Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gorliwy siewca słowa Bożego

Ks. Ireneusz Folcik – niezapomniany duszpasterz akademicki

Archiwum prywatne

Ks. Ireneusz Folcik – niezapomniany duszpasterz akademicki

25 października odszedł do domu Ojca ks. prał. dr Ireneusz Folcik. Uroczystości pogrzebowe wieloletniego duszpasterza akademickiego, wykładowcy i proboszcza, odbyły się w kościele św. Józefa na rzeszowskim Staromieściu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eksporta do kościoła św. Józefa miała miejsce w niedzielę 27 października o godz. 15.00, po czym została odprawiona Msza św. w intencji Zmarłego. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, a koncelebrował bp Marian Rojek, biskup zamojsko-lubaczowski i 47 księży. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28 października. Księdza prałata żegnali parafianie, rodzina, przyjaciele, władze miejskie i wojewódzkie, środowisko akademickie, patriotyczne i sportowe. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, koncelebrował bp Edward Białogłowski i 96 księży.

Lata młodości

Ks. prałat Ireneusz Folcik urodził się 27 lipca 1943 r. w Łężanach koło Krosna. Uczył się w szkole podstawowej w Miejscu Piastowym oraz w liceum ogólnokształcącym w Krośnie. Po zdaniu matury w 1961 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Studia teologiczne przerwało powołanie do służby wojskowej, którą odbył w latach 1963-65. Po jej zakończeniu kontynuował studia w seminarium i 23 czerwca 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu, z rąk bp. Bolesława Taborskiego. Jako wikariusz pracował w parafii św. Anny w Dydni, a później w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie. W 1971 r. został skierowany na studia specjalistyczne z homiletyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył je w 1974 r. uzyskując tytuł magistra teologii. Następnie kontynuował studia doktoranckie na tym samym kierunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczernik

W lutym 1975 r. podjął posługę jako diecezjalny duszpasterz akademicki przy kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Ośrodek DA otrzymał nazwę Wieczernik. Był Ojcem wspólnoty, która w tamtych latach gromadziła młodzież akademicką i pracowników nauki. W tej posłudze przyświecały mu bardzo konkretne cele: pogłębienie wiary ludzi młodych, pomoc w odnalezieniu powołania oraz przygotowanie ich do życia w rodzinie i społeczeństwie. W tej wspólnocie, dzięki jego posłudze, młodzi dorastali jako ludzie i jako ludzie wierzący. Ks. Folcik powiedział, że otrzymywał w Wieczerniku dużo, być może więcej niż dawał. Charakter tej wspólnoty oddają słowa hymnu duszpasterstwa „Wieczernik to nasz dom”. Stworzył Wieczernik na wzór domu i to domu budowanego na skale. Tworzył radosną, przyjacielską atmosferę podczas spotkań, wyjazdów. Organizował rekolekcje, pielgrzymki, wyjazdy zimowe i wakacyjne, zapraszał wartościowych gości. Gdy został proboszczem parafii św. Józefa, zaprosił absolwentów DA na spotkania formacyjne w trzecie niedziele każdego miesiąca. Nadal troszczył się o ich rozwój duchowy. Do 2023 r. uczestniczył w wakacyjnych wyjazdach absolwentów Wieczernika. Dzięki jego osobie wspólnota zawiązana w czasach studenckich wciąż trwa.

Oddany posłudze

W latach 1995-2014 był proboszczem parafii św. Józefa w Rzeszowie. Lata posługi wypełniała gorliwa troska o życie religijne wiernych, o świątynię, plebanię, dom katechetyczny. Szerzył kult patrona parafii św. Józefa. Był dziekanem dekanatu Rzeszów I i Rzeszów – Północ. Był również kanonikiem Kapituły Katedralnej w Rzeszowie. Dał się poznać jako gorliwy siewca słowa Bożego, dbający, aby głoszone słowo było świadectwem i zawierało wskazówki dla słuchaczy. W Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie wykładał homiletykę. Wyrazem uznania dla jego posługi na różnorodnych obszarach były liczne odznaczenia i wyróżnienia. Po przejściu na emeryturę pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii św. Józefa w Rzeszowie. Podejmował zaproszenia do głoszenia rekolekcji i kazań odpustowych. W Radiu Via głosił rozważania biblijne „Światło na drogę”. W roku 2024 coraz bardziej niedomagał zdrowotnie. Również w tym okresie był otoczony rodziną Wieczernika. Spoczywa na cmentarzu „Staromieście” w Rzeszowie.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-10 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia na Cierniach była dziełem jego życia

Ostatniego pożegnania dokonał bp Ignacy Dec

Ks. Grzegorz Umiński

Ostatniego pożegnania dokonał bp Ignacy Dec

Tak o ks. kan. Witoldzie Wojewódce mówił przedstawiciel świebodziczan, który przez wiele lat nie tylko przyglądał się pracy proboszcza, ale i chętnie mu pomagał.

Więcej ...

Nowenna do św. Rity

Św. Rita

Agata Kowalska

Św. Rita

Nowenna do odmawiania między 13 a 21 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Przy grobie św. Jana Pawła II

2025-05-21 20:08

Biuro Prasowe AK

- Dziękujemy Panu Bogu dzisiaj, gromadząc się wokół jego grobu, za to, że nam go dał. Dziękujemy za niego – podkreślał abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Kościół

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką