Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 5

BP @JasnaGóraNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konfesjonał Polski

Jasna Góra jest takim miejscem, gdzie Boże Miłosierdzie „dzieje się” nieustannie, a jego szczególnym zdrojem są nasze konfesjonały – zauważają paulini, w których charyzmat wpisane jest jednanie ludzi z Bogiem i między sobą. W ubiegłym roku jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 20 tys. 522 godziny, służąc w konfesjonale przez sprawowanie sakramentu pojednania. Ojciec Dariusz Nowicki, paulin powołany przez papieża Franciszka na misjonarza Miłosierdzia, przypomina, że misję tego miejsca i posługujących tu kapłanów wciąż określają słowa św. Jana Pawła II: „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Podkreśla, że „strumienie miłosierdzia otwierają się najbardziej w konfesjonale, gdzie człowiek wraca do Boga i zanurza się w Jego Miłosierdziu”. – Przy Matce Bożej kruszeją najwięksi grzesznicy. Ona przyciąga tu ludzi i prowadzi do kratek konfesjonału, do swojego Syna – mówi paulin.

– Jedna z sióstr posługujących na Jasnej Górze opowiedziała mi o pewnym gangsterze z Poznania, który trafił tu na Mszę św., podczas której głosiłem słowo Boże. Wtedy coś w tym człowieku pękło, poszedł do spowiedzi, potem przywiózł tu żonę i powiedział, że przywiezie też innych pogubionych w życiu – opowiada o. Jakub Szymczycha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Nowicki przekonuje, że Miłosierdzie Boże jest niewyczerpane, bo to „Miłość, która kocha wciąż kolejny raz”. – Miłość może być zraniona, ale Miłosierdzie każe kochać jeszcze raz, bo taki jest Bóg. My możemy miłość zakłamywać, kuleć w niej, przekreślać ją, ale Bóg, jak w przypowieści o miłosiernym ojcu, wciąż na nowo zagarnia nas w swoje kochające ramiona – zaznacza zakonnik.

Sama Apostołka Bożego Miłosierdzia – s. Faustyna Kowalska miała wielki kult do Matki Bożej Częstochowskiej. Dwukrotnie modliła się na Jasnej Górze. „Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” – napisała w Dzienniczku.

Reklama

Przeciwko „pokojowemu samobójstwu narodu”

Sympozjum naukowe pn. „Duchowa adopcja a kultura pro-life. Jasnogórski horyzont obrony życia dzieci poczętych” odbędzie się 11 kwienia na Jasnej Górze. Wpisuje się ono w 20. rocznicę powstania na Jasnej Górze Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji. Organizatorami są Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Teologiczny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Jasnogórski Instytut Maryjny. Sympozjum rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 7.30, od godz. 9 zaplanowano wykłady w kaplicy Różańcowej. Podjęte zostaną m.in. filozoficzno-etyczne konteksty zagrożenia ludzkiego życia, biblijne podstawy duchowej adopcji i aspekty pastoralne. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na duchową adopcję jako jeden z ważnych wymiarów charyzmatu paulinów i Jasnej Góry na tle różnych inicjatyw w Polsce, które mają na celu obronę życia dzieci poczętych. To w warszawskim paulińskim klasztorze rozpoczęła się modlitwa w obronie dzieci poczętych. Dziś Duchowa Adopcja jest dziełem krzewionym na całym świecie jako szczególna forma obrony życia i pomoc rodzicom zmagającym się m.in. z syndromem poaborcyjnym. Dziewięciomiesięczna modlitwa za życie jest także odpowiedzią na Jasnogórskie Śluby Narodu bł. Stefana Wyszyńskiego. Gdy w 1956 r. komuniści wprowadzili aborcję na życzenie, prymas wspólnie z polskimi biskupami wydał list, w którym aborcję nazwano „pokojowym samobójstwem narodu”. Wskazał na potrzebę obrony życia nienarodzonych, która jest polską racją stanu i nadrzędnym interesem państwowym. Jasno opowiedział się za życiem, podkreślając, że czasem trzeba nawet znosić prześladowania dla dobra narodu.

Jasnogórski flesz

• 8 kwietnia – uroczystość Zwiastowania Pańskiego – śluby wieczyste kleryków paulińskich;

Reklama

• 9-10 kwietnia – spotkanie prowincjałów paulińskich;

• 10 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. radomskiej i drohiczyńskiej;

• 13 kwietnia – dziękczynienie za peregrynację w diec. włocławskiej.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-28 13:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Po światło do Maryi

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku