Reklama

Niedziela w Warszawie

Nastoletni uczniowie Jezusa

To relacje przyjaźni sprawiają, że młodym chce się przychodzić na spotkania wspólnoty

Archiwum Chefsiba

To relacje przyjaźni sprawiają, że młodym chce się przychodzić na spotkania wspólnoty

Ekumeniczna wspólnota młodzieżowa Chefsiba z Ursynowa zaprasza wszystkich młodych ludzi. Nawet tych, którzy tylko pragną się najeść. Mogą przyjść także ci w kryzysie wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna trafiła tam właśnie w czasie swojego kryzysu wiary. Namówiła ją ciocia ze wspólnoty dla dorosłych Chefsiba. Rodzice Anny, choć wierzący, próbowali wybić jej z głowy dojeżdżanie na spotkania przez półtorej godziny, gdy w pobliżu jest tyle innych wspólnot. Odpuścili, kiedy zobaczyli, jak bardzo jest tam szczęśliwa.

– To tam poczułam się bezpiecznie, komfortowo i... chciana – mówi nastolatka. – Dobrze jest mieć wspólnotę, która buduje wiarę i umacnia chęć tworzenia relacji z Bogiem i ludźmi. Możesz tam powiedzieć, co chcesz, dyskutować, bo nikt za to nie skrytykuje. Nikt nikogo się nie boi, wszyscy jesteśmy na „ty”, nawet z dorosłymi liderami. Ludzie są otwarci, gotowi wysłuchać, nie oceniają. Jeśli potrzebujesz wsparcia, to je dadzą. Są pozytywnie nastawieni. Jak ci smutno, to się pomodlą. Dostajemy słodkości z cytatem na urodziny, to daje poczucie przynależności. Dobrze się bawimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chefsibę młodzieżową najpierw tworzyły dzieci członków wspólnoty dorosłych. Jeden z założycieli Michał Nikodem, dziennikarz, nie ukrywa, że marzył o stworzeniu dobrego środowiska również dla swoich własnych dzieci.

Reklama

Kilka lat temu macierzysta parafia św. Tomasza Apostoła poprosiła Chefsibę o prowadzenie kursu przed bierzmowaniem. Kursantom tak się spodobało, że dołączyli do wspólnoty, która urosła z dziesięciu do trzydziestu osób. Rok temu odbył się dla nich kurs Alfa. To właśnie wtedy dołączyła Anna.

Spotkania przy ul. Dybowskiego 3 zaczynają się w piątki – o godz. 18.00 – zawsze od poczęstunku. Później są wesołe zabawy lub tańce.

– Relacje są dla nas bardzo ważne. Jezus powiedział, że poznają nas po tym, jak się miłujemy – wyjaśnia Jagoda Gołofit, liderka. – Chcemy wysłuchać ludzi młodych. Zwracamy uwagę na ich potrzeby, na ich pytania. Pamiętam, że kiedy byłam nastolatką, tego właśnie oczekiwałam od dorosłych. Boga spotykamy w drugiej osobie, więc staramy się troszczyć o każdą osobę.

Po zabawach są uwielbienia. Na końcu konferencje lub spotkania w grupach, gdzie każdy może się podzielić tym, co jest dla niego ważne w jego życiu, a także w rozważanym Słowie Bożym.

Reklama

– Pamiętam uwielbienia, które prowadziłam ubiegłej jesieni – wspomina Jagoda Gołofit. – Młodzi nie za bardzo to czuli, nie wiedzieli, o co chodzi. Tłumaczyliśmy więc, że uwielbienie to czas koncentracji na Bogu. Dziś obserwuję, jak wznoszą w górę ręce, tańczą z flagami, śpiewają, wypowiadają dziękczynienia. Dla mnie to bardzo mocne świadectwo, że Pan Bóg działa, kiedy się skupiamy na Nim. Oni dotąd mieli doświadczenie modlitwy w parafiach, nieco statycznej. Dziś widzą, że modlitwa nie jest smutna, przepływa przez nią życie. Zwierzają się mi później, że ktoś doświadczył ciepła, dotyku, pokoju. Najważniejsze dla mnie jest, żeby wszyscy osobiście spotkali Jezusa. To On ich zmienia, my nic nie jesteśmy w stanie zrobić od siebie. Wierzę, że dla nich to mocne doświadczenie spotkania z Bogiem żywym i żywym Kościołem.

Na kursie Alfa młodzież poznała kerygmat. W tym roku uczą się, co to znaczy być uczniem Jezusa, być w osobistej relacji z Nim.

– Warto jechać tam nawet dwie godziny – zapewnia Anna.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-23 08:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pogrzeb płk. Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”, 109-letniego weterana walk o niepodległość RP

Pogrzeb najstarszego Powstańca Warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps.

PAP/Marcin Obara

Pogrzeb najstarszego Powstańca Warszawskiego płk. Kazimierza Klimczaka ps. "Szron".

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe płk. Kazimierza Klimczaka ps. „Szron”, uczestnika Kampanii Wrześniowej 1939 r., żołnierza Armii Krajowej i Powstańca Warszawskiego. – Wytrwał w wierze i ocalił ją w sobie, nie dopuścił do osłabienia światła i ognia wolności – mówił o zmarłym bp Wiesław Lechowicz, podczas Mszy św. pogrzebowej w katedrze polowej Wojska Polskiego. Po zakończonej Eucharystii trumna z ciałem płk. Kazimierza Klimczaka została złożona na Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej ...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Niedziela toruńska 28/2017, str. 4-5

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Archiwum autorki

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Więcej ...

Jubileusz 2025: Relikwie Jana Marii Vianneya i Jana Eudesa we francuskim kościele w Rzymie

2025-07-11 08:44

Vatican Media

Młodzi, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz Młodzieży będą się mogli pomodlić przed relikwiami św. Jana Marii Vianneya i św. Jana Eudesa. Zostały one sprowadzone do kościoła św. Ludwika, nieopodal Panteonu. Pozostaną tam do 8 września. Okazją jest oczywiście Rok Święty, a także stulecie kanonizacji obu francuskich świętych, o których Pius XI powiedział, że potrafili łączyć niezwykłą świętość życia ze zdumiewającą skutecznością apostolstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski