Reklama

Niedziela Legnicka

Gość z Italii

Niedziela legnicka 36/2023, str. IV

Ennio Cominetti podczas koncertu

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ennio Cominetti podczas koncertu

Powracamy jeszcze na moment do Krzeszowa i do odpustu krzeszowskiego. Przed rozpoczęciem uroczystości miał miejsce krótki koncert organowy gościa z Italii. Za organami zasiadł znakomity włoski muzyk, kompozytor, publicysta – Ennio Cominetti.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pani Izabela wiele lat życia spędziła we Włoszech. Obecnie mieszka wraz z synem w Jeleniej Górze. Udziela się m.in. jako promotorka muzyki wśród młodzieży. Współorganizuje wyjazdy dzieci i młodzieży do Włoch na warsztaty muzyczne, koncerty. – Ennio Cominettiego poznałam w ubiegłym roku przez ambasadora Aldo Amati. Wtedy też otrzymałam książkę pt. Włosko-polskie sploty muzyczne od zamierzchłej przeszłości do współczesności i tak powstała myśl przetłumaczenia jej na język polski, a ja zostałam tłumaczką – mówi p. Izabela.

Zaproszenie

To spotkanie zaowocowało jeszcze w inny sposób. – Poprosiłam Ennio Cominettiego, aby odwiedził Polskę. I tak się stało. Przyjechał do Jeleniej Góry, aby zaprezentować swoją książkę. Wtedy też zorganizowałam koncert w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym wystąpił włoski organista – dodaje p. Izabela. To spotkanie muzyczne wywarło ogromne wrażenie, zarówno na słuchaczach, jak i na samym maestro, który zakochał się w Polsce i Polakach. Dalszym ciągiem tego spotkania był koncert i warsztaty dla młodzieży z jeleniogórskiej szkoły muzycznej oraz trzydniowy festiwal muzyki organowej i sakralnej. Kolejnym miejscem koncertowym stał się Krzeszów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ennio Cominetti jest zachwycony krzeszowskimi organami. Bardzo szybko poznał ich tajniki, również dzięki miejscowemu organiście p. Jakubowi. Tak więc odbył się krótki koncert – dodaje p. Izabela.

Artysta i nauczyciel

Ennio Cominetti, jak zauważa p. Izabela, jest człowiekiem wielkiego talentu, a przy tym jest bardzo skromny i pokorny. Zagrał około 3 tys. koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Stanach Zjednoczonych. Występował także w Polsce: w Gdańsku, Warszawie. Przez kilka lat kierował wydziałem Muzyki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest konsultantem ds. Historii i Interpretacji Muzyki Włoskiej na niektórych europejskich wydziałach uniwersyteckich.

Reklama

Publicysta

Oprócz pasji muzycznej jest także autorem wielu artykułów, esejów i książek dotyczących nie tylko wielkich kompozytorów, ale także kulinariów, m.in. Muzyka na stole, czyli przepisy kulinarne wielkich włoskich muzyków. W 2020 r. wydał książkę pt. Włosko-polskie sploty muzyczne, od starożytności do współczesności, przetłumaczoną też na język polski. Opisuje w niej muzyczne związki łączące Polskę i Włochy. Nawiązuje do wielu postaci świata muzyki i kultury takich jak: Paganini, Morricone, Fryderyk Chopin, Karol Lipiński, Maria Szymanowska, Pola Negri. Ukazuje te postaci jako tworzące mosty artystyczno-kulturalne pomiędzy naszymi narodami, podkreślając ich braterstwo.

Pani Izabela ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości Ennio Cominetti ponownie odwiedzi Karkonosze i Krzeszów, dając wiele pięknych koncertów oraz lekcji młodym muzykom.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odnowiona Pieta krzeszowska

Niedziela legnicka 48/2020, str. III

Odnowiona Pieta

Opactwo.eu

Odnowiona Pieta

Po gruntownej renowacji powróciła do bazyliki gotycka Pieta, czyli figura Matki Bożej z Ciałem Jezusa. To jeden z najcenniejszych zabytków sanktuarium.

Więcej ...

Kard. Müller: niemiecka droga synodalna jest błędna i zagraża Kościołowi

2024-05-28 08:22
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Niemiecka droga synodalna jest błędna i jeśli w dalszym ciągu będzie trwała, to postrzegam ją jako zagrożenie wiodące do zniszczenia Kościoła katolickiego – powiedział emerytowany prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Müller.

Więcej ...

UKSW u grobu swojego Patrona

2024-05-28 16:46

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicę narodzin dla nieba Prymasa Tysiąclecia przy grobie Patrona UKSW w archikatedrze warszawskiej modlił się ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z przedstawicielami społeczności akademickiej uczelni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania