Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka więźniarek niemieckiego obozu Ravensbrück

„Nie pozwól, Panie, by Niemcy zapamiętali nas jako ofiary, bo nie jesteśmy ofiarami” – tę modlitwę zanosiły więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück na Jasnej Górze, gdzie odbywała się ich 80. pielgrzymka. Jej uczestnicy pragną pokazać światu, że nie konkretne czyny oprawców, lecz patriotyczna i bohaterska postawa ich mam i babć jest warta pamięci i może być „drogowskazem” dla dzisiejszej młodzieży.

Krystyna Paradysz przyznała, że warunki, które panowały w Ravensbrück, były straszne. Niedostatek jedzenia nie powstrzymał jej jednak przed zrobieniem różańca z chleba. – Robiłyśmy z niego kulki i je nawlekałyśmy. Kiedy wróciłam do Polski, miałam ten różaniec, ale po latach obrócił się w proch – wyznała. Nawet w obozie czuła opiekę Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Irena Cyrankiewicz trafiła do filii Oświęcimia. – Po wyzwoleniu ciągnęliśmy do domu. Pamiętam, jak podwieźli nas tutaj, schorowanych, wychudzonych, i jak z mamusią i rodzeństwem szliśmy na Jasną Górę – wspominała.

Od zakończenia II wojny światowej mija w tym roku 80 lat. Maria Lorens, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, podkreśliła, że pamięć o tym, co Niemcy robili więźniarkom, nie może przyćmić pamięci o nich samych.

Reklama

Na Jasnej Górze pamięć o martyrologii II wojny światowej jest żywa. Ta dotycząca „Dziewczyn z Ravensbrück” zachowana jest m.in. w wotum złożonym w 2021 r. To urna z prochami zamordowanych.

Rekolekcje wielkopostne

W Niedzielę Palmową na Jasnej Górze rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne, w kaplicy św. Józefa na Halach. Nauki głosi o. Zbigniew Kluska, paulin. W Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek Eucharystia z nauką będzie celebrowana o godz. 19, a w Wielką Środę odbędzie się konferencja i wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. – Praca, obowiązki, codzienne trudy bardzo często przysłaniają nam to, co powinno być w naszym życiu istotne. Tutaj, na ziemi, jesteśmy tylko jakiś czas, natomiast to, co najważniejsze, czeka na nas w wieczności. Bardzo ważne jest, abyśmy odnowili gorliwość ducha Bożego, byśmy uświadomili sobie, że nasze życie składa się z dwóch filarów, którymi są ciało i duch, dlatego warto zadbać o naszą duszę; do tego służą te rekolekcje i ten czas oczekiwania na przyjście Chrystusa – powiedział rekolekcjonista. Zauważył, że źródłem wiedzy i drogowskazem życia jest Pismo Święte, i zachęcał „abyśmy żyli Ewangelią każdego dnia”, bo tam możemy odnaleźć odpowiedzi na bolączki naszego życia.

W Wielką Środę, która zakończy rekolekcje, wierni będą mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi. – Sakrament pokuty to jest to, co nas najbardziej zbliża do Chrystusa, i choć może jest on trudny, to zarazem bardzo piękny. Tak jak małe dzieci nie lubią się kąpać, ale nie da się bez tego żyć, tak samo w życiu duchowym nie da się żyć bez oczyszczenia serca – zaznaczył o. Kluska.

– Wszystko, co robimy na Halach, staramy się robić ze św. Józefem, tym cichym opiekunem Jezusa. Postawa jego życia jest też dla nas lekcją, abyśmy nie bali się przyjąć Maryi i Jezusa do swojego serca, swojej rodziny i swojego życia. To jest najpiękniejsze „przyjęcie”, które na pewno zaowocuje. Tak jak te rekolekcje, bo nie wiemy, kiedy to ziarno wyda owoce, ale gdy to nastąpi – będzie piękne – przekonywał o. Savio Folcholc, opiekun Duszpasterstwa „Hale”. Wyjaśnił, że Rok Jubileuszowy przypomina, iż jesteśmy pielgrzymami nadziei, i choć czasami brakuje nam tej nadziei, to zawsze możemy ją odnaleźć w Kościele, gdzie czeka na nas Bóg. Życzył odwagi i nadziei płynącej ze Zmartwychwstania Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-08 15:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło na Jasną Górę w 2021 r.

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło na Jasną Górę w 2021 r. - Dziękujemy wszystkim, którzy fizycznie i duchowo tu pielgrzymowali, rodakom w kraju i zagranicą, tym, którzy w trudnym czasie, w rygorach sanitarnych organizowali pielgrzymki, pieszym pątnikom i mediom za jasnogórski przekaz - mówili paulini podczas konferencji prasowej podsumowującej mijający rok.

Więcej ...

Papieskie spotkanie z prof. Lejeunem 13 maja 1981 r.

2025-05-12 17:00

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Włoski dziennikarz wspomina dzień zamachu na Jana Pawła II.

Więcej ...

Życie łączy

2025-05-13 13:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod takim hasłem odbędą się tegoroczne marsze dla Życia i Rodziny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kilka faktów o Leonie XIV

Leon XIV

Kilka faktów o Leonie XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII