Reklama

Nauka

Warto zobaczyć

Ferie na naukowo

Spełnienie marzeń dla młodszych i starszych badaczy. Fascynujące eksperymenty i nowoczesne technologie są tu na wyciągnięcie ręki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centra nauki rozsiane po całej Polsce pozwalają podczas zabawy zgłębiać tajniki fizyki, matematyki, astronomii, biologii czy muzyki. Dzięki setkom eksponatów można się dowiedzieć, jak działa prąd, skąd się bierze dźwięk, jak silny jest człowiek, czy przekonać się, jak zmysły mogą spłatać figla. Każdy prowadzi tu poszukiwania na własną rękę, testuje, rozwiązuje łamigłówki, wprawia urządzenia w ruch i bez jakichkolwiek konsekwencji... popełnia błędy. Na naszych łamach zwracamy uwagę tylko na wybrane miejsca, warto jednak poszukać i innych, by w zimowe wolne dni zamienić się na kilka chwil w naukowca.

Warszawa – Centrum Nauki Kopernik

W tym najpopularniejszym w Polsce centrum można samodzielnie eksperymentować przy ok. 200 stacjach doświadczalnych, spotkać się ze swoim maszynowym sobowtórem czy poznać zjawiska zachodzące w przyrodzie. Jak to jest leżeć na łożu fakira? Tu można to sprawdzić. Podobnie jak jazdę samochodem w stanie nietrzeźwym. Albo obejrzeć przedstawienie, w którym aktorami są zaawansowane technologicznie humanoidy, które poruszają się przy pomocy sprężonego powietrza. Potrafią one mówić w wielu językach, gestykulować, wyrażać emocje. Jest tu jeszcze jeden teatr – Wysokich Napięć. To miejsce, gdzie można obejrzeć spektakl z prądem w roli głównej. A co z pytaniami, które się pojawiły w trakcie zwiedzania tego wyjątkowego muzeum? Dzięki sztucznej inteligencji odpowie na nie robot Kopernik – 190 cm wzrostu i 100 kg wagi. Centrum przenosi też do świata z końca naszego wieku, w którym muzykę tworzy wirtualna AIVA, a samochód jedzie bez kierowcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wrocław – Hydropolis

Skąd się biorą fale? W jaki sposób prądy oceaniczne kształtują klimat na Ziemi? Czy w morskich głębinach istnieje życie? Ile litrów wody dziennie zużywa człowiek? Na te i wiele innych pytań odpowiada interaktywne muzeum wody, zlokalizowane w dawnym podziemnym zbiorniku czystej wody. W siedmiu strefach tematycznych opowiada ono o przerażających stworzeniach, tajemnicach średniowiecznych wynalazków i o ewolucji życia, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 mld lat temu. Można tu też zobaczyć replikę batyskafu, który jako pierwszy zgłębiał tajemnice Rowu Mariańskiego. Wychodzący stąd będą już zawsze pamiętać, że wszystko zaczyna się od wody!

Reklama

Trójmiasto – Hevelianum i Centrum Nauki Experyment

W odrestaurowanych obiektach pofortecznych na Górze Gradowej gdańskie Hevelianum łączy historię z nauką. Można się tu przekonać, jak szybko trzeba jechać na rowerze, żeby powstał prąd, jak brzmi instrument do grania na butelkach z wodą, odbyć podróż dookoła świata w jeden dzień, znaleźć sposób na tabliczkę mnożenia i sprawdzić proporcje swojego ciała. W odrestaurowanych dawnych składach amunicji i schronach można poznać dzieje fortu, historię czarnego prochu i zobaczyć, jak działała zagłuszarka Radia Wolna Europa. Z góry rozciąga się widok na miasto.

Z kolei w Experymencie, znajdującym się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, wspierającym innowacje, odwiedzający nauczą się zasad pierwszej pomocy, poznają życie zwierząt, również tych z zamierzchłych czasów, a nawet na własnej skórze doświadczą trzęsienia ziemi. Ci, którzy lubią rywalizację, poznają siłę swojego umysłu i przetestują sprawność zapamiętywania.

Chęciny – Centrum Nauki Leonardo da Vinci

To miejsce, które uczy zwłaszcza o człowieku. Nic więc dziwnego, że nosi nazwę jednego z największych twórców wszech czasów oraz prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowanej osoby w historii. Tutaj można się dowiedzieć tego, jak oddychamy, jak reagujemy na różne bodźce albo dlaczego utrzymujemy się w pozycji pionowej, zobaczyć, ile centymetrów brakuje nam do najwyższego człowieka na świecie czy jak wyglądają serce i mózg. Atrakcją jest jazda na rowerze, podczas której można obserwować na ekranie swój szkielet.

Udanych ferii!

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-16 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kacper Sztuka: Chłopak z wielkim talentem, który nie wstydzi się wiary

Kkossek, CC BY-SA ./Wikimedia Commons

Jest najmłodszym w historii kierowcą F4. Startował w Czechach, Austrii i we Włoszech, a później w całej Europie. Nie wstydzi się wiary. Niezwykły i radosny. Kacper Sztuka.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady