Reklama

Niedziela Kielecka

Solenne uczczenie Mistrza Wincentego

W kościele cysterskim modlili się czciciele bł. W. Kadłubka

T.D.

W kościele cysterskim modlili się czciciele bł. W. Kadłubka

Ostatnie dni sierpnia w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie koncentrowały się wokół postaci najdostojniejszego mnicha konwentu jędrzejowskiego, żyjącego osiem wieków temu bł. Wincentego Kadłubka, biskupa i cystersa, „męża nauką i cnotą znakomitego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody sierpniowego Odpustu Wincentiańskiego miały charakter szczególnie uroczysty z powodu 800. rocznicy śmierci Mistrza Wincentego i Roku bł. Wincentego Kadłubka w diecezji kieleckiej, ogłoszonego listem bp. Jana Piotrowskiego.

Wokół rocznicy

Przygotowania duchowe do głównych obchodów odpustowych rozpoczęły się już 24 sierpnia. Były Msze św., modlitwa różańcowa i nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a słowo Boże głosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski. Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka, którym ks. Kwaśniewski kieruje, od lat propaguje misję Mistrza Wincentego i upowszechnia wiedzę o nim, funkcjonując w duchu zgodnym z jego koncepcją narodu i wartości chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 8 marca br. – 800. rocznicy śmierci błogosławionego wierni diecezji kieleckiej korzystają z bogatego programu duszpasterskiego u cystersów, obejmującego m.in. czuwania z cyklem modlitw i katechez, raz w miesiącu według dekanatów. Modlitwie towarzyszą wydarzenia kulturalne, jak np. odbywany w klimacie rocznicy XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1 lipca gromadził melomanów z całej Polski, a zakończył się w dniu odpustu koncertem wybitnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, przyjętej wraz z zespołem z wielkim aplauzem. Na organach artystce towarzyszył dyrektor jędrzejowskiego festiwalu Robert Grudzień, usatysfakcjonowany poziomem i frekwencją tegorocznej edycji. Festiwal nie był jedynym wydarzeniem artystycznym związanym z bł. Kadłubkiem, żeby wspomnieć choćby czerwcowy spektakl słowny i muzyczny „Perła. Teatrum o Mistrzu Wincentym”, angażujący ok. setki aktorów i amatorów.

Podzielił się talentami

W wigilię głównej uroczystości z czcicielami bł. Wincentego spotkał się bp Andrzej Kaleta, który sprawował Eucharystię i wygłosił homilię, ukazując w niej Mistrza Wincentego jako tego, który umiejętnie rozwinął talenty i dzielił się nimi, a w kwestii talentów „chodzi o coś więcej, chodzi o nowego człowieka, Słowo Boże, wiarę, nadzieję, Ducha, modlitwę, miłość, która charakteryzuje naszą relację do Chrystusa i do Kościoła. Rozwijanie ich jest naszym podstawowym zadaniem”.

Reklama

Bp Kaleta przypominał, że po „10 latach pasterzowania w królewskim i stołecznym mieście bp Kadłubek wycofał się pokornie w zacisze opactwa jędrzejowskiego, by tutaj spędzić ostatnie lata – jako zwykły mnich”. Jego życiorys Ksiądz Biskup zestawiał w homilii ze słowem Bożym i słowami Syracydesa, jak np. „Mąż uczony szukać będzie mądrości starszych pokoleń. Przebiegać będzie ziemię obcych narodów, bo zechce doświadczyć dobra i zła między ludźmi”.

– Bł. Wincenty ujawnił swój kunszt literacki i talent, pisząc „Kronikę Polską”. „Napisał ją tak starannie i rozsądnie, że zyskał sławę równą pisarzom starożytnym, których przez tyle wieków podziwiamy” – pisał o dziele jego życia Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego” – przypominał bp Kaleta.

W życiu bł. Wincentego zaznaczyła się dbałość o budowanie struktur kościelnych na ziemiach polskich, o ożywienie kultu św. Stanisława, gorliwy udział w IV Soborze Laterańskim. Właściwa była mu troska o rozwój kultu eucharystycznego, wprowadzenie obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej, formacji i dyscypliny wśród duchowieństwa diecezjalnego. – Był pierwszym polskim biskupem, który w Polsce zapalił wieczną lampkę przed Najświętszym Sakramentem. Oprócz katedry na Wawelu wieczne światło zapłonęło wówczas także w kolegiacie kieleckiej – mówił bp Kaleta.

Wokół kluczowej postaci

„Kluczową postacią dla myślenia o wczesnych losach naszego państwa i wczesnej historiografii” nazwał z kolei Mistrza Wincentego abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański, który przewodniczył odpustowej Sumie i wygłosił homilię. Eucharystię sprawował w asyście innych hierarchów, m.in. bp. Jana Piotrowskiego z Kielc i bp. Krzysztofa Nitkiewicza z Sandomierza oraz opatów cysterskich wraz z opatem generalnym zakonu cysterskiego o. Mauro Leporim z Rzymu.

Reklama

– W historyczny jubileusz wpisuje się dzisiejsza uroczystość ku czci bł. Wincentego, którego doczesne szczątki spoczywają w jędrzejowskim klasztorze. Poznań i Jędrzejów dzieli 400 kilometrów, ale łączy wiara, którą wyznajemy w Kościele Chrystusowym, a ta wspólnota jest misyjna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 968 r. Poznań był pierwszym biskupstwem misyjnym, a opactwo jędrzejowskie pierwszym klasztorem cystersów na ziemiach polskich – witał bp Jan Piotrowski. – Niech ta jubileuszowa uroczystość przypomina nam, że święci nie przemijają, a Chrystus zawsze jest ten sam – wczoraj, dziś i na wieki – zachęcał biskup kielecki.

Cnoty i zasługi

W homilii abp Gądecki zaakcentował dość powszechną (wśród zebranych) znajomość postaci bł. Kadłubka („mówić o nim, to jakby przychodzić z drzewem do lasu”). Charakterystykę Mistrza Wincentego osadził w kontekście dziejów i jego zasług dla kultury i humanistyki polskiej. Mówił o tym, że przyszłemu biskupowi od najmłodszych lat towarzyszyła nauka, najpierw w Stopnicy, Krakowie, Bolonii, Paryżu, gdzie uzyskał tytuł magistra. – Dzisiejsze czytanie z księgi Syracydesa jest właśnie w tym duchu – zauważył abp Gądecki. – Aby zdobyć wiedzę, należy poznawać państwa i ludzi różnych narodów. Kto nie ma tego doświadczenia, może stać się naiwny lub szkodliwy dla społeczeństwa – stwierdził. – Dzięki jego Chronica Polonorum znamy nasze dzieje najnowsze – podkreślał przewodniczący KEP. Zauważył, że bł. Wincenty „z lekkością poruszał się po kanonie literatury starożytnej, po dziełach, które przetrwały do naszych czasów”. Kronikę Wincentego nazwał traktatem o polskiej politycznej koncepcji państwa, a za novum uznał fakt, iż Wincenty Kadłubek „nie opowiadał losów dynastii tylko dzieła państwa, jego prawa, formy, organizację”.

Reklama

– Bł. Wincenty zauważył, że rysem charakterystycznym od naszych prapoczątków było przywiązanie bardziej do cnoty i ducha, niż do bogactwa. Może dlatego do dzisiaj jesteśmy biedakami? – zapytywał metropolita poznański. Ponadto Kadłubek, jak zauważył, wprowadził termin „patria” – „ojczyzna” oraz pojęcie wspólnoty narodowej. Hierarcha omówił także jego działania w Sandomierzu oraz w ramach IV Soboru Laterańskiego, którego owocem było 70 nowych kanonów, wreszcie w opactwie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie spędził ostatnie 5 lub 6 lat życia. – Tutaj napisał najciekawszą część swojej Kroniki, obejmującą wydarzenia, w których sam uczestniczył – przypomniał.

Uroczystość zakończyła odmówiona Litania do bł. Wincentego i procesja z relikwiami po alejach klasztornych. W ponad 150 miejscach w Polsce i na świecie, dzięki udzieleniu relikwii z jędrzejowskiej konfesji, oddawana jest cześć bł. W. Kadłubkowi. W dniu odpustu relikwie otrzymały siostry elżbietanki z Tarnawy w diecezji kieleckiej.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-19 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chór – to brzmi dumnie

Siłę Chóru im. św. Cecylii przy cysterskiej parafii bł. W. Kadłubka w Jędrzejowie stanowi jego trwałość – 90 lat istnienia, ponad stu chórzystów w historii i wykreowane wartości: piękna chóralnego muzykowania i siły wspólnoty.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania