Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Jak wzmocnić kości?

Niedziela Ogólnopolska 41/2024, str. 72

materiał prasowy

Kości są ważnym elementem ludzkiego ciała. Jak je wzmocnić i zapobiec osteoporozie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kości stanowią dla ciała rusztowanie, umożliwiają sprawne poruszanie się, są magazynem minerałów oraz pełnią inne ważne funkcje, choćby krwiotwórcze. Prawidłowy rozwój kości zależy od wielu czynników, np. od obecności w diecie witamin D, A, K, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, miedzi manganu i innych minerałów. Dbanie o mocne kości powinno zacząć się już w latach dziecięcych, a szczególnie po 40. roku życia, kiedy kości potrzebują największego wsparcia, gdyż z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia osteoporozy. Warto się zastanowić, jak już dziś zadbać o zdrowe kości.

Aktywność fizyczna

Wzmocnienie mięśni i kości zapewni codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-minutowa. Najważniejsza jest regularność, a forma zależy od tego, co lubimy; mogą to być spacer, nordic walking czy aerobik. Ruch wydaje się jednym z najważniejszych elementów dbania o układ kostny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co osłabia kości?

Udowodniono, że nieodpowiednia dieta, uboga w ww. składniki odżywcze, osłabia kości. Duża ilość cukru, nadmiernie przetworzonych produktów, używek (w tym alkohol i papierosy) osłabia kości. Niekorzystnie na kości wpływają różne stany zapalne, zwłaszcza jelit, choroby (np. cukrzyca), problemy z tarczycą, a nawet zbyt niska masa ciała oraz brak ruchu.

Jak zbadać kondycję kości?

Reklama

Warto wykonywać regularne badania, zwłaszcza morfologię i poziom wapnia oraz witaminy D we krwi. Najbardziej pomocne jest badanie densytometryczne, oceniające gęstość mineralną kości, które może zlecić lekarz. Jest ono polecane szczególnie kobietom w okresie menopauzy z różnymi problemami zdrowotnymi.

Zalecam dbanie o kości przez włączenie niniejszych wskazówek. Podstawą jest dieta, ruch oraz korzystanie ze słońca; stosowanie przynajmniej witaminy D+K2, kiedy dawki słońca nie są wystarczające. Okresowo, w miesiącach jesienno-zimowych, można sobie pomóc kompleksem witamin i minerałów, np. Multiwitamina complex. A w okresie menopauzalnym przynajmniej raz w roku warto zastosować kurację kolagenem. Na wiosnę godne polecenia jest oczyszczanie organizmu, choćby przez picie odwarów ze skrzypu czy stosowanie mumio. Inne zalecenia, w zależności od wieku, kondycji zdrowia i stanu kości, najlepiej konsultować ze specjalistą.

Właściwa dieta

Od najmłodszych lat należy dbać o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w składniki, które są potrzebne do wzrostu oraz zachowania gęstości kości. Szczególnie pomocne będą: orzechy, migdały, mak, sezam, ryby i skorupiaki, przetwory mleczne, soja, groch, soczewica i, oczywiście, warzywa. Ponieważ wchłanialność składników odżywczych z pożywienia zależy od kondycji układu pokarmowego i stanu całego organizmu, należy zadbać o cały organizm. W diecie oraz suplementacji szczególną uwagę należy zwrócić na:

• Krzem

Reklama

Udowodniono, że ten pierwiastek wpływa na mineralizację kości oraz na syntezę kolagenu, będzie miał zatem bezpośredni wpływ na gęstość kości, a także na kondycję stawów. Wpływa też na układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób takich jak choroba Alzheimera. Znajdziemy go w otrębach, łuskach ziaren, kaszach, kapuście, szpinaku, truskawkach, rzodkiewce czy ziołach, takich jak skrzyp polny. Do wsparcia warto wybrać krzem organiczny lub naturalne produkty, jak choćby skrzyp zmielony czy w postaci odwaru.

• Wapń

Jest dość istotny dla kondycji kości, ważniejszy w wieku dorastania. Po tym okresie zazwyczaj wystarczy odpowiednia dieta bogata w strączki, skorupiaki, cytrusy, jarmuż, szpinak, orzechy i pestki oraz ryby, a także woda mineralna. Jeśli wybieramy suplementację, warto sięgnąć po węglan wapnia. Nadmiar wapnia może natomiast niekorzystnie wpływać na zdrowie.

• Bor

Potrzebujemy go niewiele, ale jest bardzo ważny – także przy gojeniu złamań – dla całej kondycji kości, stawów i dla hormonów. Zawierają go rodzynki czy awokado, okresowo także warto wspomagać się nim przy problemach z kośćmi i stawami – co najmniej 5 mg.

• Magnez

Jest podstawowym minerałem budulcowym kości i jak pokazują dane, dość często brakuje go w organizmie, m.in. u osób, które wypijają nadmiar kawy czy często się stresują. Warto go wtedy suplementować, np. w postaci Magne B-6.

• Inne minerały, jak stront, cynk, miedź, mangan

Powyższe minerały uzupełniamy za pomocą odpowiedniej diety. Znajdziemy je w wątróbce, orzechach, pestkach, żółtkach.

• Kolagen

Kości to nie tylko minerały, to także tkanka łączna kolagenowa. Aby zadbać o zdrowe kości, warto zastosować kolagen w formie suplementów lub długo gotowanych galaret i rosołów.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-08 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mononukleoza – jej przechorowanie na pewien czas wyklucza dawstwo krwi czy osocza

Adobe.Stock.pl

Uwaga, jej przechorowanie na jakiś czas wyklucza z możliwości dawstwa – krwi, osocza czy narządów! Warto też wiedzieć, że wirus wywołujący mononukleozę może mieć udział w powstawaniu innych chorób

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Kard. Ryś: Słowo zatrzymane w sercu będzie odpowiedzią na twoje pytania!

2025-06-28 17:00
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Dzisiejsza Ewangelia uchyla nam rąbka tajemnicy z życia...

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia uchyla nam rąbka tajemnicy z życia...

Zmarła mama o. Michała Legana - kierownika Redakcji...

Kościół

Zmarła mama o. Michała Legana - kierownika Redakcji...

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Kościół

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...