Reklama

Wiadomości

Warszawa: prezydent odznaczył Powstańców Warszawskich

www.prezydent.pl

Dwudziestu dwóch uczestników Powstania Warszawskiego uhonorował dziś podczas uroczystości w Muzeum Powstania prezydent Bronisław Komorowski. Odznaczył także 11 osób związanych z upamiętnieniem zrywu z sierpnia 1944 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Parku Wolności przybyło kilkuset kombatantów z rodzinami. Podczas uroczystości Komorowski uhonorował pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari Mieczysława Łuniewskiego ps. „Montana”. Gości uroczystości przywitał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami – powiedział Bronisław Komorowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem prezydenta najlepszym podziękowaniem dla żołnierzy Powstania jest rozwijająca się Warszawa. Podkreślił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba podnosić z ruin. - Jest coś niemądrego w tych twierdzeniach, przeczy im to, co widzimy - powiedział. Dodał, że Polska się rozwija, a pamięć o czynach powstańczych jest podtrzymywana na tle „niebywałego rozwoju” Warszawy.

Reklama

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreśliła, że po wojennych traumach Warszawa „narodziła się jeszcze większa, piękniejsza i nowocześniejsza”. - Wtedy o godz. 17 rozpoczęła się walka o wolność, ale jak się okazało był to też początek późniejszej zagłady miasta i wypędzenia jego mieszkańców. Na waszych oczach zrealizowano zbrodniczy wyrok, według którego Warszawa miała być tylko punktem na mapie, a jej zniszczenie miało być odstraszającym przykładem dla reszty Europy - mówiła prezydent stolicy. Podkreśliła, że tożsamość Warszawy zawsze będzie wyrastać z jej historii, w tym wyjątkowym miejscu jakim jest Muzeum Powstania widać to najdobitniej.

W swoim przemówieniu gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich dziękował prezydentowi za współpracę ze środowiskami kombatantów. Podkreślił, że wiele walki pochłonęła niepodległość i wiele wysiłku odbudowanie zniszczonej w Powstaniu Warszawy. - Miejmy zawsze wielką nadzieję, miłość wielką do naszego ukochanego miasta. Poległo tyle milionów ludzi w II wojnie światowej, całe miasto nasze było w ruinie, nie wierzyłem, że uda się tak szybko je odbudować, a jednak to co niemożliwe stało się możliwe. Warszawa nasza jest tak piękna - powiedział 98-letni powstaniec. Wyraził nadzieję, że zdobywanie wolności nigdy „nie będzie już liczone krzyżami”.

- Muzeum to instytucja lub budynek, gromadząca unikatowe zbiory spełniające funkcje ochronną, edukacyjną i estetyczną, ale jak zdefiniować Muzeum Powstania Warszawskiego, spełniającą również inne funkcje? - pytał prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Podkreślił, że dla niego jako powstańca jest to miejsce w którym „wracają wspomnienia sytuacji przeżytych w czasie powstania”. - To miejsce, w którym nie czujemy się zabytkami, ale znajdujemy szacunek i sympatię ze strony spotykanych tutaj osób – powiedział. Podziękował prezydentowi Komorowskiemu i prezydent Gronkiewicz-Waltz za doroczne spotkania z kombatantami. Wyraził nadzieję, że wtedy, kiedy zabraknie już powstańców – świadków historii - pamięć o bohaterskim zrywie nie zostanie zapomniana.

Do Muzeum Powstania licznie przybyli kombatanci i weterani walk z sierpnia 1944 roku. Obecna była m.in. Anna Anders, córka gen. Władysława Andersa. W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści, generałowie WP oraz przedstawiciele służb mundurowych. Na spotkanie z kombatantami przybyli także duchowni, obecny był m.in. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-30 14:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: Ofiary katowni Praskich są świadectwem Polski na Krzyżu

Bp Marek Solarczyk

BP KEP

Bp Marek Solarczyk

Ofiary katowni Praskich są świadectwem Polski na Krzyżu dotykającej cierpień Chrystusa - podkreślił bp Marek Solarczyk

Więcej ...

Michał Koterski: Modlę się słowami „Jezu, Ty się tym zajmij!”

Niedziela Ogólnopolska 16/2025, str. 68-71

Michał Koterski

Karol Porwich/Niedziela

Michał Koterski

Od zawsze marzył o tym, by być fajnym mężem, ojcem, trzeźwym, czego nie doświadczył we własnej rodzinie. Jak udało mu się to osiągnąć?

Więcej ...

Parlament Europejski stanął w obronie syryjskich chrześcijan

2025-07-11 12:52
Parlament Europejski

PAP/EPA

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął wczoraj wieczorem rezolucję potępiającą zamach terrorystyczny, do jakiego doszło 22 czerwca w kościele greckoprawosławnym św. Eliasza w Damaszku. Z rąk islamistów zginęły tam 25 osoby, a ponad 60 zostało rannych. Była to jedna najgorszych masakr chrześcijan w Syrii od wielu lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką