Reklama

Wiadomości

Światowy Zjazd Kaszubów

Do Redy 4 lipca przybyli Kaszubi z całej Polski, ale także z USA, Kanady czy Niemiec. Część z nich tradycyjnie już dotarła na miejsce koleją Transcassubia. "Kaszubskie bany", które tym razem wyruszyły z Chojnic i Słupska, zabrały ze sobą kilkuset Kaszubów z mijanych po drodze miejscowości. - Dziękuję, że pielęgnujecie wasze kulturowe dziedzictwo i tak mocno trzymacie z Bogiem - mówił do Kaszubów bp Wiesław Szlachetka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nietypowe pociągi przybyły do Redy o godz. 10.00. Następnie pasażerowie wspólnie przemaszerowali w kierunku Urzędu Miejskiego, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa.

Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji Kaszubów odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kultura kaszubska jest niezwykle bogata. To nie tylko język, ale także niespotykana nigdzie indziej literatura, sztuka, muzyka czy taniec - mówił. - Kochani Kaszubi, dziękuję, że pielęgnujecie wasze kulturowe dziedzictwo, ale również za to, że tak mocno trzymacie z Bogiem - dodał biskup.

Reklama

Po nabożeństwie Kaszubi w kolorowym i radosnym pochodzie przemaszerowali na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie XVII Światowego Zjazdu Kaszubów.

Na wszystkich uczestników zjazdu czekało wiele atrakcji. Na jarmarku twórców kaszubskich można było kupić regionalne hafty, rzeźby, malarstwo i ceramikę. Głodni mogli skosztować kaszubskich specjałów kulinarnych. Wszyscy dobrze bawili się przy akompaniamencie lokalnych zespołów.

Szczególną atrakcją był turniej kaszubskiej "Baśki". Ta gra karciana powstała na Kaszubach na przełomie I i II połowy XIX wieku. W rozgrywce używanych jest tylko 16 kart, wśród nich asy, walety, damy i dziesiątki we wszystkich czterech kolorach. Nietypowa nazwa pochodzi od czterech dam w jednym ręku nazywanych "Baśką".

- Rozumiem język kaszubski, ale wiele naszych lokalnych tradycji wciąż jest mi obca. To wielkie spotkanie Kaszubów jest dla mnie okazją do poznania zabaw, muzyki czy tańców ludowych, o których wcześniej nie miałam pojęcia - mówi 16-letnia Wiktoria Dering.

- Obserwuję coraz większe zainteresowanie kaszubszczyzną wśród młodzieży. Potwierdzają to statystyki. Aż 18 tys. dzieci uczy się 3 razy w tygodniu języka kaszubskiego. Nikt ich do tego nie zmusza, bo to przedmiot nieobowiązkowy - podkreśla Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Doszło do tego, że moja 8-letnia córka i 6-letni syn uczą swoich dziadków, ale także mnie i moją żonę pisać po kaszubsku - dodaje z uśmiechem.

Zjazdy Kaszubów organizowane są przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od 17 lat na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. W 1999 roku utworzono samorząd województwa pomorskiego, w skład którego weszły wszystkie miejscowości rdzennie zamieszkiwane przez Kaszubów.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-04 17:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kaszubi przeciw dyskredytowaniu Jana Pawła II i wykorzystywaniu go w sporach politycznych

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

„Głębokim smutkiem napawają nas nasilające się ostatnio próby zdyskredytowania osoby i dzieła Jana Pawła II oraz instrumentalnego wykorzystywania jego postaci w sporach pomiędzy ugrupowaniami politycznymi” - czytamy w oświadczeniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Kaszubi przypominają rolę papieża w odzyskaniu przez Polskę suwerenności oraz przypominają o jego upominaniu się o godność i prawa każdego człowieka.

Więcej ...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...