Reklama

Niedziela Świdnicka

Zasłużeni dla Barda Śląskiego

Nowi Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Bardo wraz burmistrzem i przewodniczącą Rady Miejskiej

Magdalena Halikowska

Nowi Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Bardo wraz burmistrzem i przewodniczącą Rady Miejskiej

Minister Michał Dworczyk i o. dr Mirosław Grakowicz, proboszcz, dołączyli do grona Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Bardo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste nadanie tytułów odbyło się w bardzkiej Bazylice Najświętszej Maryi Panny Strażniczki Wiary Świętej 30 czerwca. Wydarzenie poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. – To wielkie wyróżnienie, aby zostać honorowym obywatelem i dlatego bardzo się cieszymy, że pan minister i ojciec proboszcz zostali docenieni przez Radę Miejską – podkreślił biskup senior, modląc się w intencji uhonorowanych.

Na cześć wyróżnionych

Po zakończeniu liturgii odbyła się uroczysta ceremonia nadania tytułów i wręczenia pamiątkowych dyplomów. Tytuły te zostały uroczyście przyznane przez burmistrza Krzysztofa Żegańskiego oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarę Strzelec. Decyzję o przyznaniu wyróżnień podjęła Rada Miejska w Bardzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie ceremonii radny Adam Mateja oraz burmistrz Krzysztof Żegański wygłosili mowy pochwalne, w których podkreślono zasługi obu uhonorowanych w zakresie rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego gminy. Zarówno minister Michał Dworczyk, jak i proboszcz o. dr Mirosław Grakowicz wykazali się niezwykłym zaangażowaniem w poprawę warunków życia mieszkańców oraz promocję regionu.

Reklama

– Współpraca z ministrem Michałem Dworczykiem zaowocowała liczniejszymi inwestycjami, które przyczyniły się do wzrostu bezpieczeństwa oraz poprawy jakości życia lokalnej społeczności. – Warto wspomnieć o remontach dróg, adaptacji i zakupie wyposażenia Centrum Seniora, a także zaawansowanych pracach związanych z budową drogi S8. Dzięki takim inicjatywom gmina Bardo zyskała na atrakcyjności i komforcie życia mieszkańców – wymienił radny Adam Mateja.

Laudację na cześć o. Mirosława wygłosił sam burmistrz Barda. – W swojej piętnastoletniej posłudze nie tylko wpłynął na duchowy rozwój parafii, ale także przyczynił się do realizacji wielu inwestycji. Przeprowadził remont organów, ołtarza oraz ambon, które są nie tylko ważnymi elementami sakralnymi, ale także stanowią istotną część dziedzictwa kulturowego miasta. Jego zaangażowanie w organizację licznych wydarzeń kulturalnych, we współpracy z samorządem, do dziś przyciąga wielu turystów, którzy wybierają Bardo jako cel swoich pielgrzymek. W 2009 r. zwieńczył dzieło swojego poprzednika o. Michała Reinke i doprowadził do uzyskania przez bardzki kościół tytułu bazyliki mniejszej – podkreślił Krzysztof Żegański.

Wyjątkowym osobom

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo jest jednym z najwyższych wyróżnień, jakie przyznaje się wyjątkowym osobom, które swoją działalnością, zaangażowaniem i poświęceniem wpisały się w historię gminy. Są to artyści, społecznicy, duchowni. Wśród uhonorowanych znajdują się m.in. pierwszy biskup świdnicki Ignacy Dec, noblistka Olga Tokarczuk, proboszcz o. Michał Reinke, o. Stanisław Golec – proboszcz i twórca muzeum klasztornego, czy rektor Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Andrzej Chorosiński, który w tym dniu po raz dziesiąty, jako dyrektor artystyczny, wspólnie z proboszczem i burmistrzem zainaugurowali w bazylice Bardzkie Lato Organowe.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-11 22:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najlepszy prezent na Dzień Dziecka

Przemysław Awdankiewicz

Nie mogliście dostać lepszego prezentu na Dzień Dziecka - takie słowa usłyszały dzieci, które 1 czerwca wzięły udział w pielgrzymce dzieci pierwszokomunijnych i Eucharystycznego Ruchu Młodych diecezji świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?