bóg nie chce nam zabierać szczęścia i radości, ale wprost przeciwnie, chce nas obdarzać radością prawdziwą i pełniejszym szczęściem za cenę stosowania się do Jego wskazań - dodał bp Dec.

Na zakończenie celebrans zaprosił wszystkich do uczestnictwa w życiu Kościoła w trakcie nowego roku szkolnego. - W tym zaproszeniu, nie chodzi tylko o uczestnictwo w katechizacji, która będzie prowadzona, ale żeby ta katechizacja miała przełożenie na udział w niedzielnej Mszy św., żeby miała przełożenie na codzienną modlitwę i na dobre postępowanie. Jest wielka potrzeba, by edukacja rodzinna i szkolna przekształcała młode pokolenie w ludzi mądrzejszych i lepszych. Kiepska ta nauka, która nas nie przekształca w lepszych ludzi - spuentował biskup Ignacy Dec.

Mszę św. koncelebrowali proboszczowie parafii dzierżoniowskich. Obecni byli również przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kombatanci, kurator wojewódzkiego wydziału oświaty, dyrekcje szkół, nauczyciele, uczniowie, poczty sztandarowe różnych instytucji oraz licznie zgromadzeni wierni. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny oddając hołd bohaterom i ofiarom II wojny światowej.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-02 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ku czci bł. Ryszarda Henkesa

Bp Ignacy Dec w czasie głoszenia homilii w Kietrzu

YT: Piotr Wołoszyn

Bp Ignacy Dec w czasie głoszenia homilii w Kietrzu

Biskup Ignacy Dec 14 lutego br. na specjalne zaproszenie ojców pallotynów, gościł w opolskiej parafii Św. Tomasza Apostoła Kietrzu.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?