Reklama

Niedziela w Warszawie

Przestrzeń budująca miłości

TrwaMy to otwarta przestrzeń dla każdego małżeństwa, które chce pogłębiać
swoją relację i odkrywać ścieżki rozwoju – mówi ks. Jan Chaciński

Archiwum TrwaMy

TrwaMy to otwarta przestrzeń dla każdego małżeństwa, które chce pogłębiać swoją relację i odkrywać ścieżki rozwoju – mówi ks. Jan Chaciński

TrwaMy to inicjatywa skierowana do osób, które wkraczają na wspólną małżeńską drogę lub od lat ją przemierzają. Pomysł zrodził się z doświadczeń narzeczonych oraz małżonków, a jest on odpowiedzią na naturalną potrzebę tworzenia autentycznie głębokich relacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus «przebywa» w waszym małżeństwie i czeka, aż otworzycie swoje serca na Niego, aby mógł podtrzymywać was mocą swojej miłości, tak jak uczniów w łodzi. Nasza ludzka miłość jest słaba, potrzebuje siły wiernej miłości Jezusa. Z Nim rzeczywiście będziecie mogli zbudować „dom na skale” – pisał w liście do rodzin w 2021 r. papież Franciszek. Tę prawdę odkrywają uczestnicy spotkań dla małżeństw prowadzonych w dwóch parafiach: św. Augustyna na Muranowie i Zwiastowania Pańskiego na Ochocie.

Początek wspólnej drogi

Wszystko zaczęło się od kursów przedmałżeńskich według programu „Największa jest miłość” w parafii św. Augustyna (ul. Nowolipki 18) prowadzonych przez ks. Jana Chacińskiego i Ewelinę Dmowską, doradcę życia rodzinnego w archidiecezji warszawskiej. Po zakończeniu jednego z kursów para narzeczonych zapytała prowadzących, dlaczego to już koniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powiedzieli, że po raz pierwszy poczuli, że Kościół oferuje im przestrzeń do rozwoju w relacji i praktyczne narzędzia – wspomina Dmowska i dodaje, wtedy zrodził się pomysł na to, żeby stworzyć przestrzeń dla tych, którzy ukończyli kursy.

Z czasem do grupy narzeczonych zaczęły dołączać małżeństwa z parafii i różnych wspólnot. Obecnie w parafii św. Augustyna w spotkaniach uczestniczy ok. 30 małżeństw, a kolejnych 20 gromadzi się w parafii Zwiastowania Pańskiego (ul. Gorlickiej 5/7).

Reklama

– To nie jest wspólnota, ale otwarta przestrzeń dla każdego małżeństwa, które chce pogłębiać swoją relację i odkrywać ścieżki rozwoju – tłumaczy ks. Jan Chaciński, a Ewelina Dmowska dodaje: – My zapewniamy narzędzia i towarzyszymy, ale nie pouczamy ani nie oceniamy.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, trwają ok. dwóch godzin. Tematyka, jak i forma są różnorodne, a dotyczą kwestii związanych z: małżeństwem, rodziną, relacjami, komunikacją, emocjami, asertywnością, różnicami związanymi z płcią czy osobowością. Ponadto od trzech lat w czerwcu zainteresowani wyjeżdżają na dwudniowe rekolekcje połączone ze spływem kajakowym.

Osoby, które chodziły na TrwaMy, bardzo sobie cenią sposób prowadzenia spotkań – jak piszą – „z dawką humoru, ale też z pełną powagą i zaangażowaniem”. Nie może być inaczej, bo wśród poruszanych tematów są i takie, które dotykają spraw trudnych dla poszczególnych osób.

– Dla mnie trudnym był temat dotyczący rodziców. Mimo że trudny, to pozwolił mi poukładać sobie wiele spraw w głowie – zwierzył się jeden z uczestników.

Większość młodszych uczestników TrwaMy mówi, że spotkania są dla tych, którzy chcą się lepiej poznać. – Ale i dla tych, którzy uważają, że się znają – dodają małżonkowie chodzący na spotkania.

Łaska sakramentu

„I ja wołam do was, bracia i siostry, byście rozpalali na nowo Boży charyzmat małżonków i rodziców, jaki jest w was przez sakrament małżeństwa. Tylko w oparciu o łaskę tego sakramentu możliwe jest pełne przebaczenie, pojednanie i podjęcie na nowo wspólnej drogi” – wzywał małżonków św. Jan Paweł II.

Dzięki wsparciu i narzędziom oferowanym przez TrwaMy małżonkowie mogą próbować sprostać temu wielkiemu zadaniu.

Więcej informacji o TrwaMy na: www.wmilosci.pl/trwamy. Najbliższe spotkanie: 5 maja o godz. 19.00 w dolnym kościele parafii Zwiastowania Pańskiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-29 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: dyskusja o teologii po Holokauście

Ks. Paweł Kłys

Czy w obliczu dehumanizacji i niewyobrażalnego cierpienia człowiek „nie jest sam”? Czy perspektywa Auschwitz zmieniła rozumienie Boga? O tych kwestiach w kontekście Holokaustu rozmawiali abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, Zuzanna Radzik, teolożka i publicystka oraz prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Więcej ...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

Więcej ...

39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

2025-07-19 19:41

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat