Reklama

Niedziela Rzeszowska

Muzyczny zapis duchowej historii

Niedziela rzeszowska 19/2025, str. IV

Msza św. i koncert w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu

Bartosz Kamiński

Msza św. i koncert w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu

Od 3 do 8 kwietnia br. trwała wielka Pielgrzymka Chórów i Orkiestr z Podkarpacia do Rzymu. Te dni zapadły w serca i umysły uczestników. Finał pielgrzymki nastąpi w niedzielę 18 maja w katedrze rzeszowskiej, gdzie będziemy świętować 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 25. rocznicę sakry biskupiej biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. O pielgrzymce i o przygotowaniach do majowych jubileuszy z prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie – dr hab. Anną Marek-Kamińską, prof. UR, rozmawia ks. Józef Kula.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Józef Kula: Jesteśmy po pięknej i bardzo udanej pod każdym względem pielgrzymce chórów i orkiestr do Rzymu. Jak zrodził się pomysł pielgrzymowania w okazji Roku Jubileuszowego?

Anna Marek-Kamińska: Pytanie wydaje się proste, lecz w istocie należy do najtrudniejszych, jakie mi zadano. Sama do końca nie potrafię odpowiedzieć, w którym momencie zrodziła się ta idea. Z całą pewnością było wiele racjonalnych przesłanek – potrzeba integracji środowisk artystycznych, chęć oddania hołdu Papieżowi Polakowi, potrzeba wspólnotowego przeżycia muzyki i wiary. Ale ostatecznie jestem przekonana, że bez tchnienia Ducha Świętego ten projekt nigdy by się nie narodził. Od pierwszego momentu czułam – i nadal czuję – głęboką obecność Boga na każdym jego etapie.

Wierzę również, że nad wszystkim czuwał św. Jan Paweł II. W chwilach trudności wielokrotnie się do niego zwracałam i zawsze przychodziło ukojenie i rozwiązanie. 20. rocznica jego śmierci oraz potrzeba zachowania pamięci o tym wielkim Polaku były dla mnie silnymi impulsami do zainicjowania tego przedsięwzięcia. Bo przecież – jak mówi łacińska sentencja Non omnis moriar – „Nie wszystek umrę” – śmierć nie kończy wszystkiego. Przeciwnie – może stać się początkiem czegoś nowego, pięknego i trwałego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warto zaznaczyć, że Polski Związek Chórów i Orkiestr, Oddział w Rzeszowie, którego mam zaszczyt być prezesem, od lat działa na rzecz jednoczenia środowisk muzycznych Podkarpacia. Projekt ten wpisał się w naszą misję w sposób wzorcowy. Udało się połączyć zespoły z różnych zakątków regionu i wspólnie pokonaliśmy nie tylko ponad 4000 kilometrów, ale także zmęczenie, pośpiech, logistyczne trudności. To była wspólna droga – fizyczna i duchowa – która przyniosła owoc w postaci niezapomnianego dzieła wspólnoty.

Prawie 600 osób, jedenaście autokarów – to olbrzymi logistyczny wysiłek. Jak wyglądały przygotowania i z czym były największe trudności?

Do projektu zaprosiłam wszystkie zespoły, które współpracują z naszym oddziałem PZCHiO. Spodziewałam się zainteresowania, ale rzeczywistość przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Ostatecznie dołączyły nie tylko zespoły z całego Podkarpacia, ale także trzy z diecezji tarnowskiej. Łącznie reprezentowaliśmy aż 28 miejscowości, z 32 chórami i 9 orkiestrami – to ogromna siła artystyczna, duchowa i ludzka.

Wyzwania logistyczne były rzeczywiście niebagatelne. Jednak dzięki współpracy z wieloma oddanymi osobami udało się stworzyć mechanizm organizacyjny, który, mimo swej złożoności, działał. Szczególne podziękowania kieruję do bp. Jana Wątroby – jego osobiste wsparcie umożliwiło realizację koncertów w najpiękniejszych świątyniach Rzymu. Nad stroną turystyczną i transportową czuwało profesjonalnie biuro El Holiday, zaś cały ciężar organizacyjny wzięli na siebie członkowie Zarządu PZCHiO.

Reklama

Ważnym momentem było dołączenie do projektu Województwa Podkarpackiego z marszałkiem Władysławem Ortylem. Dzięki tej szerokiej współpracy niemożliwe stało się możliwe. Pokonaliśmy 4000 kilometrów, było 11 autokarów, 11 przewodników, 11 duchownych. Przez rok wspólnie budowaliśmy tę podróż – i udało się. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się zaangażowali.

Nie sposób nie wspomnieć, że koncerty zabrzmiały tak fenomenalnie dzięki pracy wielu wspaniałych muzyków, którzy wspierali mnie na każdym etapie. Z serca dziękuję wszystkim kapelmistrzom, a w szczególności Krzysztofowi Ogorzelcowi, za jego profesjonalizm, pasję i zaangażowanie. Dziękuję również Jarosławowi Pelcowi za piękną muzykę organową, która dodawała każdemu koncertowi majestatu i głębi. Ogromne podziękowania kieruję do wszystkich dyrygentów, którzy wspomagali przygotowania – rozśpiewanie chórów, prowadzenie prób. Ich rola była absolutnie nieoceniona. Dziękuję także sopranistce Annie Marii Balawender za przejmujące, pełne emocji sola w Hymnie Jubileuszowym – jej głos poruszał serca słuchaczy.

Na koniec – choć równie ważne – dziękuję wszystkim chórzystom, muzykom orkiestrowym oraz dyrygentom zespołów. Dzięki Wam Wszystkim mogliśmy stworzyć wspólnotę, która wybrzmiała w muzyce – pięknej, podniosłej i głęboko duchowej. Rok przygotowań zaowocował sukcesem, który przyniósł nam wiele wzruszeń i dumy.

W ramach pielgrzymki był realizowany projekt muzyczny „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”. Jaki był dobór repertuaru i jak udało się ten projekt zrealizować w niełatwych przecież warunkach pielgrzymkowych?

Reklama

Od początku wiedziałam, że ten projekt musi mieć wymiar nie tylko artystyczny, ale i duchowy, tożsamościowy. Zależało mi, aby w repertuarze znalazły się utwory odwołujące się do nauczania św. Jana Pawła II, jego wrażliwości i duchowości, a zarazem dzieła, które ukażą piękno i bogactwo muzyczne naszego regionu – Podkarpacia.

Dlatego poprosiłam wybitnych kompozytorów o stworzenie utworów specjalnie na tę okazję. Tak powstała wzruszająca pieśń Totus Tuus do słów Papieża, z muzyką Sebastiana Szymańskiego. To kompozycja pełna emocji, siły i modlitwy, która towarzyszyła nam przez całą pielgrzymkę – i z całą pewnością na trwałe wpisze się w repertuar naszych zespołów.

Powstała także Msza Podkarpacka Dominika Lasoty – dzieło oparte na motywach ludowych, zaczerpniętych z twórczości regionu rzeszowskiego. Dzięki niej mieliśmy zaszczyt zaprezentować naszą muzyczną tożsamość na arenie międzynarodowej.

Nie zabrakło również Hymnu do Błogosławionej Rodziny Ulmów – autorstwa Marty Stącel i Tomasza Piątka. To utwór symboliczny – opowiadający o odwadze, poświęceniu, o wartościach, które są dla nas nie tylko historią, ale i żywym drogowskazem.

Repertuar uzupełniły pieśni bliskie sercu Jana Pawła II – jak Czarna Madonna, Barka, utwory sakralne, patriotyczne. Każdy koncert kończył się majestatycznym wykonaniem Hymnu Polski – jako wyraz naszej narodowej dumy i wdzięczności.

W niedzielę 18 maja w katedrze rzeszowskiej odbędzie się finał pielgrzymki do Rzymu – Msza święta i koncert z okazji 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 25-lecia sakry bp. Jana Wątroby. Jak wyglądają przygotowania?

Reklama

Uroczystość w rzeszowskiej katedrze będzie zwieńczeniem całego projektu i jednocześnie wielkim świętem duchowości, wspólnoty i kultury. Msza św. i koncert z okazji 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 25-lecia sakry biskupiej bp. Jana Wątroby mają dla nas wyjątkowy wymiar – osobisty i wspólnotowy.

Tym razem dołączą także ci, którzy nie mogli uczestniczyć w pielgrzymce. Wspólnie – blisko 2000 osób – wykonamy pieśni, które zabrzmiały w Watykanie. To będzie monumentalne i głęboko poruszające wydarzenie.

W programie znajdą się wszystkie najważniejsze utwory, w tym Totus Tuus, Msza Podkarpacka, Hymn do Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz pieśni patriotyczne i sakralne. Będzie to swoisty tryumf wiary, wspólnego działania i miłości do Ojczyzny oraz Kościoła. Z całego serca zapraszam wszystkich – mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia i nie tylko. Takie wydarzenia są niepowtarzalne. To nie tylko koncert. To zapis duchowej historii, która już na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-06 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziateczki zajmuje, staruszków pokrzepia…

Tajemnice różańcowe – zabytkowy obraz z kościoła w Kołaczycach

Arkadiusz Bednarczyk

Tajemnice różańcowe – zabytkowy obraz z kościoła w Kołaczycach

W 1627 r. Mikołaj Spytek Ligęza przy pomocy łańcuckich dominikanów założył przy rzeszowskiej farze Bractwo Różańca Świętego.

Więcej ...

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36
Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

Więcej ...

Coraz więcej pielgrzymów na szlaku św. Jakuba

2025-07-11 17:10
Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Vatican Media

Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku - podaje Catholic Herald.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...