Reklama

Wiara

HOMILIA

To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!

Niedziela Ogólnopolska 11/2025, str. 22

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U początków wejścia Boga w dzieje ludzkości stoi wybranie Abrama, za którym poszły obietnice i zawarcie przymierza. Pierwsza była obietnica potomstwa, przyjęta przez Abrama wbrew wszelkiej nadziei. Mocno posunięty w latach i wciąż nie mając syna, usłyszał, że jego potomstwo będzie tak liczne jak gwiazdy na niebie. „Abram uwierzył i Pan poczytał mu to za zasługę”. Zasługa patriarchy polegała na tym, że od wiary w Pana przeszedł do pełnego zawierzenia Panu. Takiego odważnego przejścia brakuje większości z nas. Nasza wiara jest letnia, bez smaku, często daleka od zawierzenia Bogu i przez to łatwo wystawiana na próby, z których wychodzi osłabiona i zraniona. Po obietnicy potomstwa nastąpiło zawarcie przymierza, które naśladowało starożytne uwarunkowania kulturowe. Abram, pogrążony – jak niegdyś Adam – w głębokim śnie, otrzymał obietnicę ziemi, na której jego potomkowie, lud Bożego wybrania, mieli strzec zobowiązań przymierza określonych w Dekalogu, który jako nowy Boży dar Mojżesz otrzymał na górze Synaj.

Mając za sobą początek Wielkiego Postu, udajemy się w Liturgii Słowa na inną górę – Górę Przemienienia Pańskiego. Środa Popielcowa dostarczyła możliwości podjęcia wielkopostnych postanowień: modlitwy, postu i jałmużny. Ważne jest każde z nich, jednak największą wartość ma wysiłek cierpliwego przestrzegania wszystkich. Nie przychodzi to łatwo, wymaga bowiem przezwyciężenia głęboko zakorzenionych pokładów pychy, chciwości i egoizmu, do czego sami z siebie nie jesteśmy zdolni. Wzgląd na przemienienie Jezusa zachęca do wytrwałości w podjętych postanowieniach; wskazuje, że chodzi nie tylko o pożyteczną pracę nad sobą, lecz także o gruntowne ożywienie nadziei eschatologicznej – ukierunkowanej ku niebu i życiu wiecznemu z Bogiem. Ale to nie wszystko! Przemienienie Pańskie dodaje do naszych postanowień jeszcze jeden aspekt, bodaj najbardziej istotny. W rozchwianym i rozkrzyczanym świecie, w którym coraz bardziej panoszy się sianie dezorientacji, fałszu, kłamstwa i zamętu, słyszymy słowa, które trwają przez wieki: „To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!”. Umartwienia nie wystarczą, jeżeli nie towarzyszy im zawierzenie Bogu, który objawił siebie w Jezusie Chrystusie. Wśród wielu dróg, na których miota się współczesny świat, istnieje ta, którą my, chrześcijanie, powinniśmy znać, której powinniśmy być pewni i na której powinniśmy być posłuszni świętej woli Boga. Jedynie wtedy Wielki Post osiąga swój prawdziwy sens, a umartwienia nie męczą ani nie nużą, lecz wyzwalają pokłady łaski, która pomaga je wypełnić i czerpać z tego wielką radość.

Postawa pełnego zawierzenia Bogu i trwania na Bożej drodze życia jest bardzo potrzebna, bo nie straciły nic na aktualności słowa św. Pawła z Listu do Filipian: „Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego, o których często wam mówiłem, a teraz mówię z płaczem. Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego powinni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne”. Nie wiadomo, dlaczego autorzy reformy czytań liturgicznych, które w tę niedzielę są stosunkowo krótkie, proponują opuszczanie tych Pawłowych słów i poprzestanie na kilku zdaniach, które następują po nich. Może dzieje się to w imię złudnego irenizmu, a przecież trzeba stale pamiętać, że Bóg ma w świecie nie tylko przyjaciół. Jego wyznawcy też doświadczają silnych sprzeciwów i wrogości, również takich, które godzą w należyte przeżywanie Wielkiego Postu. Tylko wtedy, gdy mamy dobre rozeznanie w świecie, w którym żyjemy, jeszcze większej wartości nabiera serdeczna zachęta Apostoła Narodów: „tak trwajcie mocno w Panu, umiłowani!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2025-03-11 16:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś nasze myśli kierujemy ku Eucharystii

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 12-16. 22-26.

Więcej ...

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie

2025-05-19 13:51
Kard. Baldassare Reina

Vatican Media

Kard. Baldassare Reina

Papież Leon XIV mianował wielkiego kanclerza Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie. Został nim kard. Baldassare Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, a zarazem wielki kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Więcej ...

Leon XIV zawierzył swój pontyfikat wstawiennictwu św. Pawła Apostoła

2025-05-20 17:38
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

We wtorek po południu Papież Leon XIV udał się do Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modlił się przy grobie św. Pawła – Apostoła Narodów a także przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił homilię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Wiadomości

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Nowy papież ma serce maryjne

Leon XIV

Nowy papież ma serce maryjne

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką