Reklama

Niedziela w Warszawie

Loretańskie spotkania na Pradze

Młodzież z siostrami loretankami – s. Wiolettą Ostrowską i s. Tobianą Supryn

S. Tobiana Supryn CLS/Archiwum

Młodzież z siostrami loretankami – s. Wiolettą Ostrowską i s. Tobianą Supryn

Młodzi z Różańcem? Studenci i licealiści tworzący kolejne róże różańcowe w sercu prawobrzeżnej Warszawy? Brzmi zdumiewająco, ale grupa „Młodych z Loretto” potwierdza, że to może się udać!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się w maju 2022 r., gdy w Loretto powstała pierwsza młodzieżowa róża różańcowa. Dziś są już trzy. Patronują im: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Chiara Luce de Badano i bł. Paulina Jaricot.

– Od początku widzę, jak Pan Bóg prowadzi tych młodych przez Maryję. Łączy ich duchowo przez modlitwę w młodzieżowych różach różańcowych – mówi opiekunka grupy s. Wioletta Ostrowska, loretanka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak, jesteśmy!

Pierwsza osoba, a zarazem zelatorka pierwszej róży, była nadzieją, że być może są młodzi, którzy będą chcieli modlić się codziennie dziesiątką różańca i wzrastać razem z Maryją. – I to Ona zachęca, aby młodych szukać – przyznaje nasza rozmówczyni.

Po jakimś czasie młodzi sami poprosili o regularne spotkania. I udało się! Jest formacja: wspólna Msza św., adoracja, konferencja, ale też przestrzeń spotkania, rozmów i śmiechu.

– Spotkania odbywają się w pierwsze wtorki miesiąca o godz. 18.30 w naszym domu na Pradze, przy ul. Sierakowskiego 6 i mają charakter otwarty. Dodatkowo, młodzi chętnie uczestniczą w rekolekcjach w naszym sanktuarium w Loretto – zaznacza s. Wioletta, zapraszając młodych na kolejne spotkanie.

Budowanie świętości

„Uśmiech dla ludzi, serce dla Boga a krzyż dla mnie” – mówiła jedna z sióstr loretanek.

Słowa te są inspirujące dla Julii, studentki prawa. Do modlitwy w róży różańcowej, zachęcił ją przykład domu rodzinnego.

Reklama

– Czułam błogosławieństwo, opiekę Maryi nad naszą rodziną. Pomyślałam, że warto podjąć to zaproszenie od Pana Boga, że ja też powinnam spróbować – mówi uczestniczka spotkań na Pradze. – Każdy z nas odmawia tylko jedną dziesiątkę, ale jeśli zbierzemy je razem tworzą pewną całość. To tak jak w Kościele – jesteśmy jednostkami i może czasami myślimy: „co ja jestem wart?”. Ale w tej całości, jako Kościół, jako Ciało Chrystusa, jesteśmy połączeni – zauważa Julia.

Bardzo ciekawą historią poznania loretanek dzieli się z „Niedzielą” Anna, 22-letnia studentka bezpieczeństwa narodowego i obrony powszechnej. Jak przyznaje, do dziś jest to dla niej niepojęte, że Bóg miał właśnie taki plan.

– Jako nastolatka, byłam bardzo zbuntowana. A ponieważ pochodzę z rodziny katolickiej, rodzice postanowili mnie zawieźć na rekolekcje dla dziewcząt do Loretto. Strasznie tego nie chciałam – wspomina. – Dziś mogę powiedzieć jedno: rodzice zawieźli jedną córkę, odebrali drugą. Miłość i Boża radość płynąca od sióstr, przemieniła także moje serce – podkreśla Anna, która od razu zgodziła się na dołączenie do róży różańcowej. Dziś Różaniec kojarzy jej się przede wszystkim z modlitwą walki.

Dlatego dziś Anna zachęca każdego: – Co by się nie działo, miej Różaniec przy sobie, a odnajdziesz pokój w sercu. Maryja będzie działać cuda!

Dla Karola, studenta ratownictwa medycznego, także Różaniec ma szczególny wymiar… właśnie ratunkowy.

– Gdy moja mama chorowała, zacząłem odmawiać nowennę pompejańską. Był moment, że według lekarzy nie miała prawa przeżyć. Ale dziś żyje i ma się dobrze. Ufam, że to działanie Matki Bożej – przyznaje nasz rozmówca. I dodaje, że spotkania na Pradze są dla niego potwierdzeniem, iż młodzi są i chcą być w Kościele.

– Siostry ich znalazły. Trzeba ich zaprosić, a później… to po prostu idzie – mówi Karol.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-06 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prok. Nowak: warszawska prokuratura okręgowa opublikuje protokół przesłuchania Barbary Skrzypek

Adobe Stock

Prokurator okręgowy w Warszawie zdecydował o upublicznieniu protokołu z przesłuchania Barbary Skrzypek - poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Zostanie opublikowany na stronie internetowej warszawskiej prokuratury.

Więcej ...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz - informuje parafia św. Marcina w Kępnie.

Więcej ...

Jasna Góra: 49. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki

2025-07-20 18:53

BP Jasnej Góry

„Pielgrzymi nadziei na szlaku łaski” - to 300 pątników paulińskiej 49. Pieszej Pielgrzymki z krakowskiej Skałki. Jak podkreślano, to pielgrzymka dla każdego, bo jest rodzinnie, kameralnie, trasa wiedzie malowniczym szlakiem Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Są pątnicy ze Szwecji czy Austrii i z całej Polski: Gdańska, Poznania, Warszawy, Zakopanego, Rzeszowa, Przemyśla, Biecza czy Wrocławia, „no i troszeczkę z Krakowa”- uśmiechał się o. Grzegorz Zakrzewski, główny przewodnik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat