Reklama

Niedziela Lubelska

Maryjna wspólnota

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Archiwum parafii

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Bóg wkroczył w ludzką historię i przyjął na siebie wymiar czasu, aby uświęcić nasz czas, każdą chwilę naszego życia – powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lublinie szczególnie czczona jest Matka Boża Częstochowska. Od grudnia ubiegłego roku w jednym z ołtarzy znajduje się Jej ikona, którą w czerwcu br. poświęcił abp Stanisław Budzik. Obraz namalowała Anna Torwirt z Torunia, córka artysty, który wykonał pierwszą historyczną kopię Ikony Jasnogórskiej, peregrynującą po Polsce. Poświęcając obraz, przed którym każdego 26. dnia miesiąca sprawowane jest nabożeństwo jasnogórskie, metropolita modlił się, by wierni, którzy oddają cześć Królowej Polski i u Niej szukają orędownictwa, „trwali w niewzruszonej wierze, mocnej nadziei i miłości gotowej do czynu”.

Na wzór patrona

Poświęcenie Ikony Jasnogórskiej wpisało się w program wizytacji kanonicznej, jaką w parafii przy Drodze Męczenników Majdanka przeprowadził abp Stanisław Budzik. Była to okazja do prezentacji duchowych i materialnych owoców wspólnoty, która została powołana do istnienia 41 lat temu. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. prał. Józef Siemczyk, który jako senior wciąż służy parafii. Jej obecnym proboszczem jest ks. Marek Sapryga. Duszpasterz wraz z wikariuszami i rezydentami wspomagającymi pracę duszpasterską dokłada starań, by liczna wspólnota (ponad 7 tys. wiernych) rozwijała się w duchu maryjnym na wzór św. Maksymiliana, który swoje życie i dzieła zawierzył Niepokalanej. W parafii rozwija się także kult św. Józefa i św. Jana Pawła II, którego nauczanie przypominane jest podczas nabożeństw w każdą pierwszą środę miesiąca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciekawą inicjatywą są Ogrody Maryi, które od 2019 r. są miejscem modlitwy i wypoczynku dla mieszkańców okolicznych osiedli i gości. Zielone tereny wokół kościoła służą ewangelizacji i promocji wartości chrześcijańskich. Wśród alejek i różanych klombów umieszczone są m.in. tajemnice Różańca, figury świętych, czy plenerowe wystawy o św. Maksymilianie i bł. kard. Stefanie Wyszyńskim. Jak mówi proboszcz, „Ogrody Maryi to miejsce modlitwy i medytacji, odpoczynku i wyciszenia, spotkań i dialogu, kontemplacji piękna oraz doświadczania duchowej obecności Niepokalanej Maryi w tajemnicach Jej życia i życia Pana Jezusa”. Troską wspólnoty jest kościół parafialny, który stale pięknieje, zyskując nowe witraże i figury. – Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które w sposób czynny angażują się w życie parafii, kapłanom i świeckim, którzy wspierają nas modlitwą, ofiarą i pracą – powiedział ks. Marek Sapryga.

Klucz do serca

W uroczystość Trójcy Świętej abp Stanisław Budzik zachęcał wiernych do nieustannej wdzięczności za obecność wśród nas „Boga żywego, miłującego, pełnego łaski i miłosierdzia”. – Jedyny Bóg, żyjący w doskonałej harmonii i jedności trzech Osób, wkroczył w ludzką historię; przyjął na siebie wymiar czasu po to, aby uświęcić nasz czas, każdą chwilę naszego życia, dlatego sensem życia chrześcijańskiego jest oddawanie czci Bogu i pełnienie Jego woli – powiedział. Jak przypomniał, jedną z najstarszych i najważniejszych modlitw jest wyznanie „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”, a znak krzyża, czyniony w imię Trójjedynego Boga, rozpoczyna i kończy najważniejsze ludzkie działania. – Bóg, który stworzył nas z miłości, czeka na naszą miłość. Okazujemy ją, wypełniając wolę Bożą i zachowując Jego naukę i przykazania – podkreślił. Miłość to najlepsza postawa wobec tajemnicy Trójcy Świętej, której człowiek nie jest w stanie zrozumieć, ale też wobec bliźniego; to klucz do każdego serca. – Miłość, którą Duch Święty rozlewa w sercach wiernych, jest spoiwem, które łączy Kościół. Niech wasza parafia stanie się obrazem tej jedności i miłości, jaka panuje w Trójcy Świętej – życzył abp Stanisław Budzik.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-20 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trojaczki urodziły się w szpitalu klinicznym; okresowo potrzebują tlenu w inkubatorach

Pixabay.com

Drugie w tym roku trojaczki - Oliwia, Zuzanna i Mikołaj - przyszły na świat w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie. Wcześniaki opanowały samodzielne oddychanie, ale okresowo potrzebują tlenu w inkubatorach

Więcej ...

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach.

Więcej ...

Dziękczynienie w Domowym Kościele

2024-06-17 17:44

Archiwum prywatne

Domowy Kościół rejonu Wrocław - Południe podsumował rok formacyjny, a podsumowanie tego czasu odbyło się w parafii NSPJezusa w Sulistrowiczkach. Była modlitwa, agapa i wspólne kibicowanie. Do rejonu został przyjęty nowy krąg, któremu towarzyszy bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy