Reklama

Niedziela Świdnicka

Siedmiu wspaniałych

2024-04-23 12:03

Niedziela świdnicka 17/2024, str. VI

Uczestnicy konkursu podczas gry terenowej

Archidiecezja Krakowska

Uczestnicy konkursu podczas gry terenowej

Zafascynowani liturgią młodzi pasjonaci z całej Polski zgromadzili się, by sprawdzić swoją wiedzę podczas finału 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej rozegranego w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród blisko 1200 uczestników, którzy przystąpili do pierwszego etapu w szkołach lub parafiach, zostało wyłonionych 343 finalistów z całej Polski, w tym „siedmiu wspaniałych” z terenu diecezji świdnickiej. Finał konkursu odbył się 13 kwietnia na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i przebiegał pod hasłem „Jestem z wami! Obecność Chrystusa w Eucharystii”.

Cenne spotkanie

Naszą diecezję reprezentowali Patryk Balasa i Benedykt Milczarek z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, Dawid Olszewski z parafii św. Katarzyny w Starym Wielisławiu, Patryk Gaładyn z parafii św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, Mateusz Łata z parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich oraz Szymon Janas-Słowy i Dominik Muszewski z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcę wam dziś powiedzieć, że nawet jeśli nie wygracie tego konkursu lub będziecie mieli słabsze miejsce, to pamiętajcie, że z każdego miejsca można zrobić wiele dla liturgii w Polsce i w świecie – podkreślił Dawid Makowski, były uczestnik konkursu, a obecnie koordynator projektu „Z pasji do liturgii”. Natomiast ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca i organizator OKWL, zachęcił uczestników, by ten dzień przeżyli przede wszystkim jako spotkanie. Pomogły w tym kolejne punkty programu, czyli gra terenowa prowadzona przez kleryków krakowskiego seminarium, wspólny posiłek oraz prezentacja Dawida Makowskiego – studenta teologii.

Mieli wsparcie

O swoich przeżyciach opowiedział Niedzieli Świdnickiej Mateusz Łata: – Niektóre pytania były bardzo trudne. Trzeba było się wykazać naprawdę szeroką wiedzą. Uczestnicy konkursu to byli zarówno pasjonaci liturgii, jak i samej teologii. Uważam, że warto brać udział w takich wydarzeniach, ponieważ otwierają one nas na budowanie wspólnoty i umacnianie wiary – powiedział licealista z Ząbkowic Śląskich, któremu bardzo pomocny w nauce do konkursu okazał się zeszłoroczny kurs ceremoniarski prowadzony przez ks. kan. Krzysztofa Orę.

Reklama

W przygotowaniach do zmagań konkursowych, jak i już na miejscu w Krakowie, młodym towarzyszyli opiekunowie: katecheci, księża, siostry zakonne oraz rodzice. Naszymi reprezentantami opiekowali się ks. Paweł Nowotyński, wikariusz z Kłodzka; katechetka z Ząbkowic Śląskich Aneta Klinke-Osadnik oraz rodzice finalistów.

Duchowo z uczestnikami łączył się także ks. Tomasz Spyrka z Witoszowa Dolnego, dopingując swoich podopiecznych, którzy pokazali się z dobrej strony. Dominik Muszewski zajął 11. miejsce, a Szymon Janas-Słowy 12. miejsce. Pozostali przedstawiciele diecezji świdnickiej zajęli dalsze miejsca. Zwycięzcami 9. edycji konkursu zostali, w kategorii starszej, Piotr Tryhuk z archidiecezji krakowskiej, a w kategorii młodszej Tadeusz Przybycień z diecezji rzeszowskiej.

Podsumowując wydarzenie, ksiądz rektor Michał Kania zachęcił zebranych, aby stali na straży poprawności i piękna liturgii, a przez to doprowadzali innych do coraz bliższej relacji z Panem Bogiem. Patronem medialnym konkursu był Tygodnik Katolicki Niedziela.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zakończyły się uroczystości ingresu abp. Marka Jędraszewskiego

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Podejmijmy radosny trud głoszenia Chrystusa współczesnemu światu - zwrócił się do biskupów, duchownych i świeckich archidiecezji krakowskiej abp. Marek Jędraszewski. W katedrze św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu odbyły się uroczystości objęcia posługi biskupiej przez nowego metropolitę krakowskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

2024-05-22 15:51

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy listę zmian personalnych w archidiecezji katowickiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...