Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Miasto pachnące piernikami

Aromat cynamonu, imbiru i goździków unosi się na średniowiecznych uliczkach Torunia zwłaszcza w grudniu. Pierniki stąd są wyjątkowe, a ich historia i smak przyciągają turystów z całego świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piernikowa tradycja Torunia jest tak stara, jak samo miasto. W 1577 r. został wydany przywilej, który zezwalał toruńskim piernikarzom sprzedawać swoje wyroby na jarmarkach królewskich. Idealne ciasto na piernik bardzo długo dojrzewało, a o jego głębokim i intensywnym smaku decydowały kompozycje dziewięciu przypraw: pieprzu, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej, kardamonu, anyżu, imbiru, kolendry oraz skórki cytrynowej. Przyprawy te były drogie, przez co piernik uchodził za towar luksusowy.

Unikatem na światową skalę jest kształt piernika o nazwie katarzynka, którego pochodzenie nie jest do końca znane. Większość źródeł łączy je z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest patronką m.in. piekarzy i młynarzy. Jej wspomnienie przypada 25 listopada, a w tym właśnie dniu, według tradycji, zaczynano w Toruniu wypiek pierników bożonarodzeniowych. Oczywiście jest również legenda o powstaniu katarzynek. Opowiada ona o pięknej Kasi, córce mistrza piernikarskiego, w której zakochał się młody czeladnik. Był biedny, więc nie mógł się oświadczyć, a w dowód swojej miłości upiekł dla niej piernik w kształcie dwóch serc połączonych ze sobą obrączkami – i tak powstał kształt katarzynki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Muzeum Toruńskiego Piernika zwiedzający mogą poznać, jak na przestrzeni wieków rozwijała się sztuka wypieku pierników oraz zobaczyć unikalne narzędzia i formy piernikowe, różne rodzaje pieców, od tych z czasów średniowiecza przez piece z przełomu XIX i XX wieku po współczesne. W muzeum na pewno nie będą się nudzić dzieci. Są piernikowy plac zabaw, sala baśni i legend, kącik z grami i zabawami. Wirtualna przebieralnia umożliwia dopasowanie historycznych kostiumów do każdej sylwetki, aby przenieść się w czasie do XIX-wiecznego saloniku i kuchni. Jedną z największych atrakcji są interaktywne warsztaty, podczas których każdy może własnoręcznie przygotować i ozdobić pierniki, używając tradycyjnych form i składników.

Od 2006 r. w samym centrum miasta działa również Żywe Muzeum Piernika. Na pierwszym pietrze jego goście pod okiem „Mistrza Piernikarskiego” i uczonej „Wiedźmy Korzennej” poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Na drugim piętrze muzeum przedstawiona została manufaktura z początku XX wieku – oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcja woskowych form, a każdy chętny może wziąć udział w warsztatach dekorowania pierników.

Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy będzie trwać do 22 grudnia i jest wyjątkowym wydarzeniem, które odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim. Piękne oświetlenie migoczącymi światełkami i imponująca choinka tworzą niezwykłą atmosferę, a zapachy świątecznych smakołyków i dźwięki kolęd unoszące się nad starówką przenoszą odwiedzających w świąteczny czas. Jarmark oferuje bogaty wybór rękodzieła i ozdób świątecznych – od bombek, świec i wianków po ozdoby wykonane z naturalnych materiałów. To idealne miejsce, aby znaleźć oryginalne, ręcznie robione prezenty i dekoracje. Na jarmarku można spróbować tradycyjnych polskich potraw, takich jak pierogi, barszcz, bigos, a także świątecznych wypieków. Nie brakuje również toruńskich pierników o różnych kształtach i smakach oraz pierników dekoracyjnych, które mogą być doskonałym prezentem. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowana jest specjalna strefa, tzw. Wioska św. Mikołaja, gdzie mogą spotkać świętego, zrobić zdjęcie i przekazać list z życzeniami. W okresie jarmarku organizowane jest także sezonowe lodowisko, które stanowi dodatkową atrakcję, szczególnie dla dzieci i rodzin. W weekendy i świąteczne wieczory na jarmarku odbywają się koncerty kolęd i pokazy artystyczne.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-03 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świąteczne ciasteczka

Już na początku grudnia zaczynamy wypiekać pierniczki oraz inne ciasteczka, które w puszce mogą przetrwać do świąt. Oby tylko wcześniej jakieś łasuchy się do nich nie dobrały :).

Więcej ...

Przewodniczący KEP: prawda o zmartwychwstaniu zakłada rezygnację z banału i przyziemności

2025-04-20 09:42

Karol Porwich/Niedziela

Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa nie rusza już współczesnego człowieka, gdyż jej przyjęcie zakłada rezygnację z banału i przyziemności. Tymczasem współczesna kultura skutecznie odrzuca wszelki wysiłek w sprawach domagających się poświęcenia i ofiary - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Watykan/ Papież dołożył wszelkich starań, by być obecnym podczas Wielkiego Tygodnia

2025-04-20 18:52

Vatican News

To mogła być Wielkanoc bez papieża Franciszka, a jednak dołożył on wszelkich starań, by być obecnym podczas najważniejszego tygodnia w roku liturgicznym - podkreślają w niedzielę watykaniści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Abp Galbas: tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie...

Kościół

Abp Galbas: tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie...

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?