Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pod sztandarem bł. Prymasa Tysiąclecia

Przekazanie sztandaru uczniom

Joanna Ferens

Przekazanie sztandaru uczniom

Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 im. bł. Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego przeżywała uroczystości związane z przekazaniem nowego sztandaru.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rewersie sztandaru widnieje wizerunek bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w kolorze białym, ze złotym dekorem oraz złotymi i czerwonymi napisami. Awers jest natomiast w kolorze czerwonym z białym orłem. Sztandar jest wykończony złotymi frędzlami i przymocowany do drzewca ze złotą głowicą przedstawiającą orła w koronie.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, którą w intencji szkolnej społeczności sprawował pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. – Przeżywaliśmy dziś w Biłgoraju szczególną uroczystość. Było to poświęcenie i przekazanie placówce nowego sztandaru. Wiemy, czym jest sztandar i jaka jest jego symbolika. Sztandar to symbol, który gromadzi ludzi mających takie same przekonania, podzielających te same wartości, utożsamiających się z tradycją i tożsamością wspólnoty. Jest on symbolem wytrwałości, poświęcenia, pracy, świętości, bo na sztandar i wyrażające go ideały się ślubuje i sztandarowi oddaje się cześć. Jest on drogowskazem pokazującym szlak ku wzrostowi, obranemu celowi i doskonałości. „Czytając sztandar” nie można zapomnieć o dwóch aspektach, które on ma na sobie zapisane: to patriotyzm i umiłowanie oraz praca na rzecz Ojczyzny symbolizowana przez godło Polski, orła białego oraz przykład patrona bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Patron szkoły nas prowadzi, zna drogę, wie w jakim iść kierunku. W świadectwie swego życia i wiary, swego nauczania i napominania, zostawił konkretne wskazówki, zostawił nam depozyt wartości, z którymi winniśmy iść przez życie. Kardynał Wyszyński wskazuje nam cel ku świętości, w zakresie kształtowania charakterów, zdobywania wiedzy i życiowej mądrości oraz rozwoju wiary i miłości do drugiego człowieka – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Umocnieni wstawiennictwem Patrona

Każdego dnia doświadczamy wstawiennictwa i opieki bł. kard. Wyszyńskiego – podkreślał Marian Kurzyna, dyrektor biłgorajskiej „Jedynki”. – To kolejny szczególny dzień w historii naszej szkoły. Minęły 22 lata od dnia kiedy nasza szkoła otrzymała imię wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Wybierając imię patrona byliśmy tą szkołą, która do imienia patrona dodała wyróżnik Sługa Boży. To dziedzictwo prymasowskie, które ma swoje odzwierciedlenie, szczególnie w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły jest cały czas realizowane. Po ponad 40 latach oczekiwania, żarliwej modlitwy, doczekaliśmy dnia, kiedy nasz patron został wyniesiony na ołtarze i otrzymał zaszczytny tytuł błogosławionego. Niech kard. Wyszyński pomaga dokonywać nam, nauczycielom i uczniom, właściwych wyborów, w dzisiejszym skomplikowanym świecie, niech dalej roztacza swój płaszcz ochronny nad naszą szkołą. Abyśmy wszyscy, cała społeczność naszej szkoły czyli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i rodzice, kroczyli drogą ku świętości, drogą, którą on nam wytyczył – powiedział.

Reklama

Chrześcijańskie wartości

Cieszymy się, że nasze dzieci uczą się w szkole o wartościach chrześcijańskich – zaznaczał Mirosław Świerzak, przewodniczący rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. – Dzisiejsze wydarzenie jest dla nas rodziców bardzo ważne, ponieważ chcemy, by nasze dzieci wychowywały się w duchu chrześcijańskich wartości, które reprezentował i uobecniał bł. kard. Stefan Wyszyński. Jako rodzice cieszymy się, że w naszej szkole na pierwszym miejscu są tradycje patriotyczne i szacunek dla człowieka, że nasze dzieci mogą się wychowywać w szkole, w której króluje duch patriotyzmu i miłość bliźniego – powiedział.

Ważny dzień

Do szkolnej społeczności zwróciła się także obecna na uroczystości Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty. – Każdy dzień w szkole jest dniem ważnym dla każdego ucznia i dla tego, co się w tej placówce dzieje. Ale ja zawsze podkreślam, że są takie dni, które w kronice szkolnej zapisywane są w sposób szczególny. I do nich z pewnością należy ten dzień, kiedy szkoła otrzymuje patrona, bo patron to jest tym, który uosabia wszelkie wartości, które są obecne w tej pracy realizowanej w szkole. To jest przecież tak ważna praca wychowawcza i praca dydaktyczna – powiedziała.

Reklama

– Dzisiejsza uroczystość jest przystankiem na długiej drodze pracy szkoły. Szkoły, której patronuje niekwestionowany autorytet, mąż stanu, człowiek wyjątkowy, przewodnik wiary, który wskazywał drogę w czasach komunizmu nie tylko dla wierzących, ale dla każdej Polski i każdego Polaka. Musimy co dzień wprowadzać w życie testament kardynała Wyszyńskiego, który pokazywał nam jak żyć miłością, wybaczeniem, szacunkiem do drugiego człowieka, uczciwością i pokorą. Pokazywał co znaczy ciężka praca i patriotyzm – mówił burmistrz Janusz Rosłan.

Radość i cele

Dalsza część wydarzenia miała miejsce w budynku szkoły, gdzie odbyło się oficjalne przekazanie sztandaru dyrektorowi placówki przez przedstawicieli rodziców, a następnie dyrektor przekazał sztandar uczniom. Głos zabrali również przybyli na uroczystość goście, a dzieci i młodzież przygotowali część artystyczną.

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. bł. Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju jest placówką oświatową świadczącą usługi uczniom, rodzicom i środowisku. Szkoła realizuje funkcję dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, dążąc do wprowadzania uczniów w różnorodne dziedziny życia i nauki, atrakcyjnego spędzania czasu i odpoczynku. Celem szkoły jest przygotowanie ucznia do samodzielnego myślenia i działania we współczesnym skomplikowanym świecie. Szkoła dba o wysoką warsztatową jakość i profesjonalizm pracy pedagogicznej, tworząc mechanizm stałej kontroli i jakości prowadzonych zajęć oraz oceny pracy nauczycieli z tego punktu widzenia. Jest największą tego typu placówką w powiecie biłgorajskim i jedną z największych na Lubelszczyźnie. Jej organem prowadzącym jest Miasto Biłgoraj.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-03 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Walczyli o wolność

Przy pomniku złożono kwiaty

Joanna Ferens

Przy pomniku złożono kwiaty

W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mieszkańcy Biłgoraja zgromadzili się w sanktuarium św. Marii Magdaleny podczas uroczystości upamiętniających bohaterów z 1863 r.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?