Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 5

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krypta pod Kaplicą Cudownego Obrazu

Na Jasnej Górze od 1 listopada otwarta jest zabytkowa krypta w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W XVII-wiecznej krypcie w niszach wykutych w skale, w trzydziestu sześciu wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli mnisi paulińscy. Będzie można ją nawiedzać przez cały listopad.

Na ścianie przed wejściem do krypty znajduje się tablica z nazwiskami ostatnich pochowanych w niej zakonników. Spoczywają tam zarówno generałowie zakonu i przeorzy Jasnej Góry, jak i zwykli zakonnicy. – To właśnie tym mnichom zawdzięczamy Jasną Górę w jej obecnym kształcie – zauważa rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. Krypta to miejsce skłaniające nas do refleksji. Może być ona atrakcją turystyczną i zaciekawić historycznie, ale to przede wszystkim szczególne miejsce pamięci i modlitwy, o czym nie możemy zapominać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W krypcie, na wprost wejścia, znajduje się ołtarz, przy którym kapłani odprawiają Msze św. za zmarłych, zwłaszcza w pierwszych dniach listopada.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak przypomina, że gdy wchodzi się do krypty, warto przypomnieć sobie łacińską maksymę memento mori. Każdy z nas kiedyś umrze, dlatego musimy pamiętać o przemijalności, a naszym celem jest niebo.

Reklama

Jasna Góra od początku istnienia pełniła funkcję nekropolii. Tu grzebano zakonników, duchownych i świeckich zasłużonych dla kraju i sanktuarium. Krypt na Jasnej Górze jest kilka, istnieje co najmniej osiem wejść do jasnogórskich krypt zarówno w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, jak i bazylice. Te krypty nie są jednak udostępniane dla pielgrzymów.

Kaplica Świętych Relikwii

W jednej z bocznych kaplic – kaplicy Świętych Relikwii można się modlić tylko raz w roku. Wejście do niej, całkiem niepozorne, umiejscowione jest tuż pod kaplicą Najświętszego Serca Pana Jezusa, w bocznej nawie bazyliki. Schodząc kilkoma schodami, wkraczamy do niewielkiego pomieszczenia kryjącego dziesiątki mniejszych i większych pudełeczek, szkatułek i skrytek (relikwiarzy), w których złożone są materialne znaki obecności i życia świętych. Ci, którzy zdecydują się wejść do kaplicy Relikwii, mogą spotkać świętych, zarówno tych sprzed wieków – np. św. Walentego, męczennika z III wieku uznawanego za patrona zakochanych – jak i bardziej współczesnych, np. św. Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika i pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmanów na Saharze, czy św. Jana XXIII. Nie brakuje również tak popularnych w ostatnich latach – Marii Egipcjanki i św. Charbela.

Reklama

Dla wszystkich niedowiarków pozostają życiorysy i historyczne opracowania. Wczytując się w nie, dowiemy się, że ok. 130 osób spośród zaliczanych w poczet świętych pielgrzymowało na Jasną Górę. Dla wielu z nich Maryja była szczególną Przewodniczką, Matką i Towarzyszką Życia, także w chwilach zmagań, w niełatwej nieraz służbie dla bliźnich i ojczyzny, a nawet w czasach niewoli i totalitaryzmu. Tutaj szczególnie wyróżniają się, bliscy naszym sercom, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II, bł. Stefan Wyszyński czy bł. Jerzy Popiełuszko.

Tak jak Jasna Góra nie przestała się rozwijać w czasach średniowiecza, tak w Kościele ciągle przybywa świętych i błogosławionych. Ojcowie i bracia paulini, pozostając otwartymi na współczesne wydarzenia, troszczą się, aby kaplica Świętych Relikwii „nie straciła kontaktu z rzeczywistością”. Można tutaj znaleźć relikwie nastoletniego Włocha bł. Carla Acutisa, który z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji, św. Joanny Beretty Molli, która bardziej niż własną wygodę, a nawet życie, ukochała swoje dzieci. Nie brakuje też świętych z „naszego podwórka”, są m.in. relikwie Siostry Faustyny, Urszuli Ledóchowskiej, o. Honorata Koźmińskiego, bp. Józefa Sebastiana Pelczara i br. Alberta Chmielowskiego.

Kaplica Świętych Relikwii jest ogólnodostępna tylko jeden jedyny dzień – 1 listopada. Jeśli jednak ktoś nie zdąży przybyć tu w dniu Wszystkich Świętych, bez problemu może „rzucić okiem” na kaplicę, ponieważ wejście do niej to nie lite drzwi, a krata, przez którą można spojrzeć „w stronę nieba”. Kaplica to nie jedynie magazyn do przechowywania relikwii, bo jak wiadomo, nie do nich się modlimy; to tylko symbole przypominające nam, że wywyższeni na ołtarze byli tak samo z krwi i kości jak my. Dlatego każdy z nas ma takie same szanse, by zostać świętym.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-10-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” po raz kolejny na Jasnej Górze

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Rozważania wokół trzeciego punktu „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną podjęte podczas dzisiejszego nocnego czuwania na Jasnej Górze. To w ramach comiesięcznej modlitwy dziękczynnej za beatyfikację Prymasa, który sam nazwał siebie „jasnogórskim”.

Więcej ...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej

2025-07-07 16:45
Kard. Stanisław Ryłko

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kardynał Stanisław Ryłko w piątek, w swoje 80. urodziny, przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Watykan poinformował, że papież Leon XIV podziękował polskiemu kardynałowi. Jego następcą został dotychczasowy archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas z Litwy.

Więcej ...

Mjanma: 100 dni ciszy. Wciąż brak pomocy po trzęsieniu ziemi

2025-07-09 13:03
Trzęsienie ziemi

Adobe Stock

Trzęsienie ziemi

Minęły trzy miesiące od tragicznego trzęsienia ziemi, które 28 marca 2025 roku wstrząsnęło sercem Birmy. Wstrząs o sile 7,7 stopni w skali Richtera zrujnował życie setek tysięcy ludzi. Choć kataklizm zniknął z medialnych nagłówków, dramat mieszkańców trwa nadal. Z oficjalnych danych wynika, że aż 74 proc. społeczności dotkniętych katastrofą nie otrzymało dotąd żadnej pomocy humanitarnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy