Reklama

Niedziela Małopolska

Ikona wyznaniem wiary

2024-04-23 12:03

Niedziela małopolska 17/2024, str. III

O. Józef Tarnawski otrzymał od twórców ikonę

Monika Hyla/Niedziela

O. Józef Tarnawski otrzymał od twórców ikonę

Dla mnie osobiście tworzenie ikon to jest modlitwa, która powinna zbliżać do Boga – mówi Krzysztof Pado.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niezwykłym miejscu, jakim jest krypta kościoła Ojców Pijarów w Krakowie, we wtorek 16 kwietnia odbył się wernisaż pt. Piękno Matki Boga – wielcy malarze inspirują. Przedstawienia Maryjne od bizancjum do renesansu.

Wybrzmiewa wyjątkowo

Gości, którzy licznie przybyli na wydarzenie, w imieniu wspólnoty powitał serdecznie gospodarz miejsca o. Józef Tarnawski, pijar. Krótko przedstawił historię krypty, zwracając uwagę, że przestrzeń z XVIII wieku była świadomym konceptem budowanym wokół idei kaplicy świętych schodów i wątku tematu pasyjności. Sześć arkad nawiązuje do modlitwy różańcowej w tajemnicach bolesnych, dopełnionej Pietą. W Krakowie, tak jak w wielu miastach, tworzono replikę świętych schodów na wzór bazyliki w Lateranie, które pokonywano na kolanach, bo w nich były wmurowane relikwie męczenników. Zmartwychwstanie przeżywano poprzez wciąganie figury Chrystusa Zmartwychwstałego, przez zamurowany obecnie oculus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jesteśmy w przestrzeni nie tylko Chrystusowej, ale i maryjnej – mówił o. Józef i dodał: – Ta wystawa mogła być w każdej galerii Krakowa, chcę żebyśmy mieli świadomość, że w tej przestrzeni wybrzmiewa wyjątkowo. I zwracając się do twórców, powiedział: – Jeśli tak wierzycie, jak malujecie, szczerze wam gratuluję!

Ksiądz Zygfryd Kot, jezuita, spirytus movens wydarzenia, podkreślał: – Chcemy, abyście i wy doświadczyli tej obecności, doświadczyli tej modlitwy i doświadczyli tego ducha, który sprawia, że my jako grupa jesteśmy wierzącymi. I dodał: – Niech ta ewangelizacja będzie udziałem nas wszystkich! Następnie ks. Zygfryd oprowadził chętnych po wystawie, barwnie opowiadając o wybranych eksponatach.

Przeżycie duchowe

Agnieszka Leśniewska, artystka z grupy Lumen mówi: – Dla mnie to jest ogromne przeżycie duchowe, moje spotkanie ze światem duchowym, z Panem Bogiem i niezależnie od tego, jaką tematykę podejmuję, to zawsze tworząc, przenoszę się bliżej Boga i bliżej nieba.

Reklama

Twórcy z Grupy Lumen chętnie rozmawiali z gośćmi i dzielili się swym świadectwem. – Dla mnie osobiście tworzenie ikon to jest modlitwa, która powinna zbliżać do Boga! W moim przypadku sztuka pomaga mi znaleźć i odkryć oblicze Stwórcy, czy to w obrazach Matki Bożej, Jezusa, aniołów, czy świętych. Na wystawie znajdują się dwie moje prace: Matka Boża z Dzieciątkiem i aniołami, oraz Madonna mozaikowa, wzorowana na ikonie mozaikowej sióstr klarysek z Krakowa – informuje Krzysztof Pado, członek grupy Lumen. Dodaje, że pierwsza praca powstawała w czasie kursu „Warsztaty malowania ikon – ikonopisania” realizowanych przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”, w ramach którego działa grupa.

Grupa Lumen, która funkcjonuje od 15 lat, znana jest z działalności wystawienniczej. Jej ikony były prezentowane w różnych miejscach Polski. Oprócz prac artystów na wystawie można poczytać fragmenty z Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, akatystu i Listu do artystów św. Jana Pawła II.

Zaproszenie

Eksponaty wzorowane na wizerunkach dawnych mistrzów przybliżają różne formy pobożności maryjnej, ciekawią i wywołują refleksje. Czas spędzony na wystawie jest doświadczeniem nie tylko estetycznym, ale czymś głębszym. Zdecydowanie warto tutaj przyjść.

Wystawa potrwa do 8 maja. Można ją zwiedzać od wtorku do soboty (w godz. 10-13 oraz 15-18) w Krakowie, przy ul. Pijarskiej 2. Organizatorami ekspozycji są: Kolegium Zakonu Pijarów, Stowarzyszenie ChSTSS „Ecclesia” oraz Grupa Lumen.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Msza św. z okazji 800-lecia przybycia dominikanów do Polski

archidiecezjakrakow/flickr

W bazylice Świętej Trójcy abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji 800-lecia przybycia św. Jacka do Krakowa. W homilii przypomniał historię pierwszych polskich dominikanów - św. Jacka i bł. Czesława. Zwrócił też uwagę, że historia czasów, w których żyli - choć odległa, wydaje się bliska ze względów na podobieństwo problemów, m.in. tych związanych z rozpowszechnianymi błędami antropologicznymi.

Więcej ...

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...