Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Zapal się na niebiesko

Adobe Stock

Chociaż o autyzmie wiemy dzisiaj dużo więcej niż w czasie, kiedy powstał film Rain Man (1988 r.), to wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele kluczowych pytań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znakomita kreacja aktorska Dustina Hoffmana, który w tym nagrodzonym Oscarami filmie wcielił się w postać dotkniętego autyzmem mężczyzny, na długo ukształtowała powszechne wyobrażenie o osobach z autyzmem. Mimo że filmowy Rain Man prezentuje wiele autentycznych cech i zachowań, rzeczywistość pacjentów jest znacznie bardziej skomplikowana.

Statystyka

Ważnym rozróżnieniem jest to, że autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, a nie chorobą. To, że obecnie jest diagnozowany znacznie częściej niż kiedyś, może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest faktyczny wzrost liczby jego przypadków – jeżeli wierzyć statystykom, w Europie jedno na 100 dzieci jest dotknięte autyzmem. Na pewno przyczyniły się też do tego bardziej precyzyjne metody diagnozowania zespołu spektrum autyzmu (ASD) i inna klasyfikacja zaburzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieco historii

Badania nad autyzmem zapoczątkował dr Leo Kanner. Pracujący w USA naukowiec opublikował w 1943 r. pracę, w której opisał przypadki dzieci, u których zauważył m.in. wycofanie społeczne, słabe umiejętności komunikowania się, silne przywiązanie do otoczenia i nietypowe funkcjonowanie uczuciowe. Rok później ukazała się praca dr. Hansa Aspergera, który zaobserwował u swoich małych pacjentów podobne trudności w relacjach społecznych i tworzeniu więzi emocjonalnych, brak empatii, pochłonięcie wąskimi zainteresowaniami, ale brak zaburzeń w rozwoju intelektualnym.

Pytanie o przyczyny

Reklama

Pytanie, na które nie ma – jak dotąd – odpowiedzi, dotyczy przyczyn tego zaburzenia. Pokutujące jeszcze opinie o związku autyzmu ze szczepieniami nie zostały potwierdzone – nie znaleziono dowodów na to, że szczepionki mogą zwiększać ryzyko ASD. Współczesne hipotezy jako jego źródło wskazują wczesne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego spowodowane przez czynniki genetyczne lub/i środowiskowe.

Objawy

Zaobserwowanie objawów u małego dziecka jest sprawą złożoną. Chodzi o to, by nie diagnozować autyzmu wtedy, gdy dziecko rozwija się według indywidualnego rytmu, lub nie pomylić autyzmu z innym zaburzeniem. Rodziców powinno zaniepokoić m.in. to, że, niemowlę nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie można u niego zaobserwować tzw. uśmiechu społecznego, ma znacznie opóźniony rozwój mowy. U dzieci w wieku przedszkolnym sygnałami do tego, że potrzebny jet kontakt ze specjalistą, mogą być sytuacje, gdy dziecko nie chce bawić się z rówieśnikami, jest pochłonięte swoją, często specyficzną zabawą do tego stopnia, że nie potrzebuje towarzystwa innych osób, często wpada w złość i jest agresywne, przejawia nadwrażliwość na dźwięki, światło, zapachy, dotyk, nie lubi zmian. Objawy i stopień ich nasilenia są różne. Zdarza się, że razem z ASD u dzieci występują ADHD, alergie pokarmowe czy epilepsja.

Terapia i akceptacja

Prawidłowa diagnoza i wielostronna terapia dostosowana do indywidualnych potrzeb zwiększają szansę na poprawę stanu pacjenta i jego lepsze funkcjonowanie w środowisku. Ważną sprawą dla rodziców jest rzetelna wiedza o autyzmie i sposobach mądrego postępowania z dzieckiem. Obecnie – inaczej niż jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku – jest dużo literatury, wyspecjalizowanych instytucji i grup wsparcia dla rodziców, są organizowane warsztaty edukacyjne.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w którym wiele instytucji zapali niebieskie światła na znak solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Jest to także sygnał społeczny, by nie stygmatyzować tych osób, które często są odbierane przez otoczenie jako dziwne, „źle wychowane” itd., lecz zaakceptować je i ich sposób odbierania rzeczywistości.

Artykuł nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-25 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak wspierać osoby ze spektrum autyzmu?

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia, które odbyło się 27 września 2019 r. była Fundacja Primo Diagnosis oraz SOW „Dom dla Chłopców”

Więcej ...

Przyjmę Chrystusa w Eucharystii świadom, że otrzymuję Życie

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii J 6,52-59

Więcej ...

Peru cieszy się z papieża z „peruwiańską duszą”

2025-05-09 18:06
Kard. Robert Prevost przed konklawe

Vatican News

Kard. Robert Prevost przed konklawe

Ledwie biały dym rozwiał się z Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie, w Peru zaczęły pojawiać się nagłówki świadczące o radości z wyboru nowego papieża. „Papież jest Peruwiańczykiem” - napisała gazeta „La Razón”. Wybór Amerykanina, kard. Roberta Prevosta na papieża wstrząsnął całym krajem w Ameryce Południowej. Leon XIV spędził większą część swojego życia w Peru.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Leon XIV

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kościół

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...